MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na komary tropikalne.
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony malaryczne.

Wirus Zika

 

Czym jest wirus Zika?

 

Zika należy do rodziny flawiwirusów i przenoszony przez ukąszenia komarów z gatunku Aedes. Warto dodać, że Ziką można zarazić się także poprzez kontakty seksualne oraz drogą prenatalną lub poprzez transfuzję krwi i transplantologię organów. Zika jest typowym wirusem, który lokuje się w organizmie ludzkim, bardzo często jednak można go także spotkać u małp. To właśnie w 1947 roku doszło do pierwszej transmisji wirusa w Ugandzie. Zika został wyodrębniony u małpy - makaka królewskiego. Rok później udało się wyizolować komary z rodziny Aedes, które przenoszą wirusa. Wirus ten występuje głównie na obszarach tropikalnych, kontynentów: azjatyckiego, afrykańskiego, czy amerykańskiego. Człowiek po raz pierwszy zaraził się w 1952 roku. Objawy gorączki Zika są podobne do innych schorzeń, wywoływanych przez flawiwirusy, pojawiają się symptomy typowo grypopodobne, głównie gorączka, dreszcze, niekiedy zaburzenia neurologiczne. Leczenie nadal w dużej mierze jest objawowe. Co ciekawe, obecnie najbardziej narażonym krajem na rozwój tego wirusa jest Brazylia. To tam obserwuje się epidemię Zika. Mówi się, że do masowego zakażenia Brazylijczyków doszło wskutek przyjazdu sporej liczby ludności na mundial w 2014 roku. Przypadki zachorowań na Zika odnotowano także w Portugalii, Danii i USA. Do tej pory Polska pozostaje wolna od ciężkich zachorowań na wirus Zika i gorączkę Zika

 

Objawy Zika i małogłowie

 

Objawy Zika są stosunkowo mało widoczne. Bardzo łatwo można je pomylić z innymi symptomami grypopodobnymi, zwłaszcza na początku. Pojawia się gorączka, bóle mięśni, stawów. Chory odczuwa ogólne wyczerpanie organizmu. Po kilku dniach od zarażenia może wystąpić wysypka grudkowata, zazwyczaj pojawia się na kończynach i tułowiu, jednak niekiedy także na całym ciele. Oprócz tego, że Zika mocno przypomina innego typu choroby wirusowe, np. Żółtą Febrę, chorobę Chikungunya oraz Kleszczowe zapalenie mózgu, stanowi spore zagrożenie dla zdrowia kobiet w ciąży. Zika może powodować trwałe wady rozwojowe u płodu, np. małogłowie. Schorzenie to dotyka dzieci już w wieku płodowym. Dziecko dotknięte małogłowiem ma nieprawidłowo rozwiniętą czaszkę, która znacznie odbiega od norm - jest nieproporcjonalnie mniejsza. Wirus Zika najbardziej jest inwazyjny w pierwszym trymestrze ciąży, niektóre państwa wydały specjalne, ostrzegawcze rozporządzenia przed planowaniem potomstwa, po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się małogłowia. Odkryto, że Zika może znajdować się także w nasieniu mężczyzn, dlatego niekoniecznie wirusem musi zarażać matka. Co ciekawe, u dorosłych Zika powoduje schorzenie Guillaina-Barrégo, jest zespół, który doprowadza do trwałych niedowładów mięśni. Pierwsze zachorowanie na to schorzenie odnotowano w 2013 roku w Polinezji Francuskiej u kobiety po 50. roku życia. Choroba ta ma silne podłoże neurologiczne i pierwszym jej objawem jest mrowienie kończyn, uczucie drętwienia nóg oraz rąk. Po jednym dniu pojawiło się osłabienie mięśni, a po trzech tetrapareza oraz porażeniu nerwu twarzy. Schorzenie doprowadziło również u pacjentki do tachykardii oraz hipotensji orostatycznej. Zespół Guillaina-Barrégo bardzo szybko postępuje, już po kilku dniach od rozwoju choroby, pacjent jest niezwykle ciężko chory.

 

Gdzie obecnie można spotkać wirus Zika?

 

Obecnie, Zika rozprzestrzenia się na terenie aż 84 krajów, głównie tropikalnych. W dużej mierze występowanie Zika pokrywa się z występowaniem Dengi, Chikungunya, i Żółtej Gorączki. Wirus ten wywołują komary tygrysie, owady, które najczęściej można spotkać w Azji Południowo-Wschodniej, obecnie także na kontynencie afrykańskim. Niestety, komary tygrysie mają zdolność coraz większych wędrówek, ponieważ dotarły również do Europy. Co ciekawe, wszelkie, cięższe schorzenia, wywoływane przez wirus Zika, m.in. małogłowie, są głównie w krajach endemicznych. W Europie przypadki zachorowań na przewlekłe stany Zika są nadal schorzeniami przybyłymi z krajów tropikalnych. Chorują osoby, które były na wakacjach w krajach endemicznych.

 

Trwałość struktury wirusa

 

Zika nie należy do trwałych wirusów. Można go zwalczyć w temperaturze 60 stopni. Wracając zatem z wakacji, w których rozprzestrzenia się na co dzień ten wirus, warto dobrze przeprać wszystkie ubrania. Z wirusem świetnie radzi sobie także nadmanganian potasu, już po pół godziny przebywania w 0,5 % roztworze Zika znika. Nieco dłużej zwalcza się wirusa w 10% roztworze etanolu, ponieważ zajmuje to mniej więcej dobę. Wirus ten występuje głównie u ludzi niektórych ssaków, np. małp, kóz, owiec, wołów, lwów, czy zebr, rzadziej spotyka się go u gryzoni.
 

Zalecenia przed wyjazdem

 

Przed wyjazdem do krajów endemicznych wirusa Zika, warto zasięgnąć fachowych porad, które pomogą zdobyć wiedzę, dotyczącą ryzyka zachorowania. Dobrze jest zasięgnąć porady i opinii lekarza medycyny tropikalnej lub lekarza medycyny podróży. On doradzi, gdzie najlepiej udać się, aby mieć jak najmniej styczności z wirusem, ponadto odpowie na wszelkie, nurtujące pytania, dotyczące leczenia oraz objawów chorobowych. Wizytę w gabinecie lekarskim należy odbyć najpóźniej do 6 tygodni przed podróżą, jednak zaleca się ją nieco szybciej. Natomiast będąc kobietą w ciąży lub planującą dziecko, lepiej odłożyć egzotyczną wycieczkę. Do tej pory nie ma skutecznego leczenia dla kobiet w ciąży, które zaatakowane zostały wirusem Zika. Istnieje spore prawdopodobieństwo zarażenia płodu i uszkodzenia go.

 

Wszystkie osoby, cierpiące na przewlekłe choroby, np. niewydolność serca, astmę, cukrzycę, niewydolność nerek, powinny swój wyjazd także skonsultować ze specjalistą. Niestety, Zika może jeszcze bardziej atakować ludzki organizm, gdy ten osłabiony jest obciążającą go chorobą.

 

Profilaktyka przed wyjazdem

 

Warto mieć na uwadze profesjonalne doradztwo, bowiem dotąd niestety nie opracowano skutecznej metody walki z wirusem Zika. Nie istnieje żadna szczepionka, a leczenie w dużej mierze jest objawowe. Wirus Zika, jak większość schorzeń przenoszonych przez flawiwirusy, jest mocno inwazyjny dla organizmu. Jadąc do krajów endemicznych, czyli rodzimych dla wirusa Zika, należy koniecznie zaopatrzyć się w różnego rodzaju repelenty, które skutecznie pomogą odstraszyć komary.  

Osoby, które odbyły wycieczkę do krajów endemicznych, powinny profilaktycznie odwiedzić gabinet lekarski, w celu przebadania się. Koniecznie muszą to uczynić natomiast kobiety planujące ciążę oraz cierpiące na szereg podejrzanych symptomów. Warto odczekać około 6 miesięcy przed zajściem w ciążę i stosować metody zapobiegające jej zajściu. Wirus Zika z łatwością przenosi się drogą płciową. Zalecenia te są o tyle istotne, ponieważ bardzo często wirus ten przebiega bezobjawowo lub daje niezwykle łagodne symptomy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zarażonym Ziką i może przenosić ją dalej.

 

Leczenie wirusa Zika

 

Leczenie wirusa Zika tego schorzenia jest w dużej mierze objawowe. W momencie nie występowania symptomów chorobowych, bardzo często pacjent spożywa jedynie leki przeciwgrypowe. Podobnie dzieje się, gdy choroba ma łagodny przebieg. Osoby z nasilonymi objawami muszą zostać koniecznie hospitalizowane i poddane odpowiedniemu leczeniu, które będzie zapobiegać dalszemu postępowi tejże choroby. Osoby, cierpiące na powikłania, związane z tym wirusem, powinny zostać poddane odpowiedniemu leczeniu, które zniweluje wszelkie skutki. Zespół Guillaina-Barrégo jest leczony specjalnymi lekami, immunoglobulinami, podawanymi dożylnie. Jeśli pacjent cierpi na zaburzenia neurologiczne, spowodowane Ziką, leczenie przebiega podobnie, jak w przypadku występowania zwykłego zachorowania na zaburzenia neurologiczne.

 

Wirus Zika jest niezwykle groźny dla ludzkiego organizmu. Mimo iż bardzo często jego objawy nie są inwazyjne dla ludzkiego organizmu, może on przyczynić się do występowania wielu nieprzyjaznych schorzeń, np. małogłowia u dzieci, czy zespołu Guillaina-Barrégo u dorosłych. Wirus występuje głównie w krajach tropikalny i jadąc tam, należy zachować szczególną ostrożność. Warto pamiętać o podstawowej profilaktyce, ponieważ nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi Zika. Dobrze jest również odwiedzić profesjonalne gabinety lekarskie i zasięgnąć opinii specjalistów, którzy przekażą niezbędną wiedzę, dotyczącą odpowiedniego zachowania się podczas podróży do krajów endemicznych.


 


 

Udostępnij na: