MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na komary tropikalne.
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony malaryczne.

1 » 2 » 3 » 4 » Rumień po kleszczu 5
Rumień po kleszczu

 

Rumień wędrujący to kolista wysypka, która często pojawia się we wczesnych stadiach boreliozy – występuje u 50-80% pacjentów. Podobnie jak inne objawy związane z tą chorobą, rumień nie ma jednego określonego kształtu i może różnić się wyglądem, natężeniem, świądem. Jest uważany za pierwszy i najważniejszy objaw boreliozy, a dzięki niemu łatwo wykryć miejsce, w które wgryzł się kleszcz.
 

Jak wygląda rumień po ukąszeniu kleszcza?
 

Rumień wędrujący to duża wysypka, zwykle mierząca około 5 cm, która z biegiem czasu stopniowo się rozszerza. W konsekwencji jedno miejsce po ugryzieniu kleszcza może promieniować na 30 cm! Niektórzy ludzie o ciemniejszej karnacji mogą mieć wysypkę, która wygląda jak siniak.

Charakterystyczny dla rumienia po kleszczu jest:

 • centralny punkt ugryzienia,

 • zaczerwieniona skóra,

 • mocniej zarysowane, czerwone końce wysypki,

 • żółte plamy podskórne w miejscu wysypki,

 • nieregularny kształt,

 • brak świądu,

 • brak pieczenia,

 • brak bólu.


jak wygląda rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza

Rumień po ukąszeniu kleszcza - postacie 


Wiele osób zauważa guzy lub zaczerwienienie natychmiast po ukąszeniu kleszcza, ale zwykle te zmiany ustępują po kilku dniach i nie są oznaką boreliozy. Wraz z pojawieniem się niespecyficznych zmian skórnych warto również wypatrywać dodatkowych objawów, które w połączeniu mogą świadczyć o wczesnym etapie poważnej choroby odkleszczowej. Zalicza się do nich:

 • gorączkę,

 • ból głowy,

 • dreszcze,

 • bóle stawów,

 • obrzęk węzłów chłonnych.


Rumień wędrujący - kiedy się pojawia?

 

Pierwszym objawem boreliozy jest reakcja skórna w miejscu ugryzienia kleszcza, zwana rumieńcem wędrującym. Może pojawić się już po 2-3 dniach od ukąszenia pasożyta i rozszerzać się przez kolejne 7-10 dni. Powszechnie uważa się, że 50-80% chorych na boreliozę doświadcza tej początkowej zmiany skórnej, charakteryzującej się wysypką rumieniową o docelowym kształcie, która powinna mierzyć co najmniej 5 cm szerokości, aby zakwalifikować się jako rumień.W rzeczywistości odsetek ten jest wyraźnie zawyżony, ponieważ większość pacjentów nie zauważa wysypki, a już na pewno nie w jej klasycznej formie, która jest często określana jako „oko byka”. Ostatnie doniesienia potwierdzają, że w większości przypadków prezentacja dermatologiczna jest amorficzną, płaską, rozszerzającą się wysypką.

Zamiast rumienia wędrującego kilka dni po ugryzieniu kleszcza mogą pojawić się niegroźne zmiany skórne, które są wynikiem reakcji na ślinę pasożyta. Przeważnie jednak mają one mniej niż 1 cm średnicy i znikają jeden dzień po ukąszeniu.
 

Rumień wędrujący u dziecka

 

Zarówno dorośli, jak i młodsi pacjenci doświadczają takich samych objawów, jeśli chodzi o rumień. Kleszcz wgryzając się w skórę początkowo nie powoduje żadnego dyskomfortu, szczególnie u dzieci. Warto pamiętać o tym, że młode osoby są częściej narażone na pojawienie się u nich boreliozy, ponieważ pasożyty chowają się w ich włosach, fałdach ubrań, butach. Dzieci wolniej też zasygnalizują wystąpienie objawów grypopodobnych czy zmian skórnych, dlatego w okresie od marca do października rodzice muszą bacznie obserwować swoje pociechy.
 

Rumień wędrujący - leczenie


Rumień wędrujący jest charakterystycznym objawem boreliozy. Jeśli istnienie podejrzenie tej choroby, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza w sprawie rozpoczęcia leczenia. Opieka medyczna jest szczególnie ważna, jeśli pacjent ma też inne objawy wczesnej fazy boreliozy, które są zazwyczaj grypopodobne.

Leczenie rumienia jest ściśle połączone z kuracją przeciwko boreliozie i polega na podaniu odpowiedniej dawki antybiotyków. Jeśli wysypka jest swędząca lub nieprzyjemna, można spróbować użyć leków antyhistaminowych, aby złagodzić objawy. W mniej wymagających przypadkach stosuje się zimne kompresy w celu schłodzenia obszaru wysypki. Jednak przed użyciem jakiegokolwiek leku na wysypkę należy skontaktować się z lekarzem.

Nawet jeśli lekarz zdiagnozuje boreliozę na podstawie rumienia wędrującego, przeprowadzi także dodatkowo badanie krwi w celu potwierdzenia rozpoznania. Test immunoenzymatyczny (ELISA) wykrywa przeciwciała bakterii wywołujących boreliozę. Jest to najczęściej używany test.Boreliozę leczy się doustnymi antybiotykami, takimi jak doksycyklina lub amoksycylina. Leczenie trwające od 14 do 21 dni skutecznie leczy chorobę u większości osób.
 

Borelioza, a rumień


Rumień migrujący nie jest reakcją na ugryzienie przez kleszcza, ale zewnętrzną oznaką rzeczywistej infekcji boreliozą. Kiedy po raz pierwszy pojawia się wysypka, choroba prawdopodobnie zaczęła rozprzestrzeniać się w ciele. Czerwone zmiany skórne są dowodem na to, że wirus właśnie rozmnaża się w organizmie i niszczy tkanki, z którymi ma styczność.

Rumień wędrujący jest spowodowany wyłącznie przez boreliozę i ugryzienie kleszcza. Chociaż istnieją inne wysypki, które wyglądają jak rumień, to jednak doświadczony lekarz jest w stanie od razu zauważyć między nimi różnice.
 

Rumień po ugryzieniu kleszcza - perspektywy

 

U większości ludzi rumień wędrujący zanika w ciągu 3-4 tygodni, niekiedy przed zakończeniem terapii antybiotykowej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że u niektórych może trwać nawet miesiącami pomimo leczenia. W boreliozie przewlekłej wysypka może przenieść się na inne części ciała, które nigdy nie były pogryzione przez kleszcza. Rumień wędrujący powinien całkowicie ustąpić po udanym wyleczeniu boreliozy.


 
WRÓĆ

Udostępnij na: