MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na kleszcze i komary
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony występowania malarii
oraz w profilaktyce przeciw kleszczom.

Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Kuba: Szczepienia, denga, ZIKA oraz inne potencjalne zagrożenia, czyli co zabrać i jak ważne są repelenty na komary na Kubie?


Publikacja 19 marca 2019   Autor: Arkadiusz Ostojski 
alt  3 minuty czytania. 

 

Wybierasz się na Kubę? Pewnie tak, skoro znalazłeś się na tej stronie, więc zanim wsiądziesz do samolotu, przeczytaj tych kilka zdań poniżej, gdyż lecisz do kraju tropikalnego, w którym koniecznie należy przestrzegać pewnych, a niekiedy rygorystycznych zasad ochrony własnego zdrowia. Niestety na Kubie poza słońcem i palmami czeka na Ciebie też wiele groźnych, a niekiedy śmiertelnych egzotycznych chorób zakaźnych, głównie pasożytniczych przenoszonych przez komary, na które nie wynaleziono skutecznych szczepionek i są to m.in.:
 


 • zika, denga, chikungunya, wirus zachodniego nilu


Kuba to kraj, gdzie jest wilgotno i gorąco, a miejsca, w których występują komary, wciąż się zmieniają i nawet, jeśli ktoś wcześniej nie widział komarów w regionie, to sytuacja ta może się zmienić w ciągu tygodnia. Temat profilaktyki i chorób przenoszonych przez komary jest często pomijany i bagatelizowany przez podróżnych, a to właśnie profilaktyka może uchronić nas przed powiększeniem smutnej statystyki ofiar malarii czy dengi. Powodem jest najczęściej mała wiedza o danym kraju, a przecież w kraju tropikalnym wystarczy tylko jedno ukąszenie komara, aby doszło do zachorowania na jedną z tych groźnych chorób. Mało kto zdaje sobie sprawę, że z powodu braku szczepień na zika, chikungunya czy dengę najważniejszą rolę odgrywa właśnie tzw. profilaktyka nieswoista, która polega na utrudnieniu, zmniejszeniu i ochronie przed ukłuciami komarów i zalicza się do niej stosowanie przez podróżnych moskitier i przede wszystkim skutecznych repelentów na komary, które muszą posiadać odpowiednie stężenia i substancje rekomendowane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) oraz rejestrację produktu w Ministerstwie Zdrowia.
 
Jak więc się zabezpieczyć, co ze sobą zabrać, na co uważać oraz jakie szczepienia do Kuby są obowiązkowe i zalecane? Co zapobiega chorobom? Za chwilę odpowiemy na te pytania, a Ty dowiesz się, jak bezpiecznie spędzić wymarzony urlop, aby do domu wrócić szczęśliwym… i zdrowym.

 

Denga na Kubie - Jakie jest ryzyko zachorowania na dengę podczas pobytu?

Denga jest infekcją wirusową spowodowaną przez cztery typy wirusów (DENV-1, DENV-2, DENV-3, DENV-4) należących do rodziny Flaviviridae. Wirusy te są przenoszone przez ukąszenie zarażonych samic komarów Aedes aegypti i Aedes albopictu. Ryzyko wystąpienia dengi na Kubie jest nieoszacowane i istnieje przez cały rok na terenie całego kraju. Według danych podawanych przez WHO, gorączka denga jest obecnie najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą przenoszoną przez komary na świeci. Wirus dengi występuje w ponad 100 krajach strefy tropikalnej, a zmiany klimatyczne sprawiły, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań zwiększyła się dramatycznie w wielu regionach świata, przede wszystkim w Ameryce Środkowej, na Karaibach, w państwach Azji oraz na wyspach Pacyfiku i rocznie infekcji ulegało od 50 do 100 milionów ludzi natomiast liczba ciężkich przypadków dengi w ciągu roku wynosi ok. 500 tys. Nadal występują duże różnice w sposobach postępowania i leczenia w poszczególnych krajach. Zachorowania pojawiają się w miejscach, w których systemy opieki zdrowotnej nie mają doświadczenia w prowadzeniu działań profilaktycznych bądź też przychodnie i szpitale nie są przygotowane na przyjęcie dużej liczby pacjentów w krótkim czasie, a doświadczenie personelu w tym zakresie jest ograniczone. W takich warunkach wskaźniki zachorowań i zgonów są często wyższe niż w regionach, gdzie choroba występuje endemicznie od dziesiątków lat.
 

Charakterystyka dengi:

Przebieg kliniczny choroby może być mniej lub bardziej cięższy: od tzw. postaci klasycznej, czyli gorączki denga do postaci ciężkiej (gorączki krwotocznej denga).

 • u ludzi przyjmuje postać gorączki krwotocznej,
 • główne objawy to wysoka gorączka, silne bóle i sztywność stawów, nudności i wymioty,
 • denga może przerodzić się do postaci ciężkiej, co objawia się wybroczynami na skórze, krwawieniem z nosa, ust i dróg rodnych, zaburzenia oddychania a zakończyć się może śpiączką lub śmiercią,
 • ze względu na brak szczepionki i skutecznych leków przeciw dendze możliwe jest tylko leczenie objawowe.

Jak możesz zapobiegać zachorowaniu na dengę?
 
Cały czas musimy pamiętać, że nie wyprodukowano do tej pory skutecznej szczepionki przeciwko dendze i osoby wyjeżdżające w rejony endemiczne, gdzie występuje choroba, powinny stosować się do rekomendacji, które obowiązują w przypadku chorób tropikalnych przenoszonych przez komary:

 

 • profilaktyka nieswoista: należy stosować silne repelenty odstraszające komary tropikalne,
 • noś odpowiedniego ubrania, szczególnie w terenach zalesionych jak safari, dżungla itp. (długie nogawki i rękawy),
 • unikaj przebywania w okresie największej aktywności komarów, świtu do zmierzchu,
 • stosuj w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji, a gdy jej nie ma - moskitier (w namiotach i nad łóżkami),
 • zalecana chemioprofilaktyka - przed wyjazdem zgłoś się do lekarza, który przepisze tabletki i poinformuje, jak je stosować,
 • ogólna ochrona przed ukłuciami komarów,
 • lekoodporność : chlorochina - dotyczy malarii Zarodźca sierpowatego (Plasmodium Falciparum).


Czym są repelenty?
 

 • Repelenty to środki odstraszające na owady, takie jak komary, moskity czy kleszcze.
 • Repelenty dostępne na polskim rynku muszą posiadać rejestrację Ministerstwa Zdrowia potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo dla użytkowników.
 • Najlepsze repelenty mają w swoim składzie DEET. Jest to substancja o najwyższej udowodnionej efektywności działania.
 • Aby produkt był skuteczny w krajach tropikalnych, musi mieć w swoim składzie min. 30-50% DEET (takie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia).

 

Na Kubie jest też Zika - co to takiego?

Wirus Zika przenoszony jest głównie przez zarażone komary Aedes aegypti i Aedes albopictus, które aktywne są od świtu do zmierzchu. Istnieją dowody, że wirus Zika jest przenoszony także przez inne komary należące do rodzaju Aedes. ZIKA jest spokrewniona z wirusami wywołującymi m.in. denga, żółtą febrę, gorączkę Zachodniego Nilu czy japońskie zapalenie mózgu. Zakażenia wirusem Zika najczęściej przebiegają łagodnie. Chorobie towarzyszą zwykle umiarkowana gorączka, bóle głowy, mięśni lub stawów, swędzącą wysypka. Wirus szerzy się także przez kontakty seksualne oraz przez łożysko (od zakażonej matki do płodu), co jest powodem występowania wad wrodzonych u płodów i nowonarodzonych dzieci głównie w postaci małogłowia. Kobiety w ciąży oraz planujące zajście w ciążę po powrocie z Kuby powinny odczekać pół roku z zajściem w ciążę.
 

Zobacz więcej o wirusie Zika

Denga i Zika to nie wszystko...


Choroby na Kubie mogą być wywoływane przez wirusy, bakterie, grzyby, a najczęściej pasożyty i związane jest to z warunkami socjoekonomicznymi, klimatem, niewystarczającymi warunkami higienicznymi, występowaniem przenosicieli (tzw. wektorów - komary, moskity, muchy, kleszcze, ślimaki... ), przygotowywaniem potraw i rodzajem pokarmów. O tych z cięższym przebiegów pisaliśmy wyżej. Poniżej inne, także bardzo niebezpieczne:

 • wirus zachodniego nilu
 • chikungunya
 • leptospiroza
 • amebiaza
 • lamblioza

Szczepienia ochronne Kuby - czyli na co się tak naprawdę zaszczepić?
 
Mimo, iż na te najpowszechniejsze choroby, takie jak denga czy zika, nadal nie ma szczepień, to na inne równie groźne, warto odpowiednio wcześnie się zaszczepić. Szczepienia dla podróżujących dzielą się na obowiązkowe i zalecane na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (International Health Regulations) Światowej Organizacji Zdrowia. Szczepienia te odnotowywane są w tzw. żółtej książeczce, czyli Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination) lub prawa lokalnego oraz zalecane, które przeprowadzane są w celu ochrony zdrowia turysty. Aby przyjąć niezbędne szczepionki należy 4 – 8 tygodni przed wyjazdem umówić się na konsultację do odpowiedniego lekarza - specjalisty medycyny podróży, który przyjmuje w placówkach medycyny morskiej i tropikalnej, poradni chorób tropikalnych, certyfikowanego centrum medycyny podróży, poradni medycyny transportu lub stacji sanitarno-epidemiologicznej - wykaz punktów szczepień.

Szczepienia obowiązkowe do Kuby


Od osób udających się do Kuby bezpośrednio z Polski nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe (obligatoryjne).
 
Uwaga ! Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółta febra). I, jeżeli przybywacie do Kuby bezpośrednio z krajów zagrożonych tą chorobą, służby celne mogą zażądać potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień na żółtą gorączkę.
 
Jeśli nie będziesz miał przy sobie dowodu wykonania szczepienia, możesz narazić się na:

 • odmowę pozwolenia na wjazd,
 • przymusowe szczepienie na granicy,
 • kwarantannę na własny koszt.

Tylko po co się szczepić, skoro nie ma obowiązkowych szczepień.
 
Przy analizie wszystkich potrzebnych szczepień i naszego wewnętrznego ego za lub przeciw zawsze musimy mieć na uwadze też kwestię naszych ubezpieczeń. Decyzja o szczepieniach to osobista sprawa każdego podróżującego i rozmów na ten temat zawsze nie ma końca. Warto jednak zawsze pamiętać, że większość firm ubezpieczeniowych pokrywa koszty leczenia chorób tropikalnych jedynie wtedy, gdy poszkodowany jest zaszczepiony na daną chorobę i nie dotyczy to tylko szczepień obowiązkowych, ale również szczepień zalecanych. Więc odpowiedź nasza jest prosta - szczep się, jeśli tylko możesz i masz jeszcze na to czas.
 

Szczepienia zalecane do Kuby


Zakres szczepień przed podróżą powinien zostać ustalony podczas specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Ich wybór zależy między innymi od sytuacji epidemiologicznej danego kraju, czasu trwania i celu podróży, miejsca pobytu, odporności i wieku osoby. Należą do nich m.in. szczepienia przeciwko:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • tężec + błonica,
 • choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis),
 • dur brzuszny,
 • kleszczowe zapalenie mózgowe,
 • wścieklizna,
 • grypa,
 • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach
Szczepienie przeciw grypie jest zalecane wszystkim podróżnym w wieku powyżej 6 miesięcy, szczególnie dzieciom, kobietom w ciąży, osobom powyżej 65. roku życia oraz osobom z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak astma, cukrzyca, choroby płuc, choroby serca, zaburzenia immunosupresyjne i biorcy przeszczepów narządów.

 
Uwaga!: na półkuli północnej sezon grypowy trwa zwykle od listopada do kwietnia. Na półkuli południowej biegnie od kwietnia do października i przez cały rok w tropikach.

 

Szczepienia do Kuby - czy warto przyjąć jeszcze inne szczepionki?

 
Wyjazd w tropiki to też okazja dla uzupełnienia rutynowych szczepień przeciw chorobom zakaźnym ( zarówno tych przypominających, jak i podstawowych ), które mogą wystąpić w regionie, do którego się wybieramy. Zgodnie z PSO 2019  do takich szczepień należy zaliczyć te przeciwko:

 • tężcowi, błonicy, krztuścowi,
 • odrze, śwince, różyczce (MMR),
 • meningokokom,ospie wietrznej, pneumokokom ,
 • poliomyelitis

A co ze szczepieniami, jeżeli lecą z nami nasze dzieci?
 
Jeżeli chodzi o dzieci, to zasady są podobne jak u dorosłych, jednak warto sprawdzić czy nasze dziecko nie potrzebuje dawek przypominających lub któreś ze szczepień nie zostało przeoczone. W przypadku stosowania indywidualnego kalendarza szczepień warto skonsultować wyjazd z lekarzem dziecka, a najlepiej z lekarzem medycyny podróży.
 

I co z powyższych szczepień?
 
Jeśli podejmiecie decyzję, aby poddać się niektórym z powyższych szczepień, koniecznie poproście lekarza o wydanie tzw. międzynarodowej książeczki szczepień. Książeczka ta stanowi całą dokumentację i przedstawia przyjęte dawki danych szczepień. Posłuży Wam ona na lata kolejnych podróży, a w przypadku choroby pokazujecie ją w szpitalu, gdzie lokalni lekarze wszystko już sobie z niej wyczytają. Każde udokumentowany w książeczce zastrzyk ma swoją rubrykę, w której zaznaczona zostanie data, kiedy macie przyjąć kolejną dawkę przypominającą.

A co w przypadku wycieczki last minute, gdy do wyjazdu pozostało kilka dni?
 
Skorzystaj z informacji o ochronie i sposobach zapobiegania chorobom, jakie znajdują się na tej stronie i postaraj się jeszcze skontaktować z lekarzem medycyny podróży.

 

Kuba - zalecenia dla podróżujących przed wylotem.

 
 • Przed planowaną podróżą, nie później niż 6-8 tyg. należy skontaktować się z lekarzem medycyny tropikalnej lub medycyny podróży, który udzieli informacji o zalecanej profilaktyce oraz zasad przygotowania się do takiej podróży.
 • Kobiety w ciąży, a także kobiety planujące ciążę nie powinny podróżować do obszarów występowania chorób tropikalnych. Jeżeli podróż jest konieczna, należy najpierw skonsultować się z lekarzem ginekologiem-położnikiem, który udzieli kompleksowej informacji na temat zagrożeń oraz profilaktyki w trakcie pobytu.
 • Osoby, które są przewlekle chore na takie choroby jak: niewydolność krążenia, choroby onkologiczne, cukrzyca, choroby płuc lub niewydolność nerek, powinny skonsultować się z lekarzem specjalistą przed podjęciem decyzji o wyjeździe w regiony występowania Żółtej Febry.

 

Profilaktyka w trakcie pobytu.
 

 • W celu uniknięcia pogryzienia przez komary należy stosować repelenty ( preparaty na komary tropikalne ), zawierające m.in. takie substancje jak: DEET zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, podczas przebywania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.
 • Należy używać turystycznych moskitier, dzięki których będziemy pewni spokojnego snu bez zainfekowanych wirusami i pasożytami komarów.
 • Zalecaną metodą ochronną jest również odpowiedni ubiór okrywający części ciała narażone na ukąszenia komarów. Ubranie powinno być przewiewne z naturalnych tkanin najlepiej w jasnych kolorach (spódnice chroniące uda, spodnie i bluzy z długimi nogawkami i rękawami). Głowę należy chronić nakryciem. Należy pamiętać również o ochronie karku i stóp np. repelentem.
 • W okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa warto pozostać w pomieszczeniach (najlepiej klimatyzowanych lub posiadających wiatraki).

O czym warto jeszcze pamiętać!?

 • Podczas pobytu w kraju tropikalnym należy zawsze przed posiłkami myć ręce i przestrzegać zasad higieny (ręce myjemy żelami antybakteryjnymi i mydłem).
 • Deskę klozetową i kabinę prysznicowa zdezynfekować roztworem alkoholowym.
 • Unikać kontaktu z gryzoniami, chorymi lub padłymi zwierzętami, z osobami chorymi lub ciałami osób zmarłych.
 • Unikać konsumpcji surowej żywności (warzyw, owoców, surówek, mięsa dzikich zwierząt). Należy wybierać żywność, która została przygotowana tak, aby była bezpieczna, np. pasteryzowane mleko, dokładnie myć i obierać owoce i warzywa przed jej spożyciem.
 • Zarówno do picia, jak i mycia zębów używaj tylko bezpiecznej wody (najlepiej butelkowanej) lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna. Tyczy to się także lodu w kostkach.

 

A co po powrocie z regionu występowania chorób tropikalnych?

 

Często zapomnimy już o przebytej podróży, gdy tymczasem niekiedy nawet po paru miesiącach może się przypomnieć nasza przebyta podróż w postaci choroby. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych np. wysypka, wypryski, ciągłe zmęczenie, stany gorączkowe, silne bóle brzucha, wymioty, biegunka – zwłaszcza z domieszką krwi czy nietypowe odczucia podskórne lub w oku (mogą być objawem pasożyta) powinny być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi z informacją o przebytej podróży.

Podsumowanie - Czy na Kubie powinniśmy bać się tych komarów?
 
Pobyt na Kubie musi być dla nas spełnieniem marzeń i wspaniałą przygodą pełną nowych wrażeń, dań i smaków, zapierających dech w piersiach widoków. Jeżeli więc chcemy, by ta podróż właśnie taka była, zróbmy wszytko, aby przygotować się na każdą ewentualność, zarówno wiedzy na temat profilaktyki przeciwko komarom jak i innych.
 
Pamiętaj! Najważniejszym elementem podróży jest samodzielna edukacja i prewencja (zapoznanie się profilaktyką oraz lokalnymi warunkami klimatycznymi i zwyczajami).
 
Udanej podróży!

 


 
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
UWAGA !!Ze względu na ograniczenia produktów MUGGA w wielu rejonach Polski, a jednocześnie ogromną ilość zapytań i zamówień przez klientów indywidualnych postanowiliśmy otworzyć oficjalny sklep on-line. Wszystkie oryginalne produkty z serii MUGGA dostępne są pod poniższym linkiem
ZOBACZ W SKLEPIE