Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Wirus UsutuWirus Usutu ( USUV ) wywodzi się z rodziny flawiwirusów i jest przenoszony przez komary. Może doprowadzić do trwałych paraliżów, a nawet śmierci! Mimo iż jego rdzennym terytorium jest Afryka, kilka lat temu potwierdzono przypadki jego występowania także w Europie. W jaki sposób walczyć z wirusem Usutu, jakie są objawy tego poważnego schorzenia, i czy można skutecznie wyleczyć tę chorobę?


Czym jest wirus Usutu?


Powszechnie wiadomo, że komary są zmorą nie tylko terytoriów europejskich, ale przede wszystkim terytoriów krajów tropikalnych, kontynentów takich, jak: Azja, Afryka czy Ameryka Południowa. Owady tam występujące, są bardzo często zarażone różnorodnymi chorobami, które przenoszą na człowieka. Do jednej z tych chorób należy wirus Usutu. Pochodzi on z rodziny flawiwirusów, które powodują także m.in. Japońskie zapalenie mózgu. Nosicielami tej groźnej choroby są przede wszystkim zwierzęta takie, jak: ptaki, ale także i ludzie. Komary, kąsając zarażone zwierzęta, przenoszą wirusy na inne zwierzęta, a także na ludzi. Choroba bardzo rzadko jest przenoszona z człowieka na człowieka, jednak nie jest to niemożliwe. Wirusem Usutu można się zarazić momencie transplantacji organów, przetaczania krwi lub różnych, innych przeszczepów. Gdzie dokładnie zatem można się spotkać z wirusem Usutu?

wirus usutu

Wirus Usutu przenoszony jest przez komary


Wirus Usutu: występowanie


Po raz pierwszy wirus Usutu został zidentyfikowany w 1959 roku w Afryce Południowej. Dotychczas odnotowano jego przypadki na terenie całej Afryki, głównie w Senegalu, Burkina Faso, w Republice Środkowoafrykańskiej, Ugandzie oraz Nigerii. Co ciekawe, wirus ten pojawił się poza kontynentami wschodnimi, po raz pierwszy w Europie w 2001 roku w Austrii, gdzie z powodu epidemii doszło do pomoru ptactwa - głównie kosów. W 2009 roku odnotowano także przypadek wirusa Usutu to we Włoszech, gdzie mieszkaniec zmarł z  powodu zapalenia mózgu, które było skutkiem obniżonej odporności oraz rozprzestrzenianiu się w ciele wirusa Usutu. Przypadki wirusa rozpoznano także w Szwajcarii oraz we Francji. W 2011 roku wirus ten dotarł do Niemciec, gdzie podobnie jak w Austrii, odnotowano sporo przypadków śmiertelnych lokalnego ptactwa, u większości zidentyfikowano wirus Usutu. Swoją nazwę wirus ten zawdzięcza rzece Usutu, znajdującej się w Suazi.
 

Wirus Usutu: przyczyny


Wirus ten przenoszą głównie ptaki, które bardzo często powodują epidemie wirusa Usutu na danym obszarze. Człowiek zaraża się poprzez ukąszenie komara. Jak wiadomo, ukąszenia nie jest się w stanie w stu procentach zapobiec, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Wirus Usutu pochodzi z rodziny flawiwirusów, podobnie jak japońskie zapalenie mózgu. Co ciekawe, po roku 2000 wirus ten trafił do Europy, powodując masową śmierć wielu ptaków w różnorodnych rejonach Europy. Serologicznie potwierdzono w 2005 roku w Czechach obecność tego wirusa m.in. u ptactwa, podobnie, jak w 2007 w Niemczech oraz we Włoszech. W 2009 roku wirus ten pojawił się we Włoszech u zwierząt takich, jak: konie świnie i krowy. W 2008 roku wirus Usutu zawitał  także do Polski, jednak był to jednorazowy przypadek. Choroba ta może doprowadzić do wielu skutków, jednak najczęściej powoduje zapalenie opon mózgowych lub różnorodne paraliżu. Wirusem Usutu nie można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z człowiekiem, jednak do zakażenia może dojść w momencie transfuzji krwi lub transplantacji organów.


Wirus Usutu: objawy


Okres wylęgania się tej choroby trwa od 2 do 14 dni. Objawy są bardzo niecharakterystyczne, dlatego dosyć trudno jednoznacznie stwierdzić obecność tej choroby w ciele człowieka. Pierwszymi symptomami, które świadczą o tym, że coś dzieje się w organizmie, są oczywiście: podwyższona temperatura, bóle głowy oraz zawroty, może pojawić się także niewielka wysypka i duszności. Kolejnymi objawami, świadczącymi o tej chorobie są symptomy neurologiczne. Bardzo często dochodzi do różnorodnych paraliżów ciała, np. kończyn lub twarzy. Objawy mogą być bardzo podobne do innych, charakterystycznych symptomów chorób związanych flawiwirusami, np. Japońskiego zapalenia mózgu, czy Kleszczowego zapalenia mózgu. Pacjenci, którzy trafiają do szpitali, najczęściej skarżą się na zaawansowane bóle głowy lub różnorodne, neurologiczne schorzenia, jak choćby paraliż twarzy.


Wirus Usutu: szczepienia


Niestety, do tej pory nie opracowano skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi Usutu. Zapobieganie przeciwko zachorowaniu na to schorzenie polega głównie na przedsięwzięciu różnorodnych środków prewencyjnych.

Co ważne, wirus Usutu musi być poddawany różnicowaniu. Oznacza to, że zanim zostanie podjęta jednoznaczna diagnoza co do choroby, powinno się wykluczyć inne bardzo charakterystyczne symptomy, które odpowiadają chorobom takim, jak: Gorączka Muchy Piaskowej, Malaria, Dur brzuszny, Japońskie zapalenie mózgu, Denga, Gorączka Czikungunia oraz Gorączka Żółtej Febry. Należy przedstawić także lekarzowi wszystkie szczepienia, które się odbyło, głównie szczepienie przeciwko Żółtej Febrze. Przeprowadzany wywiad polega także na tym, iż należy poinformować lekarza o wszystkich przebytych podróżach, głównie tych tropikalnych do krajów, w których mogło dojść do zarażenia.


Wirus Usutu i leczenie


W diagnostyce prowadzonej przeciwko wirusowi Usutu, stosuje się bardzo często metodę PCR. Potrafi ona być jednak nieskuteczna, ze względu na krótki okres wiremii oraz niski ładunek wirusowy. Dzieje się tak, ponieważ choroba może pojawić się już po dwóch dniach od zarażenia się! Badania, na obecność wirusa Usutu w organizmie człowieka, dokonuje się także poprzez test ELISA lub IIFT. Co istotne, przeciwciała wykrywane są w ciele człowieka po około 4 dniach od zarażenia się. W diagnostyce bardzo często stosuje się także podobną metodę rozpoznawania, jak w przypadku wystąpienia Gorączki Zachodniego Nilu, czyli pobieranie płynu mózgowo rdzeniowego. Można także poddać się badaniom serologicznym. Diagnostyka przeciwko wirusowi Usutu wymaga jednak powtórzenia i obserwacji, po mniej więcej tygodniu należy powtórnie wykonać badania diagnostyczne.

 

Leczenie tego schorzenia w dużej mierze polega na zwalczaniu objawów. Obecnie nie istnieje żadna terapia przeciwko wirusom z tej rodziny. Choroba ta nie jest jednak śmiertelna sama w sobie, lecz wymaga obserwacji oraz hospitalizacji.


Wirus Usutu: profilaktyka


Zapobieganie zachorowaniu na wirusa Usutu związane jest głównie ze świadomością ludzką. Jako że do zarażenia dochodzi poprzez ukąszenie przez owada, należy zaopatrzyć się w odpowiednie repelenty, które pozwolą swobodnie poruszać się po krajach tropikalnych. Wyjeżdżając na upragniony urlop, warto zakupić różnorodne spray’e oraz produkty odstraszające owady, np. takie, które emitują różnorodne dźwięki słyszalne tylko przez owady. Warto także zakładać odzież ochronną oraz strój posiadający długie rękawy i długie nogawki. Dobrze jest unikać miejsc zalesionych, trawiastych oraz usytuowanych przy dolinach rzecznych, czy różnorodnych akwenach wodnych. Niestety, nie jest się wstanie, w pełni zapobiec ukąszeniom przez różnorodne owady, dlatego wszystkie podejrzane zmiany, znajdujące się na ciele, należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.

 

Zobacz także inne choroby tropikalne takie jak:  Wirus rzeki Ross, Zika czy Wirusowe gorączki krwotoczne

 

Zobacz najsilniejsze repelenty na komary z serii Mugga.

 

 

alt

 Uwaga!

  • Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !

  • Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.

 

 


 

 

WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Strona w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Zobacz
ROZUMIEM