MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na komary tropikalne.
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony malaryczne.

1 » 2 » 3 » Japońskie zapalenie mózgu4
Japońskie zapalenie mózgu

 

Japońskie zapalenie mózgu – Wirus japońskiego zapalenia mózgu jest przenoszony przez komary i atakuje zwykle w regionach wiejskich obszarów. Zakażenie odbywa się poprzez ukąszenie komara. Gatunek tego groźnego komara występuje od czerwca do października. Tylko kilka gatunków komarów przenosi chorobę, wśród nich tylko pojedyncze osobniki są aktualnie zainfekowane przez wirusa. Choroba przenoszona jest przez komary i moskity na ludzi z zakażonych zwierząt najczęściej trzody chlewnej i ptaków brodzących.Japońskie zapalenie mózgu jest najczęstszym wirusowym zapaleniem mózgu na Dalekim Wschodzie; corocznie odnotowuje się 30 000–50 000 nowych zachorowań. Śmiertelność waha się od 0,3 do 60% i zależy od wielu czynników, także od wieku.


 

Japońskie zapalenie mózgu: występowanie

 

Jak większość chorób wywoływanych przez komary, czy kleszcze, japońskim zapaleniem mózgu można zarazić się w krajach Dalekiego Wschodu. Jak sama nazwa wskazuje, bardzo często można się z nią spotkać właśnie w Japonii, to tam pojawiły się pierwsze wzmianki na temat tej choroby w latach 70 XIX wieku. Z chorobą można się spotkać, będąc na wycieczce na Sri Lance, w Neapolu, w Chinach, w Papui - Nowej Gwinei, Kambodży, Malezji, Indiach, a nawet w Pakistanie. Warto zaznaczyć, że epidemie japońskiego zapalenia mózgu pojawiają się średnio raz na 10 lat, z tego powodu w Australii w 1998 roku odnotowano śmiertelne przypadki. Najczęściej na japońskie zapalenie mózgu chorują osoby przebywające na wsi, rzadziej z miast. Dzieje się tak głównie dlatego, że chorobę tę wywołuje ugryzienia komara, insekty te najczęściej można spotkać na terenach leśnych, rzecznych oraz trawiastych. Najwięcej epidemii można odnotować w Kambodży, Birmie, Indiach, Wietnamie, czy Nepalu. Wirus ten atakuje różne kraje Dalekiego Wschodu, w różnych porach roku. I tak, w porze deszczowej może się najczęściej z nim zetknąć w południowo - wschodniej Azji, w rejonach umiarkowanych, czyli głównie w Chinach, Japonii, na Półwyspie Koreańskim oraz we wschodniej Rosji, w okresie letnio - jesiennym, natomiast w rejonach tropikalnych, można się z nią zetknąć cały rok. Wybierając się za granicę, warto wybrać taki okres swojej podróży, aby uniknąć zachorowania. Jeżeli destynacją są obszary, w których przeważa klimat umiarkowany, najczęściej zarazić można się od insektów późną wiosną, latem i wczesną zimą.


alt

Występowanie Japońskiego Zapalenia mózgu
 

Japońskie zapalenie mózgu: objawy

 

Mimo iż japońskie zapalenie mózgu jest chorobą o dość groźnie brzmiącej nazwie, nie warto się obawiać! Bardzo często można zwyczajnie nie zdawać sobie sprawy z faktu, że jest się chorym, gdyż choroba ta przebiega bezobjawowo. Bardzo dużo osób skarży się jednak na objawy grypopodobne, czyli bóle głowy, gorączkę, wymioty, nudności, bóle stawów, mięśni, ból głowy, zespół poliopodobny. Charakterystycznymi objawami, które świadczą o wystąpieniu tej choroby, są problemy z wymową oraz ból przy oddawaniu moczu, tzw. dyzuria. Okres wylęgania się tej choroby to tydzień do dwóch, trzech tygodni. Warto zaznaczyć, że szczególnie na tę chorobę są narażeni turyści, ponieważ nie posiadają oni takiej odporności jak rdzenni mieszkańcy. Mimo że choroba ta zwykle nie jest agresywna i niebezpieczna dla organizmu ludzkiego, warto nie lekceważyć przedłużających się symptomów chorobowych, zwłaszcza jeśli pojawia się ból przy oddawaniu moczu, czy problemy z wymową. Dobrze jest odwiedzić w takim wypadku specjalistę. Nieleczona choroba może doprowadzić do powikłań takich, jak np.: zapalenie mózgu czy opon mózgowych, uszkodzenia nerwów, zaburzeń świadomości, ciężkich niedowładów, osłabienia siły mięśni, ataksji, parkinsonizmu. W skrajnych wypadkach choroba ta może doprowadzić nawet do śmierci.

Planując podróż do krajów tropikalnych, warto zdawać sobie sprawę z czyhających zagrożeń, w postaci chorób, które przenoszą m.in. insekty. Niestety, zarażenia przez ukąszenie owadów, można uniknąć w najmniejszym stopniu, gdyż nie zawsze ma się wpływ na to, czy zostanie się ugryzionym przez komara lub kleszcza, czy nie. Chorób pasożytniczych, czy wirusowych - jelitowych, przenoszonych przez zwierzęta: ssaki, ptaki itd., można w dużej mierze uniknąć, nieco ciężej jest w przypadku japońskiego zapalenia mózgu, dlatego każdy, kto gorzej poczuje się, będąc na wakacjach, warto, aby się przepadał u specjalisty.


 

Japońskie zapalenie mózgu: szczepionka


 

W bardzo prosty sposób można uniknąć zachorowania na tę chorobę, wystarczy zaszczepić się przed wyjazdem! Szczepionkę mogą przyjmować dzieci, dorośli oraz niemowlęta od 2 miesiąca życia. Szczepienie przeciw japońskiemu zapleniu mózgu polega na aplikacji dwóch dawek w odstępie około miesiąca. Po około roku, można bez problemu podać szczepionkę przypominającą, jednak jeśli chodzi o dzieci, szczepionkę przypominającą można podać dopiero od 14 roku życia. Tuż po aplikacji szczepionki można odczuwać lekkie, niepożądane objawy, m.in. ból w miejscu wkłucia, lekko podwyższona temperatura ciała, zmęczenie, czy bóle głowy. Wirus, który podaje się w szczepionce, jest namnażany w linii komórkowej, a następnie jest inaktywowany przy pomocy formaldehydu. Szczepionka daje praktycznie 100% skuteczności i pewność tego, że nie zachoruje się na tę chorobę. Warto także przyjąć dawkę przypominającą leku, dzięki temu z pewnością wzmocni ono działanie szczepionki!

alt
 

Japońskie zapalenie mózgu: leczenie


 

Aby wykryć tę chorobę, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie na badania. Od pacjentów zostaje pobrana krew, a następnie przebadana pod kątem przeciwciał w klasie IgM oraz IgG. Po upływie tygodnia, u ponad połowy chorych, japońskie zapalenie mózgu jest niemal od razu wykrywalne. Bardzo często lekarz wysyła także na rezonans magnetyczny głowy, który pokaże u osoby zarażonej obustronne zapalenie pnia mózgu oraz wzgórza. Choć choroba może być groźna, nie podaje się żadnych specjalistycznych leków, leczenie polega głównie na walce z objawami choroby. Pacjentowi aplikowane są leki przeciwgorączkowe, przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe. W razie wystąpienia silniejszej reakcji organizmu, pacjent jest hospitalizowany i poddawany leczeniu dokładnemu, np. jeśli zachoruje na zapalenie opon mózgowych, zostaje podjęte leczenie tego schorzenia.

Ważne, aby w czasie choroby, pacjent pozostawał w łóżku, odpoczywał, nawadniał organizm i przeszedł okres rekonwalescencji, który pomoże mu wyleczyć się całkowicie z tej choroby. Jeżeli nie zostanie podjęte leczenie odpowiednio wcześnie, choroba może zakończyć się ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią!


 

Japońskie zapalenie mózgu: profilaktyka

 

Profilaktyka polega głównie na stosowaniu repelentów na komary oraz szczepienia na około miesiąc przed samym wyjazdem.


 

Japońskie zapalenie mózgu

Udostępnij na: