MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na kleszcze i komary
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony występowania malarii
oraz w profilaktyce przeciw kleszczom.

Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Bhutan: Szczepienia, malaria, denga oraz inne potencjalne zagrożenia, czyli co zabrać i jak ważne są repelenty na komary w Bhutanie?


Publikacja: 23 maj 2019   Autor: Arkadiusz Ostojski 
alt  3 minuty czytania. 


Wybierasz się do Bhutanu?. Pewnie tak skoro znalazłeś się na tej stronie, więc zanim wsiądziesz do samolotu, przeczytaj tych kilka zdań poniżej, gdyż lecisz do kraju tropikalnego, w którym koniecznie należy przestrzegać pewnych, a niekiedy rygorystycznych zasad ochrony własnego zdrowia. Niestety, w Bhutanie poza słońcem i palmami czeka na Ciebie też wiele groźnych, a niekiedy śmiertelnych egzotycznych chorób zakaźnych, głównie pasożytniczych przenoszonych przez komary, na które nie wynaleziono skutecznych szczepionek i są to m.in.:
 
 • Malaria, Denga, Gorączka Zachodniego Nilu, Japońskie zapalenie mózgu,
 • Filariozy, Leiszmanioza.


Bhutan to kraj gdzie jest wilgotno i gorąco, a miejsca w których występują komary, wciąż się zmieniają i nawet jak ktoś wcześniej nie widział komarów w regionie to sytuacja może się zmienić w ciągu tygodnia. Temat profilaktyki i chorób przenoszonych przed komary jest często pomijalny i bagatelizowany przez podróżnych, a to ona może uchronić nas przed powiększeniem smutnej statystyki ofiar malarii czy dengi i powodem jest najczęściej mała wiedza o danym kraju, a przecież w kraju tropikalnym wystarczy tylko jedno ukąszenie komara, aby doszło do zachorowania na jedną z tych groźnych chorób. Mało kto zdaje sobie sprawę, że z powodu braku szczepień na malarię czy dengę najważniejszą rolę odgrywa właśnie tzw. profilaktyka nieswoista, która polega na utrudnieniu, zmniejszeniu i ochronie przed ukłuciami komarów i zalicza się do niej stosowanie przez podróżnych moskitier i przede wszystkim skutecznych repelentów na komary występowanie malarii , które muszą posiadać odpowiednie stężenia i substancje rekomendowane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) oraz rejestrację produktu w Ministerstwie Zdrowia.


Jak więc się zabezpieczyć, co ze sobą zabrać, na co uważać oraz jakie szczepienia do Bhutanu są obowiązkowe i zalecane? Co zapobiega chorobom?. Za chwilę odpowiemy na te pytania, a Ty dowiesz się, jak bezpiecznie spędzić wymarzony urlop, aby do domu wrócić szczęśliwym… i zdrowym.
 

Malaria w Bhutanie.
Ryzyko wystąpienia malarii w Bhutanie jest duże niezależnie od pory roku na terenie całego kraju, największe w rejonach wiejskich poniżej 1700 m npm w południowych dystryktach wzdłuż granicy z Indiami: Chirang, Geylegphug, Samchi, Samdrup, Jongkhar, Shemgang

Bhutan szczepienia
 
NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE MALARIA JEST ZAKAŹNĄ CHOROBĄ ŚMIERTELNĄ I W OBECNYM CZASIE BRAK JEST SZCZEPIONKI NA TĘ CHOROBĘ.
 
 • Malarię roznoszą komary z rodzaju Anopheles, których należy bezwzględnie unikać stosując repelenty marki Mugga DEET korzystać z moskitier oraz chemioprofilaktyki.
 • Malaria występuje niezależnie od pory roku, a największe możliwe natężenie ukąszeń przez komary jest w porze deszczowej i podeszczowej.
 • Malaria jest obecnie jedną z trzech najgroźniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Liczbę nowych zachorowań szacuje się na 300-500 milionów rocznie, a liczbę zgonów na 1,5-2,7 milionów każdego roku.
 • Denga to potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa, przyjmująca postać gorączki krwotocznej występująca u ludzi. Patogenem odpowiedzialnym za wywołanie choroby są wirusy dengi z rodziny Flaviviridae, przenoszone przez komary z rodzaju Aedes. Należy bezwzględnie ich unikać stosując repelenty marki Mugga DEET oraz korzystać z moskitier. Do głównych objawów poza wysoką gorączką należą silne bóle i sztywność stawów. Występuje endemicznie w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Ze względu na brak szczepionki i skutecznych leków antywirusowych możliwe jest tylko leczenie objawowe.


Bhutan malaria i szczepirnia

Mapa występowania malarii w Bhutanie ( źródło www.fitfortravel.nhs.uk )
 

Jakie wykonać szczepienia do Bhutanu?

 

 • Obowiązkowe szczepienia do Bhutanu przy podróży z Polski – nie występują. Natomiast szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.

Bhutan - Szczepienia zalecane

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B
 • tężec + błonica
 • dur brzuszny
 • japońskie zapalenie mózgu
 • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach  

Co zabrać do Bhutanu?

 
Poniżej przedstawiamy podstawowy ekwipunek, jaki powinien zabrać każdy turysta do Bhutanu.
 • Repelenty na komary, moskity i inne insekty ( bez repelentów i leków malarycznych nawet nie myślmy o wyjeździe – należy wiedzieć, że do dzisiaj nie wynaleziono szczepionki na malarię ). Bhutan jest krajem gdzie występuje malaria przenoszona przez komary.
 • Moskitiera przeciw komarom. W większości hotelów w standardzie są już moskitiery na łóżko, zdarzają się zazwyczaj zakurzone, brudne lub dziurawe. Zdarza się, że hotel nie ma takich moskitier lub będziemy spali pod namiotem. Moskitiera chroni życie, bo nie dopuszcza do śpiącego człowieka komarzyc szukających krwi.
 • Apteczka podróżna zawierająca leki przeciwbólowe, plastry, środki odkażające oraz leki łagodzące problemy żołądkowe szczególnie przeciw biegunce.Na safari, w parku, na plaży, itp. miejscach podczas skaleczenia będziemy często skazani tylko na siebie i podręczny ekwipunek medyczny.
 • Żel antybakteryjny do rąk oraz nawilżone chusteczki. Żel stosujemy przed posiłkiem wcierając w ręce, a w szczególności zawsze tam, gdzie nie mamy dostępu do bieżącej wody np. na safari, parku lub w toalecie. W toaletach przy drodze nie ma zazwyczaj papieru i mydła. Żel i chusteczki chronią nas przed bakteriami szczególnie przed tzw. chorobą brudnych rąk,która ma wiele nazw. Raz określana jest amebozą innym razem czerwonką. Zarazić się nią można wszędzie, jednak największe ryzyko zachorowania istnieje właśnie w krajach tropikalnych.Czerwonką zarazić się możemy pijąc wodę lub spożywając jedzenie, które zakażone jest cystami pasożyta (Entamoeba histolytica),gdy dostaną się one do organizmu mogą zaatakować m.in. płuca, wątrobę lub mózg. Najczęściej jednak atakują jelita powodując tzw. zespół jelitowy. Ta postać czerwonki jeśli nie jest odpowiednio leczona może doprowadzić nawet do zgonu.
 • Emulsje do opalania z filtrem UVA/UVB min. SPF50 oraz pomadki do ust.  W strefie równikowej i podrównikowej jest bardzo ostre słońce i suche powietrze, które szybko może doprowadzić do poparzeń skóry, przegrzania ,a nawet udarów. Pamiętaj o smarowaniu balsamem uszu,a pomadkami ochronnymi ust, które najczęściej i najszybciej ulegają przesuszeniu i poparzeniu.
 • Okulary przeciwsłoneczne, a osoby z wadą wzroku-druga para okularów.
 • Książeczkę szczepień międzynarodowych - (między innymi zalecane szczepienie przeciw żółtej febrze)
 • Woreczki foliowe strunowe lub typu ZIPP,  które w czasie safari skutecznie chroniące rzeczy podręczne przed pyłem
 • Przewodnik z mapą o danym kraju w naszym języku  – dobrze wiedzieć gdzie jesteśmy i jakie są zwyczaje danego kraju.
 • Ważny paszport  (minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium kraju zagranicznego).
 • Kserokopię dowodu osobistego i paszportu
 • Numery telefonów  do lekarzy chorób tropikalnych w Polsce ( są w zakładce Lekarze chorób tropikalnych) oraz do ambasad i konsulatów. Poziom medycyny w krajach tropikalnych jest zazwyczaj niski dlatego w razie problemów lepiej kontaktować się z lekarzem w Polsce lub najbliższym konsulatem.
 • Kamera,  aparat fotograficzny, lornetka, latarka, zapasowe baterie do aparatu oraz karta pamięci.
 • Karty kredytowe  (najczęściej akceptowane są Visa, MasterCard, American Express).
 • Zaświadczenie medyczne  (w języku angielskim), jeśli chorujecie Państwo na jakiś poważne schorzenia
 • Należy rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego  (ubezpieczenie kosztów transportu, leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków)
 • Małe saszetki, torebki  z suwakiem na dokumenty i pieniądze oraz jakiś plecak szczególnie przyda się na Safari. Dokumenty należy trzymać albo hotelowym sejfie albo zawsze blisko siebie – najwięcej złodziei jest na bazarach.
 • Odzież  powinna być lekka, przewiewna i w jasnych kolorach. Powinniśmy zabrać długie spodnie,szorty,polar,sweter albo lekka kurtka,kostium kąpielowy, koszula z krótkim rękawem, koszula z długim rękawem, buty zakryte trekingowe lub adidasy,sandały,kapelusz albo czapka ( chronią nas przed groźnym słońcem ), płaszcz przeciwdeszczowy (wszystko z tkanin przewiewnych)
Profilaktyka podczas pobytu w Bhutanie
 
Chronić się przed ukąszeniem owadów: Stosować repelenty, korzystać z moskitier, unikać przebywania na otwartym terenie od zmierzchu do świtu. W pomieszczeniach z klimatyzacją lub gdzie nie ma moskitier używać w miarę możliwości siatki na okna. Zawsze kontrolować przed snem pomieszczenie czy nie ma insektów. Wychodząc w teren właściwie zabezpieczyć się w odzież (długie nogawki i rękawy).
 
alt
 
Chronić się przed nadmiernym słońcem: Należy pamiętać, że słońce w tropikach jest bardzo nisko, bardzo szybko się opalamy i przegrzewamy organizm. Dlatego należy ograniczyć przebywanie na plażach i otwartym słońcu w godzinach pomiędzy 11.00-16.00.Stosować wysokie filtry UVA/UVB, okrycia głowy i nosić okulary przeciwsłoneczne.

Nie brodzić i kąpać się w zbiornikach ze stojącą wodą: Zbiorniki ze stojącą wodą (jeziora,kanały,stawy,kałuże,sadzawki) to ulubiona kryjówka ślimaków przenoszących bilharcjozę (po malarii najczęściej występująca choroba tropikalna na świecie). Obecnie cierpi na nią 200-300 mln ludzi. Larwy przywry przenikają do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształca się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby. Wątroba jest miejscem osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Spożywać żywność i wodę wyłącznie z kontrolowanych źródeł: Myć ręce wodą z mydłem przed każdym posiłkiem i stosować żele antybakteryjne z minimalną zawartością alkoholu 60%.W terenie,gdzie nie mamy dostępu do wody zawsze stosujemy żele.Pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną.Unikać spożycia napojów i drinków z lodem niewiadomego pochodzenia.Unikać spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, że były pasteryzowane oraz żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców.Uważajmy na świeżo wyciskane soki.Unikajmy surowych warzyw (zwłaszcza liściastych), sałatek, owoców morza, mięsa, majonezu i lodów. Owoce myjemy i obieramy własnoręcznie. Jedzmy potrawy gotowane, pieczone lub smażone.

Unikać obrażeń ciała i drobnych skaleczeń: Unikać kontaktów z lokalnymi zwierzętami,a w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę, należy jak najszybciej przemyć ranę wodą utlenioną lub wodą z mydłem i skierować się do placówki służby zdrowia.Unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka, iniekcji niesterylnymi igłami ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C). Unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko zakażenia (choroby pasożytnicze, np. zespół larwy wędrującej ), picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu, jazdy przepełnionymi autobusami i mikrobusami.Zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i stosować foteliki samochodowe dla dzieci, korzystać z kasków podczas jazdy rowerami i motocyklami,korzystać z kasków podczas wycieczek w skalne góry.Dbać o higienę ciała.Stosować prezerwatywy, a najlepiej unikać stosunków seksualnych ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C, choroby skórne).
 
INNE PRZYDATNE INFORMACJE O TYM KRAJU.
 

BHUTAN (Królestwo Bhutanu)

 • Stolica: Thimphu
 • Waluta: ngultrum (BTN), 1 BTN = 100 czetrum;
 • Język urzędowy: dzongka
 • Inne języki: angielski

 
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
 
Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów (lista uprawnionych agentów turystów znajduje sie na stronie: Association of Bhutanese Tour Operators http://www.abto.org.bt). Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni). Do aplikacji wizowej należy dołączyć dwa zdjęcia.
Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air (www.drukair.com.bt) obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Asom i Bengal Zachodni.
 
SŁUŻBA ZDROWIA
 
Podróżujący w ramach wycieczek trekkingowych winni zaopatrzyć się w niezbędne leki, w związku z możliwością wystąpienia choroby wysokościowej.
 
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
 
Ze względu na rządową politykę ochronę zabytków i środowiska Bhutanu liczba turystów odwiedzających kraj jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach wymaga uprzedniej zgody MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) z przewodnikiem jest obowiązkowe. W czasie dużych festiwali religijnych i kulturalnych, które przyciągają do Bhutanu wielu turystów, może się zdarzyć, iż z powodu braku miejsc w hotelu wykupionej kategorii turysta zostanie zakwaterowany w gorszym, bez zwrotu nadpłaconej kwoty. Podróże autostopem nie są dozwolone.
 
BEZPIECZEŃSTWO
 
Nie ma zagrożenia przestępczością pospolitą. Nie występują też inne zagrożenia, o ile zachowanie turysty nie odbiega od ogólnie przyjętych norm. Zagrożenie dla bezpieczeństwa mogą stanowić klęski naturalne, np. trzęsienia ziemi, osunięcia się ziemi itp.
 
INNE PRZYDATNE INFORMACJE
 
Bhutan, obok wenezuelskiej Roraimy śmiało można nazwać zaginionym światem. Tyle, że z innych powodów. Obok niezwykłej, zupełnie dziewiczej przyrody i nieprzemierzonej dżungli obejmującej prawie 70% powierzchni kraju w Bhutanie, na każdym kroku, spotkać można pozostałości po wielowiekowej polityce totalnego izolacjonizmu. Przykładem może być pojawienie się telewizji dopiero w 1995r. oraz zniesienie niewolnictwa pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Bhutan jest górzystym krajem, którego ponad połowa powierzchni znajduje się powyżej 3000 m n.p.m. Graniczy, podobnie jak Nepal, z Indiami i Chinami. Geograficznie kraj podzielony jest na trzy strefy: Himalaje wysokie znajdujące się na północy kraju, Himalaje wewnętrzne i równina Duras. Bhutan objęty jest klimatem zwrotnikowym wilgotnym, monsunowym. W zależności jednak od części kraju i wysokości nad poziomem morza ma on inny charakter – tropikalny na południu kraju ochładzający się wraz ze zwiększaniem wysokości. W centrum kraju lata są bardzo gorące natomiast zimy chłodne.Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air (www.drukair.com.bt) obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Assam i Bengal Zachodni.
 
HISTORIA I DEMOGRAFIA
 
Wykopaliska wskazują, iż tereny dzisiejszego Bhutanu były zamieszkane już 2000 p.n.e. Około VII wieku zaczęły pojawiać się pierwsze klasztory buddyjskie, które zapoczątkowały ekspansję Tybetańczyków na terytorium Bhutanu. Rozdrobnione i zwalczające się plemiona zjednoczył Shabdrung Ngawang Namgyal, lama, który przybył na początku XVII wieku. Od drugiej połowy XVIII wieku Bhutan był bezustannie nękany przez anglików, co w 1865 r. doprowadziło do zrzeczenia się części terytorium kraju na rzecz agresora. W 1907 r. roku mnisi podjęli niefortunną decyzję, na mocy której wyłoniono monarchę przekupionego i popieranego przez anglików. W 1910r. król Ugyen Wangchuck oddał realną władzę okupantowi. Proces otwierania się kraju na świat zapoczątkował król Jigme Dorji Wangchuck, który w 1953r objął władzę i ostatecznie doprowadził do przyjęcia Bhutanu do ONZ w 1971r. Demograficznie najliczniejszą grupą jest Galop i Scharchop. Mniejszość stanowią Nepalczycy i Hindusi. Wydaje się, że jednym z elementów polityki Bhutanu jest dezinformacja w zakresie liczby ludności. Nie ma zgodności co do ich faktycznej liczby a rozpiętość waha się w granicach kilkuset procent.
 
GOSPODARKA
 
Jedno z najbiedniejszych państw Azji. Zdecydowana większość ludzi trudni się rolnictwem i szeroko pojętym leśnictwem. Uprawia się tu pszenicę, ryż, kukurydzę, ziemniaki, mango, pomarańcze, tytoń, jabłka, kardamon. Przemysł pojawił się na początku lat siedemdziesiątych. Oparty jest głównie o przetwórstwo owoców, elektrownie wodne, włókiennictwo i przemysł drzewny.
 
CO ZWIEDZAĆ
 
Turystyka w Bhutanie została na dobre powołana do życia w 1991 r., kiedy rząd udzielił koncesji 33 firmom zajmującym się obsługą ruchu turystycznego. Obecnie podróżowanie po kraju jest możliwe jedynie po opłaceniu ok. 200 USD za dzień pobytu i wynajęcie licencjonowanego przewodnika.
 
Paro
 
Najstarsze miasto kraju i jedyne posiadające międzynarodowe lotnisko. Stąd zaczynamy i kończymy zwiedzanie Bhutanu. Paro leży w zachodniej części na wysokości 2250 m n.p.m. Znajduje się tutaj kilka interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest muzeum kultury i sztuki Bhutańskiej, zawierające liczne zbiory pieczęci, broni oraz niesamowite zbiory srebrnych zastaw do herbaty. Bhutańczycy mówią, iż w muzeum znajduje się całe eklektyczne piękno kraju. Innym ważnym miejscem jest Taksang Monastery. Legenda głosi, że tysiąc lat temu przybył tutaj na grzbiecie tygrysa Guru Rinpoche ojciec Bhutańskiego odłamu Buddyzmu – Mahayana. Medytował trzy miesiące w pobliskiej jaskini, gdzie następnie zbudowano zespół klasztorny na pionowej ścianie zwany Taktsang Lhakang (gniazdo tygrysa). Można zwiedzić to miejsce pieszo bądź na kucach. W przejrzyste dni widać stąd Chomolhari, świętą górę Buthanu.
 
Thimphu
 
Czarująca stolica kraju, znajdująca się w sercu Himalajów na wysokości 2350 m n.p.m. Prawdopodobnie najmniejsza stolica na świecie, gdyż zamieszkuje ją 30 000 do 50 000 (różne dane). Znajduje się tutaj pałac królewski oraz kompleks klasztorny Tashichhodzong wzniesiony w XII wieku. Klasztor pełni szereg funkcji z muzeum narodowym włącznie. Stolica objęta jest restrykcyjnym prawem budowlanym, według którego możliwe jest wznoszenie budynków nie przekraczających określonej wysokości oraz architektonicznie zgodnych z tradycyjnym stylem Bhutańskim. Nie ma tutaj świateł regulujących ruch uliczny, które zdemontowano na rozkaz króla – zresztą i tak nie były potrzebne.
 
Charakterystycznym miejscem jest także budynek poczty. Wydają tutaj znaczki, z których Bhutan słynie.
 
Tym, którym adrenalinę podnosi latanie po sklepach, będą usatysfakcjonowani, zwłaszcza jeśli gustują w bazarach i wyrobach ludowych. Warto zastanowić się nad zakupem niezwykle kolorowych tkanin oraz wspaniałej biżuterii srebrnej.
 
Punahaka
 
Miasto leżące na wysokości 1310 m n.p.m. w dolinie o tej samej nazwie, sąsiadującej z tą – gdzie znajduje się stolica. Punahaka jest zimową stolicą kraju. Znajduje się tutaj wspaniała rezydencja króla oraz klasztor pełniący także rolę miejscowej szkoły.
 
Wangdue Phodrang
 
Urocze miasto z charakterystyczni kolorowymi domami Bhutańskimi. Znajduje się tutaj wiele interesujących sklepików i klasztor.
 
Trongsa
 
Leżąca na 2200 m n.p.m. Trongsa jest miastem centralnego Bhutanu, które jeszcze w latach siedemdziesiątych było dostępne jedynie pieszo. Dla miasta charakterystyczny jest karłowaty bambus wysokogórski porastający okoliczne wzgórza, klasztor, który był w przeszłości domem królów Bhutańskich oraz zapierająca dech w piersiach panorama.
 
Trashigang
 
Jedno z najbardziej wysuniętych miast na wschód. Leży na 3773 m n.p.m. Znajduje się tutaj klasztor wybudowany w 1659r. Odchodzą stąd autobusy do Thimphu, Paro i Indii.
 
Sezon turystyczny w Bhutanie trwa zwykle od września do początku grudnia i od lutego do maja.
Rezerwacji lotów należy dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem (2-4 miesiące przed planowanym terminem podróży)
 
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

 • Brak polskiej placówki dyplomatycznej 
 • Brak stosunków dyplomatycznych. Najbliższa polska placówka znajduje się w New Delhi (Indie).

 


Powyższe informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

 
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
UWAGA !!Ze względu na ograniczenia produktów MUGGA w wielu rejonach Polski, a jednocześnie ogromną ilość zapytań i zamówień przez klientów indywidualnych postanowiliśmy otworzyć oficjalny sklep on-line. Wszystkie oryginalne produkty z serii MUGGA dostępne są pod poniższym linkiem
ZOBACZ W SKLEPIE