MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na kleszcze i komary
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony występowania malarii
oraz w profilaktyce przeciw kleszczom.

Tajlandia: szczepienia, malaria, denga oraz inne potencjalne zagrożenia, czyli co zabrać i jak ważne są repelenty na komary w Tajlandii?

Wybierasz się do Tajlandii?. Pewnie tak skoro znalazłeś się na tej stronie, więc zanim wsiądziesz do samolotu, przeczytaj tych kilka zdań poniżej, gdyż lecisz do kraju tropikalnego, w którym koniecznie należy przestrzegać pewnych, a niekiedy rygorystycznych zasad ochrony własnego zdrowia. Niestety, w Tajlandii poza słońcem i palmami czeka na Ciebie też wiele groźnych, a niekiedy śmiertelnych egzotycznych chorób zakaźnych, głównie pasożytniczych przenoszonych przez komary, na które nie wynaleziono skutecznych szczepionek i są to m.in.:

 • Malaria, Japońskie Zapalenie Mózgu, Filariozy
 • Denga, Dżuma, Chikungunya

Tajlandia to kraj gdzie jest wilgotno i gorąco, a miejsca w których występują komary, wciąż się zmieniają i nawet jak ktoś wcześniej nie widział komarów w regionie to sytuacja może się zmienić w ciągu tygodnia. Temat profilaktyki i chorób przenoszonych przed komary jest często pomijalny i bagatelizowany przez podróżnych, a to ona może uchronić nas przed powiększeniem smutnej statystyki ofiar malarii czy dengi i powodem jest najczęściej mała wiedza o danym kraju, a przecież w kraju tropikalnym wystarczy tylko jedno ukąszenie komara, aby doszło do zachorowania na jedną z tych groźnych chorób. Mało kto zdaje sobie sprawę, że z powodu braku szczepień na malarię, chikungunya czy dengę najważniejszą rolę odgrywa właśnie tzw. profilaktyka nieswoista, która polega na utrudnieniu, zmniejszeniu i ochronie przed ukłuciami komarów i zalicza się do niej stosowanie przez podróżnych moskitier i przede wszystkim skutecznych repelentów na komary występowanie malarii   , które muszą posiadać odpowiednie stężenia i substancje rekomendowane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) oraz rejestrację produktu w Ministerstwie Zdrowia.

Jak więc się zabezpieczyć, co ze sobą zabrać, na co uważać oraz jakie szczepienia do Tajlandii są obowiązkowe i zalecane? Co zapobiega chorobom?. Za chwilę odpowiemy na te pytania, a Ty dowiesz się, jak bezpiecznie spędzić wymarzony urlop, aby do domu wrócić szczęśliwym… i zdrowym.

Spis treści:

Malaria w Tajlandii – występowanie i ochrona
Inne choroby tropikalne w Tajlandii
Tajlandia – szczepienia obowiązkowe i zalecane
Choroby w Tajlandii – ochrona i zapobieganieMalaria w Tajlandii

Malaria, nazywana także zimnicą, jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez pierwotniaki (zarodźce malarii). Przenoszona jest przez ukłucia komarów tropikalnych. Choroba występuje na obszarach tropikalnej i subtropikalnej Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Środkowej oraz na wyspach południowo-zachodniego Pacyfiku. Malaria jest poważnym problemem zdrowotnym mieszkańców ciepłych stref, a zarazem stanowi główną, zakaźną przyczynę śmierci osób podróżujących w tropiki.

A jakie jest ryzyko zachorowania na malarię podczas pobytu w Tajlandii? Choć nikomu nie życzymy czarnego scenariusza, dlatego staramy się uczulić na skalę problemu, a to dlatego, iż ryzyko wystąpienia malarii w Tajlandii jest wysokie i to nie tylko w wybranych rejonach, lecz na terenie całego kraju i niezależnie od pory roku. Szczególne nasilenie tej choroby można dostrzec w rejonach nizinnych, zalesionych i wiejskich, po porze deszczowej,a największe nasilenie zachorowań jest w rejonach granicznych z Kambodżą, Laosem i Birmą, w tym obszarze obserwuje się występowanie malarii opornej na liczne leki.
Inie wolno szukać żadnych usprawiedliwień, że ktoś tam kiedyś był i napisał na forum, że nie widział tam komara — wręcz przeciwnie będąc tam, należy cały czas pamiętać, że Tajlandia należy do jednych z 100 krajów, które słyną nie tylko z pięknych plaży i dzikiej przyrody, ale też z komarzyc, które ciągle szukają swoich ofiar, przemieszczając się po terenie całego kraju przenosząc nie tylko malarię, ale też inną groźną chorobę krwotoczną - dengę.

Najwyższa aktywność komarów przenoszących malarię przypada na okres od zachodu do wschodu słońca, w miejscach blisko zbiorników wodnych (rzeki, jeziora, bagienne rozlewiska, glinianki) w miejscach zacienionych wysoka aktywność komarów może utrzymywać się przez cały dzień.


Jak możesz zapobiegać zachorowaniu na malarię ?

Cały czas musimy pamiętać, że nie wyprodukowano do tej pory skutecznej szczepionki przeciwko malarii i profilaktyka malarii składa się z dwóch elementów:
 • W profilaktyce nieswoistej, stosuj repelenty Mugga DEET - silne środki odstraszające komary tropikalne.
 • Korzystaj z moskitier i noś ubrania z długimi rękawami – zwłaszcza między zmierzchem a świtem.
 • W profilaktyce swoistej - przed wyjazdem zgłoś się lekarza podróży, który przepisze tabletki i poinformuje jak je stosować.


Malaria i denga to dwie niezwykle groźne choroby przenoszone przez komary, które występują na terenie Tajlandii. Tak jak wcześniej wspominaliśmy do tej pory nie opracowano przeciw nim skutecznych szczepionek, a ryzyko wystąpienia malarii w Tajlandii jest wysokie niezależnie od pory roku szczególnie w rejonach wiejskich i zalesionych,Na 6-8 tygodni przed podróżą odwiedź lekarza, aby szczegółowo poznać zasady profilaktyki w tropikach i przyjąć niezbędne szczepionki leków, które pozwolą uzyskać wymagany efekt ochronny.

A co w przypadku wycieczki last minute, gdy do wyjazdu pozostało kilka dni?
Mimo wszystko spróbuj skontaktować się z lekarzem i porozmawiać o możliwości wykonania szczepień ochronnych, wyboru leków przeciwmalarycznych oraz zestawu do apteczki. Jeżeli natomiast nie uda Ci się umówić na wizytę, skorzystaj z poniższych informacji o ochronie i sposobach zapobiegania chorobom.

Nasi podróżujący czytelnicy zgodnie z wytycznymi organizacji, takich jak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) czy Ministerstwo Spraw Zewnętrznych, regularnie zabezpieczają się przed malarią za pomocą repelentów. Najczęściej wybierają zestaw MUGGA 50 DEET, czyli najmocniejszy na polskim rynku preparat na komary tropikalne. Zapewni Ci on ochronę aż do 9 godzin. Wysokie stężenie związku chemicznego DEET w połączeniu z kwasem masłowym, produkowanym naturalnie przez organizm, skutecznie odstrasza komary, moskity i inne insekty, zapobiegając ugryzieniom. To podstawowa i obowiązkowa forma ochrony przed chorobami przenoszonymi przez komary w krajach tropikalnych.

Zobacz listę dostępnych repelentów na komary.

Pamiętaj, że repelenty trzeba aplikować na skórę po każdym zanurzeniu jej w wodzie. Dotyczy to także deszczu, pływania czy wzmożonej potliwości – po każdej sytuacji, w której istnieje ryzyko usunięcia preparatu ze skóry, należy ponownie go nałożyć.

Czy wiesz, że..?
Malaria to obecnie jedna z trzech najgroźniejszych, tuż obok AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych na świecie. Szacuje się, że rocznie umiera na nią 1,5-2,7 miliona osób, a choruje nawet do 500 milionów.

PAMIĘTAJ!
NIE ISTNIEJE SZCZEPIONKA NA MALARIĘ – OCHRONA PRZED TĄ CHOROBĄ TO PROFILAKTYKA (ZAPOBIEGANIE), CZYLI REPELENTY

grafika z występowaniem malarii w Tajlandii (opcjonalnie)

Inne choroby tropikalne w Tajlandii

Najgroźniejszymi chorobami w Tajlandii są:
 • Malaria (opisana wyżej)
 • Denga
 • Japońskie Zapalenie Mózgu
 • Filariozy
 • Dżuma
 • Chikungunya

Te choroby są poważnym zagrożeniem nie tylko dla Twojego zdrowia, ale i życia. Skuteczna szczepionka nie została do tej pory wynaleziona, dlatego powinieneś stosować środki zapobiegawcze podczas wyjazdów do krajów tropikalnych. Zaraz po malarii najpopularniejszą w Tajlandii chorobą jest denga.

Charakterystyka dengi:
 • u ludzi przyjmuje postać gorączki krwotocznej,
 • główne objawy to wysoka gorączka, silne bóle i sztywność stawów,
 • denga może przerodzić się we wstrząs, co objawia się wybroczynami na skórze, krwawieniem z nosa, ust i dróg rodnych, a zakończyć się może śpiączką lub śmiercią,
 • wywołują ją wirusy dengi z rodziny Flaviviridae, przenoszone przez komary z rodzaju Aedes,
 • ze względu na brak szczepionki i skutecznych leków antywirusowych możliwe jest tylko leczenie objawowe.

Jak możesz uniknąć dengi?
 • Stosuj repelenty Mugga DEET – środki silnie odstraszające komary tropikalne.
 • Korzystaj z moskitier.
 • Noś ubrania z długimi rękawami – zwłaszcza między zmierzchem a świtem.

Tajlandia – szczepienia obowiązkowe i zalecane

Przy podróży z Polski do Tajlandii szczepień obowiązkowych nie ma. Jednak jeżeli ktoś przybywa bezpośrednio z rejonu występowania żółtej gorączki, musi się zaszczepić.

Możesz skorzystać ze szczepień zalecanych przeciwko następującym chorobom:
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • tężec + błonica,
 • choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis),
 • dur brzuszny,
 • japońskie zapalenie mózgu,
 • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach.

ms Kiedy należy zaszczepić się przed podróżą?

Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. Jest to bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki, wykorzystująca naturalne zdolności obronne organizmu, które zapewniają odporność na długi czas.

Planując podróż, powinieneś się dowiedzieć jakie środki ochronne należy zastosować, aby uchronić się przed zachorowaniami. Porady udzieli Ci lekarz chorób tropikalnych lub medycyny podróży. Na konsultacje lekarską najlepiej zgłosić się na 4 – 8 tygodni przed wyjazdem. Niezbędne informacje uzyskasz także w najbliższym punkcie szczepień.

Wykaz punktów szczepień jest dostępny w serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Szczepienia obowiązkowe

Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym – na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych – jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółta febra). Jest ono wymagane przy wjeździe do części krajów tropikalnych, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej.

Niektóre państwa wymagają od podróżnych także innych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego, np. dla osób udających się do Arabii Saudyjskiej obowiązkowe jest szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym. Potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień obowiązkowych jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień, wystawianej w poradniach medycyny podróży oraz punktach szczepień

Uwaga! Jeśli nie będziesz miał przy sobie dowodu wykonania szczepienia, możesz narazić się na:

 • odmowę pozwolenia na wjazd;
 • przymusowe szczepienie na granicy;
 • kwarantannę na własny koszt.

Czytaj więcej na temat Międzynarodowej Książeczki Szczepień w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oaz sposobu finansowania i dokumentowania zalecanych szczepień ochronnych wymaganych międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi.

Szczepienia zalecane

Zakres szczepień przed podróżą powinien zostać ustalony podczas specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Ich wybór zależy między innymi od sytuacji epidemiologicznej danego kraju, czasu trwania i celu podróży, miejsca pobytu, odporności i wieku osoby. Należą do nich m.in. szczepienia przeciwko:

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A;
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
 • błonicy;
 • tężcowi;
 • poliomyelitis;
 • durowi brzusznemu;
 • meningokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych;
 • wściekliźnie;
 • kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Wykaz szczepień zalecanych jest dostępny w serwisie Szczepienia Głównego Inspektoratu Sanitarnego.Choroby w Tajlandii – zapobieganie i ochrona

To od Ciebie zależy, czy skutecznie ochronisz się przed chorobami w Tajlandii. Większość zachorowań jest spowodowana brakiem właściwej profilaktyki. Ludzie wyjeżdżają do krajów tropikalnych bez wiedzy i świadomości na temat istniejących zagrożeń. Jak więc możesz zadbać o swoje zdrowie podczas pobytu?  
Bez obaw, nie musisz na każdym kroku wypatrywać komarów i całych dni spędzać w pomieszczeniach. Mimo że na malarię i dengę nie ma szczepionek, to istnieją sposoby skutecznej profilaktyki.

Repelenty – podstawowa ochrona przed ugryzieniami
Komary, moskity i inne insekty w Tajlandii są poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. Repelenty w formie sprayu, kremu czy balsamu skutecznie je odstraszają i zapobiegają ugryzieniom – to forma profilaktyki nieswoistej, która jest niezbędna, jeżeli zależy Ci na swoim zdrowiu. Dodatkowo możesz stosować profilaktykę swoistą i zabrać ze sobą leki antymalaryczne.
Zobacz, w jakie repelenty możesz zaopatrzyć się przed wyjazdem: lista repelentów.

Odpowiednia odzież
Po zachodzie słońca staraj się nosić spodnie i koszule z długimi rękawami, aby zakryć jak największą powierzchnię ciała. Po zmroku komary stają się bardziej aktywne, dlatego jeżeli masz możliwość, pozostań wtedy w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach.

Moskitiera – dodatkowa ochrona przed komarami w Tajlandii
Moskitiera jest szczególnie przydatna po zmierzchu, gdy aktywność komarów wzrasta. Nie możesz o niej zapomnieć, jeżeli planujesz spać pod namiotem, ale przyda się także w hotelu czy hostelu.

Emulsje do opalania z filtrem UVA/UVB min. SPF50 oraz pomadki do ust
W strefie równikowej i podrównikowej słońce jest znacznie intensywniejsze niż w naszym klimacie. Bardzo łatwo może dojść do poparzeń skóry i udaru słonecznego, dlatego pamiętaj o emulsjach do opalania i nakryciach głowy.

Apteczka podróżna
W Tajlandii zawsze warto mieć przy sobie podstawowe leki i opatrunki. Zabierz ze sobą tabletki przeciwbólowe, łagodzące problemy żołądkowe oraz antymalaryczne. Pamiętaj też o plastrach i środkach odkażających, a w ramach zapobiegania czerwonce (lub inaczej amebozie), zaopatrz się w żel antybakteryjny. Przygotuj się na brak mydła i papieru w toaletach przy stacjach benzynowych, więc żel przyda Ci się zwłaszcza tam.

Dodatkowe ubezpieczenie podróżne i książeczka szczepień
Przed wyjazdem możesz dokupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne od następstw nieszczęśliwych wypadów czy kosztów leczenia. Pamiętaj też, aby zabrać ze sobą książeczkę aktualnych szczepień.

Pobyt w Tajlandii może być spełnieniem marzeń i wspaniałą przygodą pełną nowych smaków oraz zapierających dech w piersiach widoków. Jeżeli właśnie takie masz plany, pamiętaj o rozważnym przygotowaniu się do wyjazdu: zaopatrz się w repelenty, leki antymalaryczne i pamiętaj konsultacji z lekarzem. Udanej podróży!


 
 
WRÓĆ

Udostępnij na:

UWAGA !!Ze względu na ograniczenia produktów MUGGA w wielu rejonach Polski, a jednocześnie ogromną ilość zapytań i zamówień przez klientów indywidualnych postanowiliśmy otworzyć oficjalny sklep on-line. Wszystkie oryginalne produkty z serii MUGGA dostępne są pod poniższym linkiem
ZOBACZ W SKLEPIE