MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na kleszcze i komary
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony występowania malarii
oraz w profilaktyce przeciw kleszczom.

Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Indie: Szczepienia, malaria, denga oraz inne potencjalne zagrożenia, czyli co zabrać i jak ważne są repelenty na komary w Indiach?


Publikacja 02 marca 2019   Autor: Arkadiusz Ostojski 
alt  3 minuty czytania. 


Wybierasz się do Indii?. Pewnie tak skoro znalazłeś się na tej stronie, więc zanim wsiądziesz do samolotu, przeczytaj tych kilka zdań poniżej, gdyż lecisz do kraju tropikalnego, w którym koniecznie należy przestrzegać pewnych, a niekiedy rygorystycznych zasad ochrony własnego zdrowia. Niestety, w Indiach poza słońcem i palmami czeka na Ciebie też wiele groźnych, a niekiedy śmiertelnych egzotycznych chorób zakaźnych, głównie pasożytniczych przenoszonych przez komary, na które nie wynaleziono skutecznych szczepionek i są to m.in.:
 
 • Malaria, Filariozy, Leiszmanioza trzewna, Leiszmanioza skórna
 • Denga, Chikungunya, Japońskie zapalenie mózgu, Gorączka Zachodniego Nilu

 

Indie to kraj gdzie jest wilgotno i gorąco, a miejsca w których występują komary, wciąż się zmieniają i nawet jak ktoś wcześniej nie widział komarów w regionie to sytuacja może się zmienić w ciągu tygodnia. Temat profilaktyki i chorób przenoszonych przed komary jest często pomijalny i bagatelizowany przez podróżnych, a to ona może uchronić nas przed powiększeniem smutnej statystyki ofiar malarii czy dengi i powodem jest najczęściej mała wiedza o danym kraju, a przecież w kraju tropikalnym wystarczy tylko jedno ukąszenie komara, aby doszło do zachorowania na jedną z tych groźnych chorób. Mało kto zdaje sobie sprawę, że z powodu braku szczepień na malarię czy dengę najważniejszą rolę odgrywa właśnie tzw. profilaktyka nieswoista, która polega na utrudnieniu, zmniejszeniu i ochronie przed ukłuciami komarów i zalicza się do niej stosowanie przez podróżnych moskitier i przede wszystkim skutecznych repelentów na komary występowanie malarii , które muszą posiadać odpowiednie stężenia i substancje rekomendowane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) oraz rejestrację produktu w Ministerstwie Zdrowia.
 

Jak więc się zabezpieczyć, co ze sobą zabrać, na co uważać oraz jakie szczepienia do Indii są obowiązkowe i zalecane? Co zapobiega chorobom?. Za chwilę odpowiemy na te pytania, a Ty dowiesz się, jak bezpiecznie spędzić wymarzony urlop, aby do domu wrócić szczęśliwym…
i zdrowym.

 

Malaria w Indiach
Ryzyko wystąpienia malarii w Indiach jest wysokie niezależnie od pory roku szczególnie w rejonach wiejskich i zalesionych położonych poniżej 2000 m n.p.m. ,a w niektórych rejonach obserwuje się występowanie malarii opornej na liczne leki.

Indie szczepienia
 
NALEŻY WIEDZIEĆ, ŻE MALARIA JEST ZAKAŹNĄ CHOROBĄ ŚMIERTELNĄ I W OBECNYM CZASIE BRAK JEST SZCZEPIONKI NA TĘ CHOROBĘ.
 
 • Malarię roznoszą komary z rodzaju Anopheles, których należy bezwzględnie unikać stosując repelenty marki Mugga DEET korzystać z moskitier oraz chemioprofilaktyki.
 • Malaria występuje niezależnie od pory roku, a największe możliwe natężenie ukąszeń przez komary jest w porze deszczowej i podeszczowej.
 • Malaria jest obecnie jedną z trzech najgroźniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Liczbę nowych zachorowań szacuje się na 300-500 milionów rocznie, a liczbę zgonów na 1,5-2,7 milionów każdego roku.
 • Denga to potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa, przyjmująca postać gorączki krwotocznej występująca u ludzi. Patogenem odpowiedzialnym za wywołanie choroby są wirusy dengi z rodziny Flaviviridae, przenoszone przez komary z rodzaju Aedes.Należy bezwzględnie ich unikać stosując repelenty marki Mugga DEET oraz korzystać z moskitier. Do głównych objawów poza wysoką gorączką należą silne bóle i sztywność stawów. Występuje endemicznie w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Ze względu na brak szczepionki i skutecznych leków antywirusowych możliwe jest tylko leczenie objawowe.

Indie malaria

Mapa występowania malarii w Indiach ( źródło www.fitfortravel.nhs.uk )

 

Jakie wykonać szczepienia do Indii?

 

 • Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski – nie obowiązują.Natomiast szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.

Szczepienia zalecane do Indii

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B
 • tężec + błonica
 • choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis)
 • dur brzuszny
 • japońskie zapalenie mózgu
 • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach
Co Zabrać na Indii?
 
Poniżej przedstawiamy podstawowy ekwipunek, jaki powinien zabrać każdy turysta do Indii.
 • Repelenty na komary, moskity i inne insekty ( bez repelentów i leków malarycznych nawet nie myślmy o wyjeździe – należy wiedzieć, że do dzisiaj nie wynaleziono szczepionki na malarię ). Indie są krajem gdzie występuje malaria przenoszona przez komary.
 • Moskitiera przeciw komarom. W większości hotelów w standardzie są już moskitiery na łóżko, zdarzają się zazwyczaj zakurzone, brudne lub dziurawe. Zdarza się, że hotel nie ma takich moskitier lub będziemy spali pod namiotem. Moskitiera chroni życie, bo nie dopuszcza do śpiącego człowieka komarzyc szukających krwi.
 • Apteczka podróżna zawierająca leki przeciwbólowe, plastry, środki odkażające oraz leki łagodzące problemy żołądkowe szczególnie przeciw biegunce.Na safari, w parku, na plaży, itp. miejscach podczas skaleczenia będziemy często skazani tylko na siebie i podręczny ekwipunek medyczny.
 • Żel antybakteryjny do rąk oraz nawilżone chusteczki. Żel stosujemy przed posiłkiem wcierając w ręce, a w szczególności zawsze tam, gdzie nie mamy dostępu do bieżącej wody np. na safari, parku lub w toalecie. W toaletach przy drodze nie ma zazwyczaj papieru i mydła. Żel i chusteczki chronią nas przed bakteriami szczególnie przed tzw. chorobą brudnych rąk,która ma wiele nazw. Raz określana jest amebozą innym razem czerwonką. Zarazić się nią można wszędzie, jednak największe ryzyko zachorowania istnieje właśnie w krajach tropikalnych.Czerwonką zarazić się możemy pijąc wodę lub spożywając jedzenie, które zakażone jest cystami pasożyta (Entamoeba histolytica),gdy dostaną się one do organizmu mogą zaatakować m.in. płuca, wątrobę lub mózg. Najczęściej jednak atakują jelita powodując tzw. zespół jelitowy. Ta postać czerwonki jeśli nie jest odpowiednio leczona może doprowadzić nawet do zgonu.
 • Emulsje do opalania z filtrem UVA/UVB min. SPF50 oraz pomadki do ust.  W strefie równikowej i podrównikowej jest bardzo ostre słońce i suche powietrze, które szybko może doprowadzić do poparzeń skóry, przegrzania ,a nawet udarów. Pamiętaj o smarowaniu balsamem uszu,a pomadkami ochronnymi ust, które najczęściej i najszybciej ulegają przesuszeniu i poparzeniu.
 • Okulary przeciwsłoneczne, a osoby z wadą wzroku-druga para okularów.
 • Książeczkę szczepień międzynarodowych - (między innymi zalecane szczepienie przeciw żółtej febrze)
 • Woreczki foliowe strunowe lub typu ZIPP,  które w czasie safari skutecznie chroniące rzeczy podręczne przed pyłem
 • Przewodnik z mapą o danym kraju w naszym języku  – dobrze wiedzieć gdzie jesteśmy i jakie są zwyczaje danego kraju.
 • Ważny paszport  (minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium kraju zagranicznego).
 • Kserokopię dowodu osobistego i paszportu
 • Numery telefonów  do lekarzy chorób tropikalnych w Polsce ( są w zakładce Lekarze chorób tropikalnych) oraz do ambasad i konsulatów. Poziom medycyny w krajach tropikalnych jest zazwyczaj niski dlatego w razie problemów lepiej kontaktować się z lekarzem w Polsce lub najbliższym konsulatem.
 • Kamera,  aparat fotograficzny, lornetka, latarka, zapasowe baterie do aparatu oraz karta pamięci.
 • Karty kredytowe  (najczęściej akceptowane są Visa, MasterCard, American Express).
 • Zaświadczenie medyczne  (w języku angielskim), jeśli chorujecie Państwo na jakiś poważne schorzenia
 • Należy rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego  (ubezpieczenie kosztów transportu, leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków)
 • Małe saszetki, torebki  z suwakiem na dokumenty i pieniądze oraz jakiś plecak szczególnie przyda się na Safari. Dokumenty należy trzymać albo hotelowym sejfie albo zawsze blisko siebie – najwięcej złodziei jest na bazarach.
 • Odzież  powinna być lekka, przewiewna i w jasnych kolorach. Powinniśmy zabrać długie spodnie,szorty,polar,sweter albo lekka kurtka,kostium kąpielowy, koszula z krótkim rękawem, koszula z długim rękawem, buty zakryte trekingowe lub adidasy,sandały,kapelusz albo czapka ( chronią nas przed groźnym słońcem ), płaszcz przeciwdeszczowy (wszystko z tkanin przewiewnych)

Profilaktyka podczas pobytu w Indiach
 
Chronić się przed ukąszeniem owadów: Stosować repelenty, korzystać z moskitier, unikać przebywania na otwartym terenie od zmierzchu do świtu. W pomieszczeniach z klimatyzacją lub gdzie nie ma moskitier używać w miarę możliwości siatki na okna. Zawsze kontrolować przed snem pomieszczenie czy nie ma insektów. Wychodząc w teren właściwie zabezpieczyć się w odzież (długie nogawki i rękawy).
 
alt
 
Chronić się przed nadmiernym słońcem: Należy pamiętać, że słońce w tropikach jest bardzo nisko, bardzo szybko się opalamy i przegrzewamy organizm. Dlatego należy ograniczyć przebywanie na plażach i otwartym słońcu w godzinach pomiędzy 11.00-16.00.Stosować wysokie filtry UVA/UVB, okrycia głowy i nosić okulary przeciwsłoneczne.

Nie brodzić i kąpać się w zbiornikach ze stojącą wodą: Zbiorniki ze stojącą wodą (jeziora,kanały,stawy,kałuże,sadzawki) to ulubiona kryjówka ślimaków przenoszących bilharcjozę (po malarii najczęściej występująca choroba tropikalna na świecie). Obecnie cierpi na nią 200-300 mln ludzi. Larwy przywry przenikają do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształca się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby. Wątroba jest miejscem osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Spożywać żywność i wodę wyłącznie z kontrolowanych źródeł: Myć ręce wodą z mydłem przed każdym posiłkiem i stosować żele antybakteryjne z minimalną zawartością alkoholu 60%.W terenie,gdzie nie mamy dostępu do wody zawsze stosujemy żele.Pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną.Unikać spożycia napojów i drinków z lodem niewiadomego pochodzenia.Unikać spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, że były pasteryzowane oraz żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców.Uważajmy na świeżo wyciskane soki.Unikajmy surowych warzyw (zwłaszcza liściastych), sałatek, owoców morza, mięsa, majonezu i lodów. Owoce myjemy i obieramy własnoręcznie. Jedzmy potrawy gotowane, pieczone lub smażone.

Unikać obrażeń ciała i drobnych skaleczeń: Unikać kontaktów z lokalnymi zwierzętami,a w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę, należy jak najszybciej przemyć ranę wodą utlenioną lub wodą z mydłem i skierować się do placówki służby zdrowia.Unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka, iniekcji niesterylnymi igłami ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C). Unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko zakażenia (choroby pasożytnicze, np. zespół larwy wędrującej ), picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu, jazdy przepełnionymi autobusami i mikrobusami.Zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i stosować foteliki samochodowe dla dzieci, korzystać z kasków podczas jazdy rowerami i motocyklami,korzystać z kasków podczas wycieczek w skalne góry.Dbać o higienę ciała.Stosować prezerwatywy, a najlepiej unikać stosunków seksualnych ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C, choroby skórne).

A co po powrocie.
 
Nie należy lekceważyć żadnej infekcji, która wystąpi w ciągu kilku miesięcy.W przypadku gorączki, biegunki, wysypki itp. należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zwracając uwagę lekarzowi na swój zagraniczny pobyt. Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie!
 
Inne przydatne informacje o tym kraju.

 

Stolica: Delhi (New Delhi)
Waluta: rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa);
Języki urzędowe: hindi, angielski oraz 21 lokalnych języków urzędowych
 
Powierzchnia: Siódmy co do wielkości terytorialnej kraj świata.
Powierzchnia całkowita wynosi: 3 287 590 km2
Liczba ludności: ok: 1 200 000 000
Gęstość zaludnienia: 349,2 osób/km 2
 
PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY
 
Indie są parlamentarną republiką związkową dzielącą się na 28 stanów i 7 terytoriów (6 terytoriów związkowych i jedno narodowe terytorium stołeczne). Stany i terytoria dzielą się następnie na dystrykty, których jest obecnie 585.Stany posiadają własne organy ustawodawcze i wykonawcze. Na czele władz stanowych stoi gubernator, który jest mianowany przez prezydenta Indii na pięcioletnią kadencję. Gubernator mianuje stanowy rząd z premierem na czele, spośród partii, która wygrała wybory. Wybierana jest ona w wyborach powszechnych na 5 lat. Wyższy parlamentu zwana jest vidhan parishad i wybierana jest na sześcioletnie kadencje, z tym, że co 2 lata wymieniana jest trzecia część składu. Parlamentom stanowym podlegają wszelkie sprawy z wyjątkiem polityki zagranicznej, obrony, handlu zagranicznego i obywatelstwa (zastrzeżone dla parlamentu związkowego Indii).
Terytoriami związkowymi oraz narodowym terytorium stołecznym zarządzają przedstawiciele rządu Indii – komisarze lub administratorzy. Niektóre z terytoriów posiadają własne parlamenty i rządy, lecz mają one znacznie ograniczone uprawnienia, mniejsze terytoria nie posiadają tych organów władzy. W terytoriach obowiązują prawa związkowe.W poszczególnych stanach i terytoriach poza ogólno-indyjskimi językami oficjalnymi, czyli hindi i angielskim, mogą obowiązywać dodatkowe języki oficjalne.
 
Stany:

 
Andhra Pradesh
Arunachal Pradesh
Asam
Bengal Zachodni
Bihar
Chhattisgarh
Dżammu i Kaszmir
Goa
Gujarat
Haryana
Himachal Pradesh
Jharkhand
Karnataka
Kerala
Madhya Pradesh
Maharashtra
Manipur
Meghalaya
Mizoram
Nagaland
Orisa
Pendżab
Radżastan
Sikkim
Tamil Nadu
Tripura
Uttarakhand
Uttar Pradesh
 
Terytoria związkowe:
 
Andamany i Nikobary
Czandigarh
Dadra i Nagarhaweli
Daman i Diu
Lakszadiwy
Puducherry
 
Narodowe terytorium stołeczne:
 
Delhi
 
Największe miasta to: Nowe Delhi, Bombaj, Kalkuta, Pune, Surat, Ahmadabad, Bangalore, Hajdarabad, Madras, Kanpur
 
KLIMAT I POGODA
 
Indie położone są na terytorium Półwyspu Indyjskiego. Jest to bardzo rozległy teren dlatego też klimat w północnej części tego kraju jest zupełnie odmienny od klimatu panującego na południu.
Temperatury w Indiach
 
Maj jest najcieplejszym miesiącem. W tym czasie na południu temperatury sięgają 30°C. Natomiast w górach położonych na północy zima może trwać nawet 6 miesięcy.
W Indiach panuje klimat zwrotnikowy-monsunowy (na północy), wilgotny (na obszarze południowo-zachodnim), suchy na Nizinie Hindustańskiej oraz podzwrotnikowy górski w Himalajach.
 
Pory roku w Indiach
 
W ciągu roku występują dwie charakterystyczne pory. W czasie monsunu letniego (morskiego) pogoda charakteryzuje się wysoką temperaturą i dużą wilgotnością wywołaną opadami. W porze monsunu zimowego (lądowego) jest chłodno i bezdeszczowo.
W okresie przejściowym między monsunami często występują cyklony a wraz z nimi ogromne ulewy. Dlatego też roczna suma opadów jest bardzo zróżnicowana. Waha się od 100 mm na pustyni Thar do nawet 11 000 w rejonie gór Khasi. Na pozostałym obszarze jest to około 750-1500 mm.
 
WIZA I PRZEPISY PRAWNE
 
Przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza. Wjazd bez ważnej wizy indyjskiej jest możliwy w nagłych i uzasadnionych przypadkach, na 72 godziny lub maksymalnie do 15 dni, po przedstawieniu listu gwarancyjnego od instytucji, ważnych osobistości lub przed­sta­wi­cieli placówek dyplomatycznych. Koszt wystawienia wizy na lotnisku to 80 USD. Wizy nie można otrzymać na lądowych przejściach granicznych. Wymagany jest 12-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty uzyskania wizy). Wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. W przypadku wizy tranzytowej wymagane jest okazanie biletu na dalszą podróż lub powrotnego do kraju. Czas oczekiwania na wizę wynosi od dwóch dni do trzech tygodni. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie. Dokumenty wymagane przy ubieganiu się o wizę turystyczną: paszport z od­powiednim okresem waż­ności, 2 aplikacje wizowe, 3 kolorowe zdjęcia, bilet powrotny lub jego rezerwacja, rezerwacja hotelu. W przypadku wizy biznesowej: zaproszenie od miejscowej firmy, fotokopia REGON, list intencyjny firmy polskiej w języku angielskim oraz dokumenty jak w przypadku wizy turystycznej.
 
PRZEPISY CELNE
 
Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewo­żonych pieniędzy. Należy zgłosić kwoty przewyższające 10 tys. USD, zaleca się jednak zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwo­lenia do 2500 USD. Obowiązujące przepisy celne mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Wwożenie aparatów fo­to­graficznych, komputerów, sprzętu audiowizualnego i telefonów komórkowych jest odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.
 
PRZEPISY PRAWNE
 
Zabrania się wwozić i wywozić narkotyki. Osoby próbujące przemycić narkotyki podlegają karze pozba­wienia wolności od 10 do 20 lat. W Indiach od niedawna obowiązuje podatek VAT.
 
MELDUNEK
 
Formalnie obowiązuje wymóg meldowania się w ciągu 2 tygodni od przybycia, jednak nie jest on rygorystycznie przestrzegany.
 
UBEZPIECZENIE
 
Bezwzględnie należy mieć tzw. carnet de passage. Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przy­jętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie indywi­dualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
 
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
 
Turyści zmotoryzowani muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Ruch jest lewostronny. W Indiach często zdarzają się wypadki drogowe na trasach między miastami. Powodem jest zły stan dróg, zły stan techniczny samochodów (szczególnie ciężarowych i autobusów) oraz łamanie przepisów przez kierowców. W razie wypadku drogowego, zwłaszcza gdy poszkodowanym jest człowiek lub krowa, może dojść do konfliktu z miejscową ludnością.
 
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
 
Wymagane jest specjalne ze­zwo­lenie (wydawane za pośrednictwem biur rejestracji cudzo­ziem­ców przez indyjskie MSZ oraz MSW) na wjazd na tzw. terytoria zastrzeżone i chronione: archipelagi Andamanów, Nikobarów, Lakkadiwów, wyspy Minikoj i Amindiwy, tereny przygraniczne stanów: Uttar Pradeś, Sikkim, Mizoram, Manipur, Arunaćal Pradeś, Himaćal Pradeś, Nagaland oraz Dżammu i Kaszmir.
 
BEZPIECZEŃSTWO
 
W ostatnim czasie odnotowuje się zwięk­szone zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą. Szczególnie uważać należy na kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwie­dza­nych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprze­dawcy, rikszarze i taksówkarze, szczególnie na lotniskach. Terenami szczególnie zagrożonymi atakami terrorystycznymi są Dżammu i Kaszmir, Asam oraz pozostałe stany północno-wschodnie. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych, szczególnie w stanach Gudźarat i Uttar Pradeś.
 
PRZYDATNE INFORMACJE
 
Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upo­waż­nionych bankach i u uprawnionych dealerów.
 
Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uro­czysto­ściach religijnych. Należy jednak pamiętać, że dostęp do nie­któ­rych świątyń może być ograniczony.
 
W miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty.
 
Religia- Indie to kraj, w którym ważną rolę odgrywa religia. Dlatego też miejsca kultu, takie jak świątynie, kaplice czy grobowce są szczególnie szanowane. Mając w planach zwiedzanie takich obiektów powinniśmy wiedzieć jak się w takich miejscach zachować. Przede wszystkim musimy się odpowiednio ubrać. Nie jest dozwolone abyśmy wchodząc do miejsc dla Hindusów świętych mieli na sobie koszulki bez rękawko lub krótkie spodenki. Krzyki i komentarze uważane są za brak szacunku i pokory. Również powinniśmy powstrzymać się z paleniem a także trzymaniem za rękę. Najważniejsze to pamiętać by przed wejściem do świątyni zdjąć buty, a będąc w środku nie dotykać żadnych posągów. Również fotografowanie jest zabronione. Jednak, jeżeli nie jesteśmy pewni powinniśmy wcześniej zapytać. Pamiętać należy, że kobiety nie mogą siedzieć razem z mężczyznami, a do większości meczetów mogą wejść jedynie wyznawcy islamu.
 
Robienie zdjęć- Także, jeżeli chodzi o robienie zdjęć jest kilka ważnych zasad. Po pierwsze zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego. Należy również uważać, gdy chcemy zrobić zdjęcie mieszkającym tam ludziom a zwłaszcza kobietom, ponieważ mogą odebrać to jako obraźliwe. Należy przed zrobieniem zdjęcia zapytać o przyzwolenie. Należy również unikać robienia zdjęć podczas ceremonii religijnych a także w trakcie kąpieli w publicznych łaźniach.
Zachowanie na gościnie
 
Gdy wybieramy się na obiad do rodziny, musimy pamiętać żeby przed wejściem zdjąć buty. Zanim usiądziemy do stołu powinniśmy umyć ręce. Raczej wystrzegajmy się wchodzenia do kuchni gospodarzy, jeżeli nie zostaniemy zaproszeni, dotykania jedzenia i przyborów kuchennych. Nie częstujemy się samemu jedzeniem. Czekamy aż gospodarz wyraźnie da nam to do zrozumienia lub sam nas obsłuży.
 
Zachowanie w miejscach publicznych-W miejscach publicznych również powinniśmy zachować się przyzwoicie i z szacunkiem do innych ludzi. Tak, więc nie jest dozwolone całowanie i obejmowanie się. Zupełnie nie na miejscu jest nagość. Strój kąpielowy możemy ubrać, gdy mamy zamiar zażyć kąpieli w hotelowym basenie, natomiast, jeżeli chodzi o miejsca publiczne powinniśmy się zastanowić nad zamianą stroju na sarong. W dużych miastach możemy spotkać się (szczególnie w nocy) z ludźmi śpiącymi w parkach i na ulicach. Aby nie marnować rzeczy, które nam są już nie potrzebne zamiast je wyrzucić możemy oddać je organizacjom charytatywnym.
Targowanie i zakupy
 
Gdy idziemy do sklepu z zamiarem kupienia jakiejś rzeczy to spotykamy się z dość stałymi cenami. Inaczej jest, jeżeli zakupy robimy na bazarach lub rynkach. Tam częścią zakupów jest targowanie się o cenę. Wcześniej dobrze jest dowiedzieć się ile podobne produkty kosztują w innych miejscach, aby nie zapłacić zbyt wygórowanej ceny. Zazwyczaj udaje się zejść do 25% ceny początkowej. W dobrym guście jest dawanie napiwków. Zazwyczaj jest to 10 procent kwoty, jaką musimy zapłacić za określona usługę.
 
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
 
Ambasada Republiki Indii
ul. Rejtana 15 m. 2-7
02-516 Warszawa
tel.: 849 58 00, 849 62 57, 849 68 50
fax: 849 67 05, 849 85 05
Internet: www.indianembassy.pl
 
Ambasada RP
50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110021 New Delhi
tel.: (0-09111) 514-96-900, 514-96-901
fax.: (0-09111) 687-19-14
Internet: www.polandembassy.net
 
Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2 nd Floor,
36, B.G. Kher Marg,
Malabar Hill, Mumbai-400 006, Indie
tel.: (00-9122) 2363-3863, 2363-3864, 2363-4678
fax.: (00-9122) 2363-3376, 2363-4601
Internet: www.polishconsulate.com

 


Powyższe informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

 
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
UWAGA !!Ze względu na ograniczenia produktów MUGGA w wielu rejonach Polski, a jednocześnie ogromną ilość zapytań i zamówień przez klientów indywidualnych postanowiliśmy otworzyć oficjalny sklep on-line. Wszystkie oryginalne produkty z serii MUGGA dostępne są pod poniższym linkiem
ZOBACZ W SKLEPIE