Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Dirofilarioza u ludzi - Objawy i leczenie.


Jest chorobą odzwierzęcą, występującą  głównie u zwierząt domowych takich, jak: koty i psy, a także dziko żyjących ssaków. Najczęściej można ją spotkać w krajach, w których dominują wysokie temperatury. Dirofilarioza, bo o niej mowa, do dziś pozostaje raczej mało znaną chorobą, która może wniknąć do organizmu człowieka. W jaki sposób można ją rozpoznać, jakie są jej objawy i wreszcie, czy można skutecznie się jej pozbyć z organizmu człowieka?


Dirofilarioza - występowanie


Ta obco brzmiąca choroba występuje na terenie całego świata. Bardzo często jednak można spotkać ją w krajach, w których przeważa temperatura ponad 15 stopni Celsjusza. Są to głównie kraje tropikalne, w których sezony letnie bywają niezwykle upalne, natomiast w okresie zimowym temperatura nie spada drastycznie w dół. Mimo to dirofilarioza nie omija także Polski, choć nie jest to choroba, która występuje typowo u ludzi, bardzo często można się nią zarazić. Dirofilariozę można najczęściej spotkać także w obszarach Morza Śródziemnego, głównie w państwach takich, jak Hiszpania, Włochy, Grecja, a nawet we Francji.W ostatnim czasie odnotowujemy zachorowania, także w Polsce.
 

Dirofilarioza przyczyny


Dirofilarioza jest chorobą, która występuje u zwierząt domowych np. u kotów i psów. Poprzez zwykły kontakt ze zwierzęciem, człowiek nie może się zarazić, chorobę natomiast przynoszą zazwyczaj komary. Insekty najpierw żywią się krwią zwierzęcą, a następnie pasożyty przedostają się do ciała owada. Kolejne ukłucie komara, jest jednoznaczne z przeniesieniem tych larw do określonego organizmu, dlatego, jeśli zarażony komar miał kontakt z zarażonym psem lub kotem, a później ukąsił człowieka, bardzo prawdopodobne, że przekazał mu dirofilariozę. Larwy te bardzo często można spotkać także u zwierząt dzikich np. u lisów, czy też wilków, dlatego należy zachować szczególną ostrożność oraz odpowiednio zabezpieczyć się przed komarami. Cykl życiowy larwy dirofilaria składa się z 5 etapów, jest to rodzaj pasożyta, który żeruje na organizmie swojego żywiciela, czyli w tym przypadku głównie zwierząt. Co ważne, jeżeli dirofilarie przedostają się do krwiobiegu człowieka, mogą one nawet nie dawać jednoznacznych sygnałów chorobowych, dlatego nie zawsze można jednoznacznie zidentyfikować tę chorobę. Zwykle łączy się ją z guzowatymi zmianami na ciele lub chorobą płuc.


dirofilarioza

Dirofilarioza - Zaatakowane narządy
 

Dirofilarioza u ludzi - objawy?


Dirofilarioza kojarzy się jednoznacznie z chorobą typowo odzwierzęcą. Jej nosicielami są głównie ssaki np. lisy, wilki, ale także zwierzęta domowe typu: kot lub pies. Człowiek może się zarazić tą chorobą bezpośrednio poprzez komary np. ukąszenie zakażonego komara, który miał wcześniej styczności z chorym zwierzęciem. Co ważne, chorobę tę czasami trudno jednoznacznie zdiagnozować, ponieważ nie musi ona posiadać nasilonych symptomów. Dirofilarioza najczęściej powoduje u człowieka pojawianie się guzków podskórnych, które zwykle można usunąć na wizycie chirurgicznej, może mieć ona również postać śródmiąższowego zapalenia płuc. Bardzo często jednak dirofilarioza przebiega u człowieka bezobjawowo, dlatego można sobie nawet nie zdawać sprawy z faktu, że jest się zakażonym. Jednoznaczne mogą natomiast okazać się testy serologiczne oraz testy, które stwierdzają obecność pasożytów w ciele człowieka. Najczęściej w ludzkim organizmie lokują się larwy dirofilaria repens. Objawem ich występowania jest ogólne osłabienie organizmu człowieka, brak apetytu, zmęczenie. Rzadziej w organizmie człowieka mogą zagnieździć się larwy dirofilaria immitis, które są odpowiedzialne za tworzenie się zmian guzowatych oraz chorobę płuc. Larwy te zwykle wędrują do płuc, niekiedy aż do serca, powodując różnorodne groźne choroby. Larwy dirofilaria immitis mogą powodować objawy podobne do groźnego i ciężkiego zapalenia płuc np. intensywny kaszel, a nawet krwioplucie. Jeżeli natomiast dirofilarioza objawia się w postaci guzowatych zmian, należy je wyciąć u chirurga i tym samym pozbyć się larw z organizmu.


dirofilarioza u ludzi zdjęcia


Warto wspomnieć, że człowiek nie jest docelowym żywicielem tych larw, dlatego u wielu osób choroba przebiega bezobjawowo, a larwy po czasie obumierają w organizmie człowieka. Choroba ta jest typowo odzwierzęca, układ immunologiczny człowieka  zwykle samoistnie niszczy wszelkie larwy dirofilariozy. Niekiedy niestety larwy te przeżywają, doprowadzając do wyżej wspomnianych chorób, jednak medycyna nie podaje jednoznacznych powodów, dlaczego tak się dzieje.
 

Dirofilarioza: jak się można się nią zarazić?


Warto od razu zaznaczyć, że zwierzęta domowe nie są w stanie zarazić człowieka przez bezpośredni kontakt z nimi. Do zarażenia dochodzi tylko i wyłącznie poprzez ukąszenie komara. To insekty są zdolne do przenoszenia w tych pasożytów. Larwy dirofilarii dojrzewają w ciele komara, a następnie są przekazywane poprzez zwykłe ukąszenie. Nie należy zatem obawiać się trzymania zwierząt w domach, czy też koło domu, ponieważ to nie one są przyczyną zachorowania człowieka. Dirofilarioza jest chorobą groźną, ale przede wszystkim dla zwierząt. Tylko w niektórych przypadkach choroba ta jest w stanie rozwinąć się w ciele człowieka. Każdy, kto obawia się tego, że jego pupil mógł złapać dirofilariozę, może zasięgnąć informacji w gabinetach weterynaryjnych. Tam także można bez problemu dostać leki, którymi nakrapia się sierść zwierząt i w ten sposób chroni się psy i koty przed zachorowaniem na dirofilariozę.
 

Dirofilarioza - leczenie


Larwy dirofilariozy, które umiejscawiają się w ciele człowieka, ale nie dają żadnych objawów chorobowych, zwykle nie podlegają typowemu leczeniu. Bardzo często samoistnie wydalają się z organizmu. Jeżeli dirofilarioza przybiera postać guzowatych zmian na ciele lub zapalenia śródmiąższowego płuc, należy skonsultować się z lekarzem. Zmiany guzowate zwykle usuwane są poprzez wycięcie ich w gabinecie chirurgicznym, natomiast śródmiąższowe zapalenie płuc wymaga hospitalizacji i podawania odpowiednich leków. Dodatkowo stosuje się terapię przeciwpasożytniczą oraz niekiedy antybiotykoterapię. Objawy chorobowe zwalcza się także doraźnie, poprzez suplementację oraz stosowanie odpowiednich leków, np. na kaszel. Co najważniejsze, dirofilarioza jest całkowicie wyleczalną chorobą, zarówno u człowieka, jak i u zwierząt, odpowiednio szybko wykryta, daje bardzo dobre rokowania. Powikłaniami tej choroby mogą być: niewielki zawał płuca lub nadkażenie bakteryjne. Warto także wspomnieć, że wszystko zależy od organizmu, zarówno człowieka, jak i zwierzęcia, a także odporności układu immunologicznego. Niestety, nie można jednoznacznie stwierdzić, w którym przypadku dirofilarioza przebiega bezobjawowo, a w którym dojdzie do poważniejszych powikłań.
 

Dirofilarioza: szczepienia


Niestety, do tej pory nie wymyślono żadnej skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie. Jeżeli chodzi o zwierzęta, warto stosować specjalne krople, które chronią skórę zwierzęcia przez około 4 tygodnie przed atakowaniem przez insekty. Trzeba jednak pamiętać, że każde umycie psa lub kota, zmywa także specyfik z jego sierści. Jedynym skutecznym sposobem uniknięcia zachorowań na dirofilariozę, jest profilaktyka. 
 

Dirofilarioza: profilaktyka


Jak już wcześniej zostało wspomniane, dirofilarioza występuje na terenie całego świata i jest ona przenoszona przez komary. Jak wiadomo, ukąszenia komara nie sposób uniknąć, aby zatem uchronić się przed zachorowaniem na dirofilariozę, należy zaopatrzyć się różnorodne repelenty na komary pozwalające uniknąć ukąszenia, zamontować w oknach moskitiery. Co ważne, zwierzęta nie są w stanie bezpośrednio zarazić człowieka. Jeżeli natomiast istnieje podejrzenie wystąpienia dirofilariozy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zobacz także inne choroby tropikalne takie jak: Leiszmanioza trzewna

 

Uwaga!

  • Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !

  • Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.

 

WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Strona w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Zobacz
ROZUMIEM