MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na kleszcze i komary
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony występowania malarii
oraz w profilaktyce przeciw kleszczom.

Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Czad: Szczepienia, malaria, zika oraz inne potencjalne zagrożenia, czyli co zabrać i jak ważne są repelenty na komary w Czadzie?
W Czadzie występuje kilka groźnych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary, moskity oraz muchy, na które do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznej szczepionki.Chrobry te stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia,a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Najgroźniejsze z nich to:
 
 • Malaria,
 • Denga,
 • Gorączka Zachodniego Nilu,
 • Żółta febra, Filariozy,
 • Leiszmanioza,
 • Śpiączka afrykańska 
 • oraz równie groźna tzw. Ślepota rzeczna.

 
Ryzyko wystąpienia Malarii w Czadzie jest duże niezależnie od pory roku na terenach całego kraju.

 

Czad szczepienia

 

 
NALEŻY WIEDZIEĆ, ŻE MALARIA JEST ZAKAŹNĄ CHOROBĄ ŚMIERTELNĄ I W OBECNYM CZASIE BRAK JEST SZCZEPIONKI NA TĘ CHOROBĘ.
 
 • Malarię roznoszą komary z rodzaju Anopheles, których należy bezwzględnie unikać stosując repelenty marki Mugga DEET korzystać z moskitier oraz chemioprofilaktyki.
 • Malaria występuje niezależnie od pory roku, a największe możliwe natężenie ukąszeń przez komary jest w porze deszczowej i podeszczowej.
 • Malaria jest obecnie jedną z trzech najgroźniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Liczbę nowych zachorowań szacuje się na 300-500 milionów rocznie, a liczbę zgonów na 1,5-2,7 milionów każdego roku.
 • Denga to potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa, przyjmująca postać gorączki krwotocznej występująca u ludzi. Patogenem odpowiedzialnym za wywołanie choroby są wirusy dengi z rodziny Flaviviridae, przenoszone przez komary z rodzaju Aedes.Należy bezwzględnie ich unikać stosując repelenty marki Mugga DEET oraz korzystać z moskitier. Do głównych objawów poza wysoką gorączką należą silne bóle i sztywność stawów. Występuje endemicznie w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Ze względu na brak szczepionki i skutecznych leków antywirusowych możliwe jest tylko leczenie objawowe.


Czad malaria

Mapa występowania malarii w Czadzie ( źródło www.fitfortravel.nhs.uk )
 

Szczepienia do Czadu?


Obowiązkowe szczepienia:

 • przeciwko żółtej gorączce

Szczepienia zalecane – przeciwko następującym chorobom:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B
 • tężec + błonica
 • choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis)
 • dur brzuszny
 • japońskie zapalenie mózgu
 • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach


Co zabrać ze sobą do Czadu


Poniżej przedstawiamy podstawowy ekwipunek, jaki powinien zabrać każdy turysta do Czadu:

Repelenty na komary, moskity i inne insekty ( bez repelentów i leków malarycznych nawet nie myśl o wyjeździe – to podstawa – tym bardziej, że do dzisiaj nie ma szczepionki na malarię ). Czad jest krajem gdzie występuje malaria i denga przenoszone przez komary.

Moskitiera przeciw komarom. W większości hotelów w standardzie są już moskitiery na łóżko, zdarzają się zazwyczaj zakurzone, brudne lub dziurawe. Zdarza się, że hotel nie ma takich moskitier lub będziemy spali pod namiotem. Moskitiera chroni życie, bo nie dopuszcza do śpiącego człowieka komarzyc szukających krwi.

Apteczka podróżna zawierająca leki przeciwbólowe, plastry, środki odkażające oraz leki łagodzące problemy żołądkowe szczególnie przeciw biegunce.Na safari, w parku, na plaży, itp. miejscach podczas skaleczenia będziemy często skazani tylko na siebie i podręczny ekwipunek medyczny.

Żel antybakteryjny do rąk oraz nawilżone chusteczki. Żel stosujemy przed posiłkiem wcierając w ręce, a w szczególności zawsze tam, gdzie nie mamy dostępu do bieżącej wody np. na safari, parku lub w toalecie. W toaletach przy drodze nie ma zazwyczaj papieru i mydła. Żel i chusteczki chronią nas przed bakteriami szczególnie przed tzw. chorobą brudnych rąk,która ma wiele nazw. Raz określana jest amebozą innym razem czerwonką. Zarazić się nią można wszędzie, jednak największe ryzyko zachorowania istnieje właśnie w krajach tropikalnych.Czerwonką zarazić się możemy pijąc wodę lub spożywając jedzenie, które zakażone jest cystami pasożyta (Entamoeba histolytica),gdy dostaną się one do organizmu mogą zaatakować m.in. płuca, wątrobę lub mózg. Najczęściej jednak atakują jelita powodując tzw. zespół jelitowy. Ta postać czerwonki jeśli nie jest odpowiednio leczona może doprowadzić nawet do zgonu.

Emulsje do opalania z filtrem UVA/UVB min. SPF50 oraz pomadki do ust. W  strefie równikowej jest bardzo ostre słońce i suche powietrze, które szybko może doprowadzić do poparzeń skóry, przegrzania ,a nawet udarów. Pamiętaj o smarowaniu balsamem uszu,a pomadkami ochronnymi ust, które najczęściej i najszybciej ulegają przesuszeniu i poparzeniu.

Okulary przeciwsłoneczne,a osoby z wadą wzroku-druga para okularów.

Książeczkę szczepień międzynarodowych- (między innymi zalecane szczepienie przeciw żółtej febrze)

Woreczki foliowe strunowe lub typu ZIPP, które w czasie safari skutecznie chroniące rzeczy podręczne przed pyłem

Przewodnik o danym kraju w naszym języku – dobrze wiedzieć gdzie jesteśmy i jakie są zwyczaje danego kraju.

Ważny paszport (minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium kraju zagranicznego).

Kserokopię dowodu osobistego i paszportu

Numery telefonów do lekarzy chorób tropikalnych w Polsce ( są w zakładce Lekarze chorób tropikalnych) oraz do ambasad i konsulatów.Poziom medycyny w krajach tropikalnych jest zazwyczaj niski dlatego w razie problemów lepiej kontaktować się z lekarzem w Polsce lub najbliższym konsulatem.

Kamera, aparat fotograficzny, lornetka, latarka, zapasowe baterie do aparatu oraz karta pamięci.

Karty kredytowe (najczęściej akceptowane są Visa, MasterCard, American Express).

Zaświadczenie medyczne (w języku angielskim), jeśli chorujecie Państwo na jakiś poważne schorzenia

Należy rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (ubezpieczenie kosztów transportu, leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków)

Małe saszetki, torebki z suwakiem na dokumenty i pieniądze oraz jakiś plecak szczególnie przyda się na Safari. Dokumenty należy trzymać albo hotelowym sejfie albo zawsze blisko siebie – najwięcej złodziei jest na bazarach.

Odzież powinna być lekka, przewiewna i w jasnych kolorach. Powinniśmy zabrać długie spodnie,szorty,polar,sweter albo lekka kurtka,kostium kąpielowy, koszula z krótkim rękawem, koszula z długim rękawem, buty zakryte trekingowe lub adidasy,sandały,kapelusz albo czapka ( chronią nas przed groźnym słońcem ), płaszcz przeciwdeszczowy (wszystko z tkanin przewiewnych)

Profilaktyka podczas pobytu w Czadzie.

 
Chronić się przed ukąszeniem owadów: Stosować repelenty, korzystać z moskitier, unikać przebywania na otwartym terenie od zmierzchu do świtu. W pomieszczeniach z klimatyzacją lub gdzie nie ma moskitier używać w miarę możliwości siatki na okna. Zawsze kontrolować przed snem pomieszczenie czy nie ma insektów. Wychodząc w teren właściwie zabezpieczyć się w odzież (długie nogawki i rękawy).
 
Chronić się przed nadmiernym słońcem: Należy pamiętać, że słońce w tropikach jest bardzo nisko, bardzo szybko się opalamy i przegrzewamy organizm. Dlatego należy ograniczyć przebywanie na plażach i otwartym słońcu w godzinach pomiędzy 11.00-16.00.Stosować wysokie filtry UVA/UVB, okrycia głowy i nosić okulary przeciwsłoneczne.

Nie brodzić i kąpać się w zbiornikach ze stojącą wodą: Zbiorniki ze stojącą wodą (jeziora,kanały,stawy,kałuże,sadzawki) to ulubiona kryjówka ślimaków przenoszących bilharcjozę (po malarii najczęściej występująca choroba tropikalna na świecie). Obecnie cierpi na nią 200-300 mln ludzi. Larwy przywry przenikają do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształca się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby. Wątroba jest miejscem osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Spożywać żywność i wodę wyłącznie z kontrolowanych źródeł: Myć ręce wodą z mydłem przed każdym posiłkiem i stosować żele antybakteryjne z minimalną zawartością alkoholu 60%.W terenie,gdzie nie mamy dostępu do wody zawsze stosujemy żele.Pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną.Unikać spożycia napojów i drinków z lodem niewiadomego pochodzenia.Unikać spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, że były pasteryzowane oraz żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców.Uważajmy na świeżo wyciskane soki.Unikajmy surowych warzyw (zwłaszcza liściastych), sałatek, owoców morza, mięsa, majonezu i lodów. Owoce myjemy i obieramy własnoręcznie. Jedzmy potrawy gotowane, pieczone lub smażone.

Unikać obrażeń ciała i drobnych skaleczeń: Unikać kontaktów z lokalnymi zwierzętami,a w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę, należy jak najszybciej przemyć ranę wodą utlenioną lub wodą z mydłem i skierować się do placówki służby zdrowia.Unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka, iniekcji niesterylnymi igłami ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C). Unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko zakażenia (choroby pasożytnicze, np. zespół larwy wędrującej ), picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu, jazdy przepełnionymi autobusami i mikrobusami.Zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i stosować foteliki samochodowe dla dzieci, korzystać z kasków podczas jazdy rowerami i motocyklami,korzystać z kasków podczas wycieczek w skalne góry.Dbać o higienę ciała.Stosować prezerwatywy, a najlepiej unikać stosunków seksualnych ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C, choroby skórne).

A co po powrocie.
 
Nie należy lekceważyć żadnej infekcji, która wystąpi w ciągu kilku miesięcy.W przypadku gorączki, biegunki, wysypki itp. należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zwracając uwagę lekarzowi na swój zagraniczny pobyt. Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie!
 
Inne przydatne informacje o tym kraju.


CZAD (Republika Czadu)
Stolica: Ndżamena
Waluta: frank CFA (Środkowoafrykański)
Język urzędowy: francuski, arabski
 
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
 
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Czadu za granicą (np. w Paryżu, Moskwie, Berlinie). Ważność paszportu przy wjeździe musi być dłuższa niż okres ważności wizy.
 
MELDUNEK

 
Po przyjeździe turyści są obowiązani do dopełnienia formalności meldunkowych na posterunku policji w ciągu 72 godzin.
 
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
 
Występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obowiązkowe, co weryfikuje się przy wjeździe. Ostatnio przypadki tej choroby odnotowuje się przy granicy z Sudanem. W przypadku dzieci szczepienie wykonuje się w wieku 12 miesięcy. Zaleca się ponadto szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W pewnych przypadkach – zwłaszcza przy podróżach poza ośrodki miejskie – wskazane jest szczepienie przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych i wściekliźnie. Występuje malaria oraz w okresie pory deszczowej cholera. Należy unikać spożywania jedzenia i napojów niewiadomego pochodzenia. Służba zdrowia oferuje niski poziom usług. W ramach istniejącej infrastruktury szpitalnej wyróżnić można trzy centra medyczne, które oferują usługi na poziomie zbliżonym do europejskiego: Francuskie Centrum Medyczne, Klinikę Europ – Assistance oraz Klinikę SOS International.
 
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
 
Przy planowaniu podróży do Czadu należy uwzględnić trudne warunki atmosferyczne: okres gorący od kwietnia do maja (50 st. C), sezon deszczowy od lipca do października, sezon suchy i chłodniejszy od grudnia do marca. W stolicy główne drogi zostały w ostatnich latach zmodernizowane, m.in. przy współpracy Unii Europejskiej. Generalnie jednak sieć drogowa w kraju jest słabo rozwinięta, a w większości są to drogi nie utwardzone, trudno przejezdne w porze deszczowej. Zaleca się korzystanie z pojazdów terenowych. W dużych miastach trudności z zaopatrzeniem w paliwo w zasadzie nie występują. Niezależnie od tego podróżując w głąb kraju warto zaopatrzyć się w dodatkowy zapas paliwa. Aktualnie działa zaledwie klika prywatnych linii lotniczych utrzymujących połączenia wewnątrz kraju. Od kilku miesięcy lotów nie obsługuje Toumaï Air Tchad. Organizowanie wycieczek po kraju (w tym wyjazdy indywidualne) jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co zwykle trwa kilka dni, jednak z uwagi na niestabilną sytuację wewnętrzną, takie wycieczki są zdecydowanie odradzane. Wyjazdy poza stolicę – jeśli konieczne – zaleca się drogą powietrzną. Z uwagi na niestabilną sytuację przy granicy z Sudanem, odradza się też podróże w te rejony. Konieczne jest posiadanie przy sobie paszportu lub jego potwierdzonej kopii. Z uwagi na ryzyko utraty oryginalnych dokumentów, bardziej zaleca się to drugie rozwiązanie. Fotografowanie i filmowanie obiektów strategicznych (budynki rządowe, lotniska itp.) jest możliwe wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń rządu czadyjskiego. Fotografowanie o charakterze turystycznym nie niesie ryzyka. Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność również z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów. Z uwagi na możliwe kradzieże, napady i inne przejawy agresji odradza się zdecydowanie podróż nocą . Nawet przemieszczając się w stolicy należy zachować wówczas dużą ostrożność. W razie wypadku samochodowego należy wezwać policję, aby ustalić jego okoliczności. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach zwykle gromadzi się tłum przechodniów bądź świadków, nie zawsze nastawiony pozytywnie wobec obcokrajowców. Ze względów bezpieczeństwa odradza się podróżowanie do prefektury Tibesti , gdzie trwają tarcia na tle etnicznym, a także wszelkie podróże w strefy przygraniczne, zwłaszcza z Libią, Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. Prefektury Borkou, Ennedi nie są już tak niebezpieczne jak Tibesti. Należy pamiętać, że w północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe.
 
INNE PRZYDATNE INFORMACJE
 
Klimat jest dość zróżnicowany. Na północy kraju występuje klimat zwrotnikowy, suchy, a deszcze mają charakter epizodyczny. Na południu pora deszczowa trwa od marca do października, w centrum od lipca do września. Średnie temperatury miesięczne wahają się od 28 st. C do 42 st. C, w nocy temperatura spada często do 15 st. C.
W Czadzie funkcjonuje sieć telefoniczna: zarówno stacjonarna (SOTEL) oraz mobilna (AirTel, Tigo, Salam) oraz rozwijający się, stosunkowo drogi internet.
 
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat.
 
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
 
Brak polskiej placówki dyplomatycznej
 
Ambasador RP w Trypolisie (Libia) akredytowany jest również w Czadzie.

 


Powyższe informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

 
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
UWAGA !!Ze względu na ograniczenia produktów MUGGA w wielu rejonach Polski, a jednocześnie ogromną ilość zapytań i zamówień przez klientów indywidualnych postanowiliśmy otworzyć oficjalny sklep on-line. Wszystkie oryginalne produkty z serii MUGGA dostępne są pod poniższym linkiem
ZOBACZ W SKLEPIE