MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na komary tropikalne.
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony malaryczne.

Neuroborelioza

Jest chorobą, która występuje na terenie całego świata, wystarczy jedno niewielkie ukąszenie przez owada, a powikłania mogą być niezwykle niebezpieczne. Neuroborelioza to groźna choroba, której nie sposób powstrzymać! Można się jednak skutecznie bronić, jakie są zatem objawy tej choroby, co ją charakteryzuje, a także jak skutecznie pozbyć się jej z organizmu?
 

Co to jest neuroborelioza?


Neuroborelioza jest niebezpieczną chorobą bakteryjną, wywoływaną przez bakterie z gatunku borrelia burgdorferi, borrelia garinii, borrelia afzelii czy borrelia japonica. Bakterie te przenoszą zazwyczaj kleszcze. Szacuje się, że nawet do 30% kleszcz, które można spotkać w okolicznych lasach, czy na terenach trawiastych, przenosi boreliozę. Neuroborelioza jest groźniejszą odmianą tej choroby, atakuje bowiem mózg, a także stawy. Może powodować nawet śmierć, dlatego niezwłocznie należy podjąć leczenie. Podstawowymi objawami neuroboreliozy są oczywiście symptomy charakterystyczne dla zwykłej boreliozy, czyli np. wędrujący rumień tuż po ukąszeniu kleszcza. Rumień ten zwykle pojawia się u 50% ludzi ukąszonych przez tego insekta, jednak nie zawsze tak się dzieje. Nie każdy może zdawać sobie sprawę z faktu, że został ukąszony przez kleszcza. Podstawowymi objawami neuroboreliozy jest zmęczenie, senność, a także stany depresyjne. Pacjenci zwykle do lekarza zgłaszają się w momencie bólów stawów, a także pierwszych zaburzeń psychosomatycznych. Mówi się, że neuroborelioza może spowodować nawet chorobę afektywną, dwubiegunową.

alt
 

Neuroborelioza: objawy

 

Neuroborelioza powoduje stan zapalny tkanki nerwowej, dlatego też u chorego pojawiają się wszystkie objawy neurologiczne. Na początku pacjent może odczuwać stany depresyjne, a także bóle stawów, mięśni, napięcia, przykurcze, a także doświadczać postrzałów. Bardzo często typowe objawy neurologiczne pojawiają się nawet po kilku latach od ugryzienia przez kleszcza, zakażonego neuroboreliozą. Bardzo często dochodzi do stanów zapalnych mózgu, porażenia mięśnia twarzy, zapalenia mięśnia kręgowego, jak również może dojść do przewlekłej encefalopatii, czyli wszelkich objawów, powodujących zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia poznawcze. Bardzo często dochodzi także do powstawania zaburzeń czucia, drętwienia stawów, bólów korzeniowych. Neuroboreliozę można podzielić na trzy stadia chorobowe.

 

  • I stadium -  W pierwszym stadium chorobowym u pacjenta zaczynają pojawiać się objawy charakterystyczne dla występowania boreliozy, spowodowanej ugryzieniem przez kleszcza. Zwykle na ciele, w miejscu ugryzienia pojawia się przemieszczający się rumień. Jest to jednoznaczny sygnał, aby udać się do specjalisty. Niestety, tylko u 50% pacjentów na ciele po ukąszeniu pojawia się charakterystyczny rumień, nie zawsze jednak tak się dzieje. Niekiedy ugryziony przez kleszcza człowiek, może nie zdawać sobie sprawy, że jest zakażony boreliozą, a tym bardziej neuroboreliozą. W tym stadium pojawia się także charakterystyczne początki depresji, drżenie mięśni, stawów, bóle i przykurcze. Pierwsze objawy występują po około 2, 3 tygodniach od ugryzienia, w tym czasie niezwłocznie należy udać się do lekarza.

  • II stadium -  po kilku miesiącach od ugryzienia zaczynają pojawiać się inne, charakterystyczne objawy tej choroby. U zarażonego może dojść do tzw. przeczulicy, czyli wrażliwości na różnorodne bodźce, zarówno fizyczne, jak i psychosomatyczne, nadwrażliwość skóry oraz nadmierna emocjonalność. W tym okresie pojawiają się także drętwienia oraz częściowy niedowład. Nadal występują przykurcze, drżenia mrowienia poszczególnych stawów oraz mięśni Jak również bóle korzeniowe.

  • III stadium - W ostatnim stadium chorobowym może dojść do zapalenia mózgu, drgawek, a nawet porażenia nerwów twarzowych, czy czaszkowych. Pojawiają się także problemy z dokładnym zapamiętywaniem oraz objawy encefalopatii, czyli tzw. zaburzenia intelektu. Neuroborelioza może niekiedy doprowadzić nawet do choroby afektywnej, dwubiegunowej. W ostatnim stadium mogą wystąpić także zaburzenia osobowości, a nawet próby samobójcze!
     

Neuroborelioza: jakie badania wykonać?

 

Tuż po ugryzieniu przez kleszcza, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to udać się na pogotowie ratunkowe, w celu wyciągnięcia insekta z ciała, a także poddania go badaniom laboratoryjnym. Za niewielkie pieniądze, można sprawdzić, czy dany kleszcz został zaatakowany przez boreliozę, jeżeli wynik jest pozytywny, pacjent od razu otrzymuje antybiotyki. Niestety, nie zawsze jest tak, że jest się świadomym faktu ugryzienia przez kleszcza. Kolejną, alarmującą rzeczą powinno być pojawienie się rumienia wędrującego. Na tym etapie nadal bardzo ważna jest antybiotykoterapia. Następnym krokiem jest hospitalizacja, jeżeli choroba wkracza w pierwsze lub drugie stadium, pacjent niezwłocznie musi udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie poddać hospitalizacji. Na miejscu zostaną wykonane niezbędne badania, potwierdzające lub wykluczające tę chorobę. Aby móc potwierdzić boreliozę, pacjentowi pobierany jest płyn mózgowo - rdzeniowy. Warto jednak pamiętać, że im późniejsze stadium tej choroby, tym neuroborelioza może być słabiej wykrywalna. Bardzo często badanie trzeba niestety powtarzać, co może być nieco uciążliwe dla samego chorego, gdyż po pobraniu płynu mózgowo-rdzeniowego nie może on się ruszać przez 24 godziny.
 

Neuroborelioza a SM

 

Co ważne, neuroborelioza ma bardzo podobne symptomy do choroby nazywanej stwardnieniem rozsianym. Niestety, klasyfikacja tych dwóch chorób jest oraz ich weryfikacja jest bardzo ciężka, ponieważ, zarówno stwardnienie rozsiane, jak i neuroborelioza powodują w pierwszych stadiach bóle stawów, drętwienia, przykurcze i porażenia nerwowe, dlatego tak istotna jest dobra diagnoza. Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, organizm sam siebie atakuje, niestety, w przypadku tego schorzenia nie ma dobrego oraz skutecznego leku, można jedynie leczyć ją objawowo. Neuroboreliozę natomiast powodują bakterie, które przenoszą kleszcze, leczenie polega głównie na porządnej antybiotykoterapii, trwającej przez wiele miesięcy. Jedyną skuteczną metodą na rozróżnienie tych dwóch niezwykle ciężkich chorób, jest postawienie dobrej diagnozy. Niestety, jak wyżej zostało wspomniane, im późniejsze stadium neuroboreliozy, tym trudniej o dobrą diagnostykę, dlatego należy niezwłocznie udać się do lekarza, już po wystąpieniu pierwszych, charakterystycznych symptomów dla tych dwóch chorób.
 

Post Lyme syndrome


Neuroborelioza może niestety przejść w fazę przewlekłą, mówi się wtedy o tzw. post lyme syndrome, czyli o zespole poboreliozowym. Tuż po zastosowanej antybiotykoterapii, objawy neuroboreliozy nie ustępują, a na dodatek nadal się potęgują, pacjent odczuwa bóle stawów, mięśni, zaburzenia pamięci, zaburzenia osobowości oraz ma spore problemy z koncentracją. Objawy te mogą występować nawet po kilku miesiącach od zakończonej antybiotykoterapii, a trwać mogą przez wiele lat. Niestety, są to przewlekłe symptomy tej choroby. Jeśli objawy neuroboreliozy się nie cofają, a zdrowie pacjenta nie ulega znacznemu poprawieniu, to niestety mogło dojść do uszkodzenia tkanek nerwowych. Tkanki te nie mają jednak zdolności regeneracji, mówi się, że antybiotykoterapia powinna być stosowana nawet do czterech miesięcy po ustąpieniu wszystkich objawów neuroboreliozy.
 

Neuroborelioza: objawy oczne

 

Neuroborelioza  może być także przyczyną chorób oczu. Może ona prowadzić do zajęcia nerwów wzroku, czy nerwów okoruchowych. Wszelkiego rodzaju inne zapalenia oka, np. błony naczyniowej, czy tęczówki, są raczej chorobami powstałymi poprzez autoimmunologię, nie są związane z objawami neuroboreliozy. Choroby oczu łączone z tą niebezpieczną i groźną chorobą, są związane z problemami neurologicznymi, czyli w tym przypadku nerwami znajdującymi się w oku. Bardzo często może dochodzić do drgań powieki, a nawet do powstawania zjawiska tzw. opadającej powieki. Jeżeli natomiast pacjent podejrzewa, że problemy oczne są związane z neuroboreliozą, z pewnością zauważa także inne, bardzo charakterystyczne symptomy dla neuroboreliozy. Same objawy chorób oczu w przypadku występowania tego schorzenia, nie pojawiają się.
 

Neuroborelioza: diagnostyka i badania

 

W przypadku leczenia neuroboreliozy bardzo istotne jest przeprowadzenie dobrego, lekarskiego wywiadu. Bóle stawów, mięśni, wysoka gorączka, czy stany depresyjne, bardzo często związane są z możliwością występowania szeregu innych, różnorodnych chorób. Najbardziej trafną diagnozę można postawić przypadku ugryzienia pacjenta przez kleszcza. Chory nie zawsze jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że został ukąszony, a wtedy niezwykle trudno połączyć dziwne, somatyczne objawy z występowaniem neuroboreliozy. Udając się do wykwalifikowanego lekarza można mieć pewność, że skieruje on na odpowiednie badania, w kierunku leczenia neuroboreliozy. Najprostszymi badaniami, które wykonuje się w przypadku wystąpienia tej choroby, są oczywiście badanie laboratoryjne kleszcza. W późniejszych stadiach choroby niezbędna jest niestety hospitalizacja, a także pobieranie płynu mózgowo - rdzeniowego lub wykonanie badania mikroskopowego.
 

Leczenie neuroboreliozy

 

Neuroborelioza jest chorobą układu nerwowego, a jej leczenie odbywa się za pomocą długotrwałej i żmudnej antybiotykoterapii. Niestety, chory musi przygotować się na przyjmowanie różnorodnych antybiotyków przez około miesiąc lub dwa. Co więcej, tuż po zakończonej antybiotykoterapii nadal mogą występować objawy charakterystyczne dla neuroboreliozy. Niekiedy zdarza się tak, że choroba ta przechodzi postać przewlekłą trudną do wyleczenia. Jeżeli neuroborelioza zostaje wykryta w bardzo wczesnym stadium, ponieważ pacjent zauważa na swoim ciele wędrujący rumień lub badanie laboratoryjne kleszcza, potwierdza fakt zakażenia go, natychmiast zostaje zastosowana antybiotykoterapia, która trwa około 14 dni.

W przypadku zaawansowanego stadium neuroboreliozy niezbędna jest hospitalizacja oraz leczenie szpitalne, nierzadko dożylne. Pacjent musi przygotować się na fakt spędzenia nawet trzech miesięcy na intensywnym leczeniu. Warto dodać, że im szybciej neuroborelioza zostaje wykryta w ciele człowieka, tym skuteczniej i szybciej można ją całkowicie wyleczyć.

Neuroborelioza powoduje także różnorodne somatyczne objawy takie, jak: bóle stawów, mięśni itp. W przypadku występowania tych symptomów należy stosować leki przeciwzapalne, rozkurczowe, a także aplikować różnorodne maści, rozluźniające mięśnie oraz wpływające na ich regenerację.
 

Neuroborelioza: leczenie naturalne

 

Warto wspomnieć, że neuroborelioza jest chorobą, przy której należy stosować antybiotykoterapię. Mimo to można także wspomagać się różnorodnymi naturalnymi metodami, jak również zastosować odpowiednią dietę. Suplementacja naturalnymi produktami jest niezwykle wskazana w przypadku leczenie neuroboreliozy. Niestety, choroba ta powoduje spore spustoszenie w organizmie człowieka. Dzieje się tak jest ze względu na fakt długotrwałego leczenia i stosowania silnych medykamentów. Warto zatem spożywać pokarmy, które będą stanowiły naturalną osłonę dla antybiotyku oraz uzupełnić swoją dietę o różnorodnej zioła. Bez przeszkód można parzyć napary z rdestowca japońskiego, kolcorośli, kurkumy, traganku czy kociego pazura. Bardzo ważna jest także dieta, warto wyeliminować jak najwięcej węglowodanów, w tym cukrów, ponieważ bakterie lubią się nimi żywić. Dobrze jest postawić na zdrowe i kwaśne jedzenie oraz unikać rzeczy wytwarzanych na bazie mąki.
 

Neuroborelioza: rokowania

 

Neuroborelioza jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć. Wystarczy tylko odpowiednio  wcześniej ją wykryć. W początkowej fazie należy zastosować zwykłą antybiotykoterapię, trwającą około pół miesiąca. W przypadku zaawansowanego stadium leczenie może być nieco dłuższe i bardziej uciążliwe, jednak z pewnością w zupełności da się pozbyć neuroboreliozy z organizmu człowieka. Niestety, w wyniku wielu zaniedbań oraz niepodjęcia odpowiednio wcześnie leczenia, spora liczba osób zapada na przewlekłą neuroboreliozę, przez co całkowite wyleczenie jest niemal niemożliwe. W przypadku wystąpienia silnych powikłań, a także zajęcia nerwów mózgowo - czaszkowych, może dojść do zachorowania na chorobę dwubiegunową lub do wystąpienia silnych zaburzeń osobowości, które kończą się bardzo często próbami samobójczymi. Istnieje odsetek osób, które umierają z powodu neuroboreliozy.

 

Neuroborelioza: powikłania

 

Nieleczona borelioza może doprowadzić do wielu bardzo ciężkich i niebezpieczny dla zdrowia człowieka powikłań. Jednym z nich jest np. zapalenie mózgu. Schorzenie to może doprowadzić do drętwienia kończyn, a nawet do całkowitej utraty czucia oraz trwałej niepełnosprawności. Bardzo często dochodzą do tego także objawy braku koncentracji i trudności z zapamiętywaniem. Innym powikłaniem neuroboreliozy może być zapalenie mięśnia twarzowego, w tym przypadku może dojść do powstania schorzenia opadającej powieki. Pacjent zwykle uskarża się także na brak możliwości poruszania ustami oraz poszczególnymi mięśniami twarzy. Niestety, porażenie mięśnia twarzowego może być nieodwracalne konsekwencją tej groźnej choroby. Niekiedy może dojść nawet do owrzodzenia rogówki, które spowodowane jest niedomykalnością powieki. Warto wspomnieć, że neuroborelioza może spowodować zapalenie różnorodnych nerwów w całym ciele i prowadzić do trwałego ich porażenia.

 

 


 
WRÓĆ

Udostępnij na: