MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na kleszcze i komary
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony występowania malarii
oraz w profilaktyce przeciw kleszczom.

Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Tajlandia – szczepienia, malaria, denga oraz inne potencjalne zagrożenia


Wybierasz się do Tajlandii? Ten kraj słynie z wyjątkowo pięknych plaż i dzikiej przyrody. Ale musisz też pamiętać, że lecisz do kraju tropikalnego, w którym należy ściśle przestrzegać zasad ochrony własnego zdrowia. Niestety, w Tajlandii poza słońcem i palmami czeka na Ciebie też wiele groźnych, a niekiedy śmiertelnych, egzotycznych chorób zakaźnych. Są to choroby głównie pasożytnicze, przenoszone przez komary. Jak dotąd, nie wynaleziono na nie skutecznych szczepionek i są to m.in.:

 • malaria;
 • japońskie zapalenie mózgu;
 • filarioza;
 • denga;
 • dżuma;
 • gorączka chikungunya.


Tajlandia to kraj, gdzie jest wilgotno i gorąco – są to więc idealne warunki dla komarów. Co ważne: miejsca, w których występują komary, wciąż się zmieniają i nawet jeśli wcześniej nie było komarów w danym regionie, to sytuacja może się zmienić w ciągu tygodnia. Temat profilaktyki i chorób przenoszonych przed komary jest często pomijany i bagatelizowany przez podróżnych. A to właśnie profilaktyka może uchronić nas przed powiększeniem smutnej statystyki ofiar malarii czy dengi. Brak profilaktyki wynika najczęściej ze zbyt małej wiedzy o kraju tropikalnym oraz z braku świadomości, że wystarczy tylko jedno ukąszenie komara, by zachorować. Mało kto zdaje sobie również sprawę, że skoro nie ma szczepień na malarię, gorączkę chikungunya czy dengę, to najważniejszą rolę odgrywa tzw. profilaktyka nieswoista. Polega ona na utrudnieniu, zmniejszeniu i ochronie przed ukłuciami komarów i zalicza się do niej stosowanie przez podróżnych moskitier oraz przede wszystkim skutecznych repelentów na komary. Repelenty muszą posiadać odpowiednie stężenia i substancje rekomendowane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) oraz rejestrację produktu w Ministerstwie Zdrowia.
 

Jakie jest ryzyko zachorowania na malarię podczas pobytu w Tajlandii?


Malaria, nazywana także zimnicą, to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki (zarodźce malarii). Przenoszona jest przez ukłucia komarów tropikalnych. Choroba występuje na obszarach tropikalnej i subtropikalnej Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Środkowej oraz na wyspach południowo-zachodniego Pacyfiku. Malaria jest poważnym zdrowotnym zagrożeniem dla mieszkańców ciepłych stref, a zarazem stanowi główną, zakaźną przyczynę śmierci osób podróżujących w tropiki.
Trzeba przyznać, że ryzyko wystąpienia malarii w Tajlandii jest wysokie – nie tylko w wybranych rejonach, lecz na terenie całego kraju, i niezależnie od pory roku. Szczególne nasilenie tej choroby można dostrzec w rejonach nizinnych, zalesionych i wiejskich, 2–3 tygodni po porze deszczowej. Największe nasilenie zachorowań jest w rejonach granicznych z Kambodżą, Laosem i Birmą – na tym obszarze występuje malaria oporna na działanie leków. W Internecie można znaleźć informacje od turystów, którzy byli w Tajlandii i nie widzieli żadnego komara. Jest to możliwe, jednak należy pamiętać, że komarzyce ciągle szukają swoich ofiar i przemieszczają się po terenie całego kraju. A wraz z ich przenosinami, przenoszą się również choroby – nie tylko malaria, ale też gorączka chikungunya.
Najwyższa aktywność komarów przenoszących malarię przypada na porę od zachodu do wschodu słońca, w pobliżu zbiorników wodnych (rzeki, jeziora, bagienne rozlewiska, glinianki). Natomiast w miejscach zacienionych wysoka aktywność komarów może utrzymywać się przez cały dzień.

 

Jak uniknąć zachorowania na malarię w Tajlandii?


Do tej pory nie wyprodukowano skutecznej szczepionki przeciwko malarii. Z tego powodu osoby wyjeżdżające w rejony endemiczne, w których występuje malaria, powinny stosować się do rekomendacji obowiązujących w przypadku chorób tropikalnych przenoszonych przez komary (tzw. profilaktyka nieswoista oraz zalecana chemioprofilaktyka):
 

 • stosuj repelenty Mugga DEET – silne środki odstraszające komary tropikalne;,
 • noś odpowiednie ubranie (długie nogawki i rękawy), szczególnie w terenach zalesionych jak safari, dżungla itp.;
 • unikaj przebywania na zewnątrz w okresie największej aktywności komarów, czyli od zachodu do wschodu słońca;.
 • stosuj w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzację, a gdy jej nie ma – moskitiery (w namiotach i nad łóżkami);
 • przed wyjazdem zgłoś się do lekarza medycyny podróży, który przepisze tabletki i poinformuje, jak je stosować.


Czym są repelenty?


Repelenty to środki odstraszające na owady, takie jak komary czy kleszcze. Te dostępne na rynku polskim muszą posiadać rejestrację Ministerstwa Zdrowia potwierdzające ich skuteczność i bezpieczeństwo dla użytkowników. Najlepsze repelenty mają w swoim składzie DEET - jest to substancja o najwyższej udowodnionej efektywności działania. Aby produkt był skuteczny w krajach tropikalnych, musi mieć w swoim składzie min. 30-50% DEET (takie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia).
 

W Tajlandii jest też denga – co to takiego?


Według danych WHO gorączka denga jest obecnie najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą na świecie, którą przenoszą komary. Ryzyko zakażenia dengą jest w Tajlandii nieoszacowane, a choroba ta należy do najczęstszych infekcji wirusowych w tym kraju. I tak jak w przypadku malarii nie opracowano do dzisiaj skutecznej szczepionki.

Dengę przenosi najczęściej komar egipski (Aedes aegypti), który żeruje zazwyczaj w godzinach przedpołudniowych i późnym popołudniem. Wirus dengi występuje w ponad 100 krajach strefy tropikalnej. Zmiany klimatyczne sprawiły, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań zwiększyła się dramatycznie w wielu regionach świata, przede wszystkim w Ameryce Środkowej, na Karaibach, w państwach Azji oraz na wyspach Pacyfiku. Rocznie infekcji ulega od 50 do 100 milionów ludzi, natomiast liczba ciężkich przypadków dengi w ciągu roku wynosi ok. 500 tysięcy. Nadal występują duże różnice w leczeniu dengi w poszczególnych krajach. Zachorowania pojawiają się w miejscach, w których systemy opieki zdrowotnej nie mają doświadczenia w prowadzeniu działań profilaktycznych. Czasami też przychodnie i szpitale nie są przygotowane na przyjęcie dużej liczby pacjentów w krótkim czasie, a doświadczenie personelu w tym zakresie jest ograniczone. W takich warunkach wskaźniki zachorowań i zgonów są często wyższe niż w regionach, gdzie choroba występuje endemicznie od dziesiątków lat.

Przebieg kliniczny dengi może być lżejszy lub cięższy: od tzw. postaci klasycznej (czyli gorączki denga) do postaci ciężkiej (gorączki krwotocznej denga). Główne objawy gorączki denga to: wysoka gorączka, silne bóle i sztywność stawów, nudności i wymioty. Gorączka krwotoczna denga objawia się: wybroczynami na skórze, krwawieniem z nosa, ust i dróg rodnych, zaburzeniami oddychania – i może ona zakończyć się śpiączką lub śmiercią, Na dengę nie ma szczepionki ani skutecznych leków zapobiegających chorobie, dlatego jedyną ochroną jest tzw. profilaktyka nieswoista i leczenie objawowe.

Malaria i denga w Tajlandii to nie wszystko...


Choroby w Tajlandii mogą być wywoływane przez wirusy, bakterie, grzyby, ale najczęściej przez pasożyty. Jest to związane z warunkami socjoekonomicznymi, klimatem, niewystarczającymi warunkami higienicznymi, występowaniem przenosicieli (tzw. wektorów – komary, moskity, muchy, kleszcze, ślimaki), przygotowywaniem potraw i rodzajem pokarmów. O chorobach z cięższym przebiegiem pisaliśmy powyżej. Poniżej inne także bardzo niebezpieczne:

 • japońskie zapalenie mózgu;
 • filarioza;
 • dżuma;
 • gorączka chikungunya.

Te choroby są poważnym zagrożeniem nie tylko dla Twojego zdrowia, ale i życia. W większości przypadków (tak jak przy malarii i dendze) nie ma skutecznych szczepień czy leków – dlatego powinieneś
stosować rygorystyczną profilaktykę i środki zapobiegawcze w postaci silnych repelentów z DEET.

Tajlandia i szczepienia ochronne – na co się zaszczepić?

Chociaż na te najpowszechniejsze choroby (takie jak malaria, denga czy japońskie zapalenie mózgu) nadal nie ma szczepień, to na inne (równie groźne choroby) warto odpowiednio wcześniej się zaszczepić. Szczepienia dla podróżujących dzielą się na obowiązkowe i zalecane na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (International Health Regulations) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Szczepienia te odnotowywane są w tzw. żółtej książeczce, czyli Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination). Aby przyjąć niezbędne szczepionki, należy 4–8 tygodni przed wyjazdem umówić się konsultacje do odpowiedniego specjalisty - lekarza medycyny podróży. Lekarze medycyny podróży przyjmują w placówkach medycyny morskiej i tropikalnej, poradniach chorób tropikalnych, certyfikowanych centrach medycyny podróży, poradniach medycyny transportu lub stacjach sanitarno-epidemiologicznych – zobacz wykaz punktów szczepień.

Szczepienia obowiązkowe przed wyjazdem do Tajlandii

Od osób udających się do Tajlandii bezpośrednio z Polski nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe (obligatoryjne).

Uwaga! Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółta febra). I jeżeli przybywasz do Tajlandii bezpośrednio z krajów zagrożonych tą chorobą, służby celne mogą zażądać potwierdzenia przeprowadzenia szczepień na żółtą gorączkę.

Jeśli nie będziesz miał przy sobie dowodu wykonania szczepienia, możesz narazić się na:
 

 • odmowę pozwolenia na wjazd;
 • przymusowe szczepienie na granicy;
 • kwarantannę na własny koszt.


Szczepienia nieobowiązkowe przed wyjazdem do Tajlandii – dlaczego jednak warto się zaszczepić?


Przy analizie wszystkich potrzebnych szczepień i naszego wewnętrznego przekonania, zawsze trzeba mieć na uwadze też kwestię ubezpieczenia. Decyzja o szczepieniach to osobista sprawa każdego podróżującego, ale warto pamiętać, że większość firm ubezpieczeniowych pokrywa koszty leczenia chorób tropikalnych jedynie wtedy, gdy poszkodowany jest zaszczepiony na daną chorobę. Ta zasada nie dotyczy tylko szczepień obowiązkowych, ale również szczepień zalecanych. Z tego powodu zalecamy: zaszczep sie, jeśli tylko możesz i masz jeszcze na to czas.
 

Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii


Zakres szczepień przed podróżą powinien zostać ustalony podczas specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Ich wybór zależy między innymi od sytuacji epidemiologicznej danego kraju, czasu trwania i celu podróży, miejsca pobytu, odporności oraz wieku podróżującej osoby. Do rozważenia przez lekarza są m.in. szczepienia przeciwko:
 

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A;
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
 • tężcowi + błonicy;
 • chorobie Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis);
 •  durowi brzusznemu,
 • japońskiemu zapaleniu mózgu,
 • grypie.


Mogą zostać również zalecone przez lekarza inne szczepienia – zdarza się tak dosyć rzadko.
Szczepienie przeciw grypie jest zalecane wszystkim podróżnym w wieku powyżej 6 miesięcy, szczególnie dzieciom, kobietom w ciąży, osobom powyżej 65. roku życia oraz osobom z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak: astma, cukrzyca, choroby płuc, choroby serca, zaburzenia immunosupresyjne oraz biorcom przeszczepów narządów.
Uwaga: na półkuli północnej sezon grypowy trwa zwykle od listopada do kwietnia. Na półkuli południowej trwa od kwietnia do października. W tropikach sezon trwa cały rok.


Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii – czy warto przyjąć jeszcze inne szczepionki?


Wyjazd w tropiki to możliwość uzupełnienia rutynowych szczepień przeciw chorobom zakaźnym (zarówno tych przypominających, jak i podstawowych), które mogą wystąpić w regionie, do którego się wybierasz. Do takich szczepień zaliczyć należy te przeciwko:
 

 • tężcowi, błonicy i krztuścowi;
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
 • odrze, śwince i różyczka różyczce;
 • chorobie Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis).


Szczepienia dzieci przed wyjazdem do Tajlandii


Zasady szczepienia dzieci są takie jak szczepienia dorosłych. Warto sprawdzić, czy nasze dziecko nie potrzebuje dawek przypominających lub czy któreś ze szczepień nie zostało przeoczone. W przypadku indywidualnego kalendarza szczepień, warto skonsultować wyjazd z lekarzem dziecka, a najlepiej z lekarzem medycyny podróży.

Jeśli podejmiesz decyzję, by przed wyjazdem się zaszczepić, koniecznie poproś lekarza o wydanie tzw. Międzynarodowej Książeczki Szczepień (International Certificate of Vaccination). Książeczka ta jest całą dokumentacją i przedstawia przyjęte dawki danych szczepień. Posłuży Ci ona przez wiele lat i kolejnych podróży. W przypadku choroby należy pokazać książeczkę w szpitalu i lokalni lekarze będą mogli szybciej udzielić fachowej pomocy. Każdy udokumentowany w książeczce zastrzyk ma swoją rubrykę, w której zaznaczona zostanie data, kiedy macie przyjąć kolejną dawkę przypominającą.

Wycieczka last minute – jak się chronić przed chorobami w Tajlandii?

Skorzystaj z informacji o ochronie i sposobach zapobiegania chorobom, jakie znajdują się na tej stronie i postaraj się jeszcze skontaktować z lekarzem medycyny podróży.


Zalecenia dla podróżujących do Tajlandii – przed wylotem

Przed planowaną podróżą, ale nie później niż 6–8 tygodni należy skontaktować się z lekarzem medycyny tropikalnej lub medycyny podróży, który udzieli informacji o zalecanej profilaktyce oraz zasadach przygotowania się do takiej podróży.
Kobiety w ciąży, a także kobiety planujące ciążę, nie powinny podróżować do obszarów występowania chorób tropikalnych. Jeżeli podróż jest konieczna, należy najpierw skonsultować się z lekarzem ginekologiem-położnikiem, który udzieli kompleksowej informacji na temat zagrożeń oraz profilaktyki w trakcie pobytu.
Osoby, które są przewlekle chore na takie choroby jak: niewydolność krążenia, choroby onkologiczne, cukrzyca, choroby płuc lub niewydolność nerek, powinny skonsultować się z lekarzem specjalistą przed podjęciem decyzji o wyjeździe w regiony występowania żółtej febry.


Zalecenia dla podróżujących do Tajlandii – w trakcie pobytu


Aby uniknąć pogryzienia przez komary należy:

 • stosować repelenty (preparaty na komary tropikalne) zawierające m.in. takie substancje jak DEET zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, podczas przebywania na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń;
 • używać turystycznych moskitier, dzięki którym będziesz mieć spokojny sen – bez komarów zainfekowanych wirusami i pasożytami;
 • używać odpowiedniego ubioru okrywającego części ciała narażone na ukąszenia komarów: przewiewnego z naturalnych tkanin, najlepiej w jasnych kolorach (spódnice chroniące uda, spodnie i bluzy z długimi nogawkami i rękawami, nakrycia głowy), a miejsca nieosłonięte (kark, dłonie, stopy) chronić np. repelentem;
 • pozostawać w pomieszczeniach (najlepiej klimatyzowanych lub posiadających wiatraki) wtedy, gdy komary są najaktywniejsze.

W kraju tropikalnym należy zawsze:
 • myć ręce przed posiłkami i przestrzegać zasad higieny (ręce myj żelami antybakteryjnymi i mydłem);
 • dezynfekować roztworem alkoholowym deskę klozetową i kabinę prysznicową;
 • unikać kontaktu z gryzoniami, chorymi lub martwymi zwierzętami, z osobami chorymi lub ciałami osób zmarłych;
 • unikać konsumpcji surowej żywności (warzyw, owoców, surówek, mięsa dzikich zwierząt);
 • wybierać żywność przygotowaną w bezpieczny sposób, np. pasteryzowane mleko;
 • dokładnie myć i obierać owoce oraz warzywa przed spożyciem;
 • używać do picia i mycia zębów tylko bezpiecznej wody (najlepiej butelkowanej lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna);
 • robić kostki lodu tylko ze sprawdzonej wody (najlepiej butelkowanej).
 

Po powrocie z regionu występowania chorób tropikalnych


Czasem można już zapomnieć o przebytej podróży, gdy nawet po paru miesiącach może się ona przypomnieć w postaci choroby. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych np. wysypka, wypryski, ciągłe zmęczenie, stany gorączkowe, silne bóle brzucha, wymioty, biegunka – zwłaszcza z domieszką krwi czy nietypowe odczucia podskórne lub w oku (mogą być objawem pasożyta) zgłoś się niezwłocznie do lekarza i poinformuj o przebytej podróży.

Podsumowanie: czy w Tajlandii trzeba bać się komarów?

Pobyt w Tajlandii może być spełnieniem marzeń i wspaniałą przygodą pełną nowych przygód, dań i smaków, zapierających dech w piersiach widoków.
Aby tak było, warto się do niej skutecznie przygotować:

 

 • zdobyć wiedzę o kraju tropikalnym;
 • mieć świadomość, że wystarczy tylko jedno ukąszenie komara, by zachorować;
 • doceniać rolę tzw. profilaktyki nieswoistej.


Pamiętaj ! Najważniejszym elementem podróży jest samodzielna edukacja i prewencja (zapoznanie się profilaktyką oraz lokalnymi warunkami klimatycznymi i zwyczajami).

Udanej podróży!

 


 
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
UWAGA !!Ze względu na ograniczenia produktów MUGGA w wielu rejonach Polski, a jednocześnie ogromną ilość zapytań i zamówień przez klientów indywidualnych postanowiliśmy otworzyć oficjalny sklep on-line. Wszystkie oryginalne produkty z serii MUGGA dostępne są pod poniższym linkiem
ZOBACZ W SKLEPIE