Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Lamblioza inaczej Giardioza wywoływana jest przez pasożyta zwanego Lamblia.


W przeciwieństwie do innych chorób pasożytniczych, lamblioza może nie dawać żadnych niepokojących symptomów. Chorują na nią zazwyczaj dzieci, jednak nie omija ona także dorosłych. Można zarazić się nią praktycznie wszędzie i jest jedną z podstawowych chorób brudnych rąk. W jaki sposób leczyć lambliozę, jakie są jej objawy oraz w jakich skupiskach najczęściej występuje?

 

Lamblioza: występowanie

 

Lamblioza inaczej nazywana jest giardiozą lub giardia lamblia. Można zarazić się nią wszędzie i jest jedną z najpopularniejszych chorób przenoszonych przez pasożyty. Schorzenie to nie ma określonego obszaru, na którym pojawia się najczęściej. Zazwyczaj lamblie znajdują się w miejscach zanieczyszczonych, w toaletach, w piaskownicy, a nawet w żłobku lub przedszkolu. Mówi się, że jest to choroba typowo dziecięca, gdyż to właśnie dzieci zarażają się lambliozą najszybciej. Jeśli lamblioza umiejscawia się w danych środowisku, bardzo szybko się rozprzestrzenia, ponieważ pasożyty te mnożą się poprzez  podział, czyli niezwykle szybko. Leczeniem zwykle musi być objęta cała rodzina. Dzięki temu o wiele szybciej można ją wytępić.

 

Giardia jelitowa (lamblia jelitowa)

 

Lamblioza wywoływana jest przez pasożyty Giardia lamblia, które bytują praktycznie wszędzie. Najczęściej można je spotkać tam, gdzie przeważają skupiska ludzi oraz sporo jest  zanieczyszczeń. Na lambliozę należy uważać zwłaszcza w żłobkach, przedszkolach, a nawet szkołach. Jeśli choroba ta pojawi się w danym miejscu, należy podjąć leczenie wszystkich  osób, regularnie uczęszczających do danej placówki. Oznacza to, że jeżeli dziecko złapie lambliozę w przedszkolu lub żłobku, trzeba podjąć leczenie, zarówno domowników, jak i dzieci z danej placówki. Pasożyty lamblii są niewidoczne gołym okiem, do zarażenia się nimi dochodzi przez połknięcie. Najczęściej lokują się w przewodzie pokarmowym, w dwunastnicy. Bardzo często można je wykryć również w pęcherzyku żółciowym oraz drogach żółciowych. Lamblie są stale wydalane z organizmu człowieka wraz z kałem, jednak przez to, że namnażają się poprzez podział, ich liczba stale wzrasta w organizmie człowieka. Szacuje się, że w ludzkim organizmie może znajdować się aż 500 milionów tysięcy tych pasożytów! Giardioza jelitowa jest chorobą głównie dziecięcą. Aż 50% dzieci przechodzi lambliozę, porównując, tylko 10% dorosłych może być zakażonych tym schorzeniem. Jest to spowodowane głównie tym, że lamblioza znajduje się wszędzie, dzieci bardzo często wkładają różne przedmioty do buzi, np. foremki z piaskownicy, brudny smoczek, czy zabawki. Osoby dorosłe są bardziej świadome zanieczyszczeń, znajdujących się wokół nich, dlatego rzadziej chorują.

 

Lamblia u ludzi

 

Lamblioza jest typowo ludzką chorobą. Pasożyty wnikają do układu człowieka i tam żerują. Człowiek bardzo często może nie zdawać sobie sprawy z ich obecności, ponieważ lamblie nie zawsze dają o sobie znać. Niekiedy objawy mogą pojawiać się codziennie, by po paru dniach uśpić się na okres nawet tygodnia. Jest to główny powód tego, dlaczego schorzenie to jest bardzo często lekceważone. Każdego mogą czasem dopaść dolegliwości brzuszne i nikt od razu nie wiąże ich z występowaniem pasożytów w organizmie ludzkim. Dopiero po pewnym czasie, gdy objawy są stałe lub pojawiają się co jakichś czas, chory udaje się do lekarza, gdzie zwykle wykrywany jest fakt zakażenia organizmu przez pasożyty lamblii. Warto wiedzieć, że podstawowymi objawami lamblii są rozlane bóle brzucha, chory nie jest w  stanie jednoznacznie stwierdzić, gdzie dokładnie odczuwa ból. Dolegliwości mogą jednego dnia być nasilone, a innego zupełnie nieodczuwalne. Bardzo często przy lambliozie pojawiają się bóle głowy, zmęczenie, bezsenność, biegunki na przemian z zaparciami, brak apetytu oraz wychudzony i niezdrowy wygląd zakażonego. Jeśli dziecko ma zwiększony apetyt na słodycze, jednak nie chce jeść innych pokarmów, warto udać się do specjalisty, by zbadać organizm pod kątem zakażenia pasożytami. Larwy te najczęściej rozmnażają się dzięki spożywaniu przez człowieka słodyczy i cukru. W przypadku występowania lambliozy bardzo często pojawiają się także wzdęcia oraz nudności. Pacjent ma bladą cerę, a także sińce pod oczami.


Giardioza inaczej lamblioza

Lamblioza


Lamblioza jest niezwykle popularną chorobą ludzką, podobnie jak owsica. Jest stosunkowo niegroźna i całkowicie wyleczalna. W razie wystąpienia niepokojących sygnałów głównie pojawiających się u dzieci, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To on skieruje chorego na dalsze badania.

 

Lamblioza: badanie

 

Pierwsze symptomy zarażenia tą chorobą, pojawiają się nawet po mniej więcej dwóch tygodniach, gdy pasożyty wylęgną się w organizmie człowieka. Niekiedy już po 7 dniach można zauważyć pierwsze objawy. Pod żadnym pozorem nie należy podejmować samodzielnego leczenia lambliozy, ponieważ można wyrządzić sobie krzywdę. Po zauważeniu niepokojących symptomów, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, zwykle kieruje on na badanie kału oraz krwi pod kątem obecności pasożytów w organizmie człowieka. Samo badanie kału często nie jest aż tak skuteczne, jak badanie krwi, dlatego warto wykonać oba. W niektórych przypadkach istotne jest pobranie już wymazu z dwunastnicy pacjenta, czyli tam, gdzie zwykle lokują się lamblie. Giardioza jelitowa bardzo często mylona jest z grypą żołądkową lub innymi chorobami układu trawiennego, dlatego tak istotne jest odpowiednie i miarodajne badanie.

Zobacz także inne choroby tropikalne takie jak:  Skórna larwa wędrująca , Ślepota rzeczna czy Śpiączka afrykańska

 

Lamblioza objawy

 

Warto dodać, że nieleczona lamblioza może doprowadzić do wielu powikłań. Pierwszym, znaczącym skutkiem jest spadek ciała chorego, nawet o 15%! Jest to dość wysoka wartość i powinna zaniepokoić chorego lub jego rodzinę. Innymi powikłaniami są m.in.: przewlekłe biegunki, zaburzenia wchłaniania lipidów i witamin. Choroba ta może prowadzić to do anemii oraz różnorodnych stanów zapalnych całego organizmu. Jednym z groźniejszych powikłań lambliozy jest na pewno niedokrwistość oraz choroba Whipple’a. Nierzadko pojawiają się także: zespół jelita drażliwego, silne niedobory minerałów w organizmie. Rzadziej natomiast mogą pojawiać się na ciele chorego wysypki, owrzodzenia czy zapalenia błony maziowej. Jeśli lamblioza przejdzie w organizmie człowieka w fazę przewlekłą, leczenie jest o wiele bardziej skomplikowane i zapewne długotrwałe.


Często głównymi objawami lambliozy są :
 

  • okresowe krótkotrwałe gorączki,
  • złe samopoczucie chorego,
  • niskie ciśnienie tętnicze krwi,
  • wysypka alergiczna na skórze,
  • uporczywy trądzik na twarzy,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
  • dolegliwości bólowe w okolicy pęcherzyka żółciowego lub żołądka,
  • biegunka o ostrym, nagłym początku,
  • skurcze brzucha i wzdęcia,
  • tłuszczowe stolce,
  • brak apetytu,
  • chudnięcie,
  • zażółcenie powłok skórnych i twardówek,
  • bardzo rzadko występuje wysypka, pokrzywka, afty.

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych zakażenie giardią jelitową w ok. 10% może przebiegać bezobjawowo
 

Jak pozbyć się lamblii?


Niestety, lamblii nie można pozbywać się na „własną rękę”, ponieważ może być to groźne dla ludzkiego organizmu. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, to wizyta u lekarza. Być może lekarz od razu skieruje na badania pod kątem występowania pasożytów, jeśli nie, można poprosić o skierowanie na badanie krwi pod kątem występowania larw w organizmie. Kolejnym krokiem jest przyjmowanie specjalnych lekarstw odrobaczających. Warto wspomnieć, że leczeniu muszą poddać się wszystkie osoby z otoczenia chorego, czyli np. rodzina oraz dzieci z przedszkola lub żłobka.
 

Lamblioza: leczenie



Leczenie tego schorzenia polega na podawaniu leków odrobaczających ludzki organizm. Należy zachować ostrożność w przyjmowaniu poszczególnych leków, dlatego lepiej nie kupować medykamentów samemu w aptece. Stosowanie leków wbrew zaleceniom lekarza, może zakończyć się silnym zatruciem organizmu. Każdorazowo, tabletki powinien przepisywać lekarz. Lamblioza jest uciążliwą chorobą i o długotrwałym leczeniu. Cała odzież zarażonego, powinna zostać wyprana w temperaturze powyżej 30 stopni, tak samo, jak pościel i ręczniki. Podczas leczenia należy także uważać ze stosowaniem tych samych przedmiotów do higieny przez domowników, np. ręczników lub gąbek. Warto zaopatrzyć każdego domownika we własny egzemplarz. Lamblie mogą przeżyć  wodzie o temperaturze 18 stopni, nawet do 3 miesięcy, a w zainfekowanym kale 3 tygodnie! W czasie leczenia dobrze jest nie spożywać węglowodanów, a zwłaszcza cukrów, gdyż te stanowią główną pożywkę dla lamblii. Po zakończonym leczeniu koniecznie trzeba wykonać kolejne badanie kału i krwi, aby mieć pewność, że lamblie się nie namnażają ponownie.
Z danych opublikowanych przez ESCMID wynika, że oporność na leczenie giardiozy przy użyciu nitroimidazoli u pacjentów przyjętych przez szpital chorób tropikalnych w Londynie wyniosła: w 2008 roku 15.1%, w 2011 20.6%, a w 2013 roku 40.2%. Znacząca część pacjentów (39%), u których terapia zawiodła w wywiadzie wspomniała o podróży do Indii. Wszyscy pacjenci, którzy następnie leczeni byli zestawem leków zawierających kwinakrynę zostali wyleczeni
 

Lamblioza: profilaktyka


W przypadku tej choroby, niezwykle ważna jest profilaktyka, ponieważ pozwala uniknąć zakażeń szczególnie w krajach tropikalnych. Należy dobrze i dokładnie myć ręce, a w miejscach gdzie nie mamy dostępu do czystej bieżącej wody używać żelu antybakteryjnego

Ponadto
  • należy nie spożywać nie umytych warzyw i owoców.
  • nie pożyczać rzeczy osobistych np. ręczników.
  • pić wyłącznie wodę butelkowaną i unikać picia wody kranowej i bezpośrednio ze źródełek napotykanych po drodze, zęby i twarz myj wodą butelkowaną.
  • nie poleca się jedzenia niegotowanych potraw od ulicznych sprzedawców i picia napojów z lodem.
  • pływając w basenach, rzekach, strumieniach czy jeziorach staraj się nie połykać wody.

Uwaga!

  • Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
  • Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.

 
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter