Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Co zabrać do Kenii?. Lista rzeczy, które warto spakować.

 
alt Data publikacji 5 września 2021
Autor
: Arkadiusz Ostojski

alt  ten tekst przeczytasz w 4 minuty 

Jeżeli wybierasz się na egzotyczne wakacje do Kenii, spakuj swoją walizkę tak, aby znalazły się w niej tylko przydatne rzeczy. Kenia to piękne, słoneczne państwo, które zachwyca niepowtarzalną architekturą, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami oraz rajskimi plażami.Aby Twoja podróż przebiegła bezproblemowo, przygotowaliśmy dla Ciebie przekrojowy poradnik, z którego dowiesz się, o czym pamiętać przed wyjazdem i co zabrać do Kenii.

 

Spis treści:

 • 1. Kenia - co warto wiedzieć przed wyjazdem?
 • 2. Kenia - jak przygotować się do podróży?
 • 3. Co zabrać na Dominikanę
 • 4. Kenia - gotowa lista rzeczy do spakowania.
 • 5. Co jeszcze warto wiedzieć o Kenii?

 

Kenia - co warto wiedzieć przed wyjazdem?


Podróż do Kenii to wspaniałe przeżycie: niezapomniane wrażenia, spotkania z odmienną kulturą oraz przyrodą. Czas beztroski pozwala zapomnieć o czyhającymniebezpieczeństwie, zarówno ze strony miejscowej ludności, owadów oraz zwierząt. Dlatego bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednie profilaktyczne przygotowanie się do takiego wyjazdu. Umożliwi nam to należyty komfort w podroży, a także pozwoli zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych. W wyjątkowych sytuacjach uchroni nas nawet przed utratą zdrowia i życia. Jeżeli jesteś już zdecydowany na wyjazd, czas zastanowić się, co zabrać do Kenii?

W subtropikalnych i tropikalnych rejonach świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na wszelkie choroby zakaźne oraz zatrucia bakteryjne, przegrzania słoneczne, ugryzienia przez drapieżniki, ukąszenia owadów, poparzenia przez rośliny czy meduzy. W rejonach tych warunki sanitarne są czasem na bardzo niskim poziomie, podobnie jak opieka medyczna, która w skrajnych przypadkach może być nawet całkowicie niedostępna. Sprzyja to łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób ( zwanych potocznie tropikalnymi ), które mogą pokrzyżować nawet najciekawsze plany urlopowe. W wielu sytuacjach będziemy skazani tylko i wyłącznie na siebie.
Podstawą bezpiecznej podróży oraz wakacji w krajach o niskim poziomie medycznym i sanitarnym jest profilaktyka, a większość problemów zdrowotnych w podróży łączy wspólna cecha: można im skutecznie zapobiegać odpowiednim przygotowaniem. W medycynie podróży zawsze sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
 

Co roku w rejony, w których występują różne zagrożenia dla zdrowia, wyjeżdża tysiące Polaków, a badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowodzą, że połowa z nich miała problemy zdrowotne spowodowane wyjazdem, w związku z tym, to właśnie podróżni powinni mieć możliwość uzyskania jak największej ilości informacji z zakresu profilaktyki zakażeń oraz wskazówek dotyczących zastosowania ich w praktyce, szczególnie w przypadku wyjazdów do krajów subtropikalnych i tropikalnych. Dlatego osobom planującym podróż do Kenii – państwa, które wykazuje wysoki stopnień zagrożenia dla zdrowia, zaleca się szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Niestety, na chwilę obecną nie ma szczepionek przeciwko najgroźniejszym chorobom, które przenoszą komary, jak: malaria, denga czy zika, ale na inne warto się zaszczepić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że egzotyczny wyjazd może się dla nich skończyć groźną dla zdrowia i życia chorobą. Turyści powinni mieć świadomość zagrożeń i pamiętać, że przed wyjazdem, jak i w czasie pobytu obowiązują pewne zasady, które pozwolą ustrzec się przed niebezpieczeństwem. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić sobie i swoim bliskim komfort i bezpieczeństwo podczas podroży w regiony, gdzie takie ryzyko istnieje. Komary nie muszą być widoczne – one istnieją, a ich jedno ukąszenie wystarczy, aby zniszczyć nam urlop pytaniem: czy wrócę do domu zdrowa / zdrowy?
 

O czym powinno poinformować Cię biuro turystyczne?

 

Artykuł 13 ustawy o turystyce z 23 sierpnia 1997 r. obliguje biura podróży do informowania o zagrożeniach chorobami tropikalnymi oraz udzielenia choć skróconych wskazówek, jak zabezpieczać się przed tego rodzaju problemami zdrowotnymi. Jeżeli jednak biuro podróży nie dopełni tego obowiązku, osoba zainteresowana powinna pamiętać o zasięgnięciu informacji we własnym zakresie.

Za granicą informowanie swoich klientów o niebezpieczeństwach oraz zagrożeniach płynących ze zwiedzania krajów tropikalnych jest normą powszechnie przestrzeganą przez biura podróży. Informacje przekazywane są na podstawie danych z krajowych Ośrodków Medycyny Tropikalnej, Inspekcji Sanitarnych, Światowej Organizacji Zdrowia, Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Ministerstwa Spraw Zewnętrznych. W Polsce jednak większość biur nie informuje dogłębnie podróżnych, w jaki sposób należy się zabezpieczyć, jakie są niebezpieczeństwa oraz w jaki sposób im przeciwdziałać. Krajowa baza informacji o zagrożeniach jest dosyć uboga, a grupy osób, które usiłują zmienić ten stan rzeczy to zawodowi podróżnicy i wysoko wyspecjalizowani lekarze medycyny podróży, których zawsze należałoby odwiedzić przed takim wyjazdem – listę poradni i lekarzy znaleźć można w zakładce „Poradnie i lekarze”. Zachęcamy także do zapoznania się z listą chorób, które Polacy najczęściej przywożą z tropikalnych wakacji. Najpopularniejsze z nich to: dur brzuszny, wirusowe zapalenia wątroby, salmonelloza, leiszmanioza, czerwonka, choroby skóry, zapalenia opon mózgowych, malaria, żółta febra, denga i HIV. Ryzyko zakażenia się tropikalną chorobą zależy oczywiście od rodzaju wypoczynku i przeprowadzonej profilaktyki. Lekarze medycyny podróży cały czas podkreślają, że osoby przebywające w ośrodkach all inclusive, także są narażone na niebezpieczeństwo związane z ryzykiem zachorowania na tropikalne choroby. Posłużmy się prostym przykładem: kelner, podający turyście drinka z lodem ze skażonej wody, może przyczynić się do zakażenia klienta amebą. Zatem, niezależnie od celu i charakteru wyjazdu, w trosce o własne bezpieczeństwo, turyści powinni szczepić się oraz stosować środki zapobiegawcze, takie jak repelenty na komary, preparaty do opalania czy żele antybakteryjne. Pomoże to zniwelować problemy zdrowotne, a także ułatwi zapobieganie im w przyszłości.
Pomimo występowania zagrożeń, które nierzadko kończą się pobytem w szpitalu, wg badania Sanofi Pasteur, aż 70 procent Polaków bagatelizuje zabezpieczenia przed wyjazdem w strefę międzyzwrotnikową. Pytani następnie przez lekarzy, dlaczego tak zaniedbali własne zdrowie twierdzą, że wydatek rzędu 300-500 zł nie mieścił się w urlopowym budżecie, gdzie wycieczka kosztuje często kilkadziesiąt tysięcy. Należy jednak zdać sobie sprawę, iż taka jednorazowa zapobiegliwość może uchronić nas przed śmiertelnymi chorobami tropikalnymi. Warto więc na kilka tygodni przed wakacjami marzeń umówić się w poradni medycyny podróży na wykonanie badań i sprawdzenie, jakie szczepienia do Kenii są wymagane i zalecane.

Bardzo istotną czynnością jest też rejestracja w systemie Odyseusz, gdyż wprzypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mogło się z nami skontaktować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.

 

Kenia - jak przygotować się do podróży?


W przygotowaniu zdrowotnym do wyjazdu bez wątpienia pomoże nam zapoznanie się z informacjami na temat danego kraju. Powinniśmy sprawdzić, na jakie ewentualne zagrożenia jesteśmy narażeni. Przydatne jest sporządzenie listy potrzebnych rzeczy na wyjazd. Należy wybrać się z wizytą do specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących, gdzie podczas konsultacji lekarz medycyny podróży udzieli kilku fachowych i bardzo przydatnych wskazówek, między innymi:
 

 • poinformuje o sytuacji zdrowotnej i politycznej w regionie planowanej wycieczki,
 • zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia dostosowane do celu i charakteru podróży,
 • ustali wskazania do profilaktyki malarii, dengi czy zika, jeśli turysta udaje się w rejon zagrożony tymi chorobami,
 • przekaże wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom zakaźnym w tropiku,
 • zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej.


Uwaga! Do poradni medycyny podróży należy zgłosić się w terminie około 4-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Taki okres pozwoli na sprawne zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz przeprowadzenie koniecznych szczepień. Jeżeli natomiast nie masz już czasu na taką wizytę, postaraj się zastosować do innych zaleceń przedstawionych w tym poradniku.

 

Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny podróży?


W celu dobrego przygotowania należy naświetlić lekarzowi pewne aspekty, takie jak:
 

 • termin i trasa wycieczki,
 • charakter wyjazdu,
 • informacje o ostatnio przebytych i przewlekłych chorobach,
 • informacje o lekach przyjmowanych na stałe,
 • uczuleniach na leki, wydzieliny owadów lub inne alergeny,
 • dokumentacje o przebytych wcześniej szczepieniach ochronnych,
 • w przypadku kobiet informację o obecnej lub planowanej ciąży ( szczególnie, gdy lecimy w regiony występowania wirusa zika ).


Czasem do ustalenia wskazań lekarskich potrzebny jest nawet szczegółowy plan wycieczki. Na taką wizytę warto zabrać zatem także dokładny program podróży, a nie tylko listę odwiedzanych krajów.

 

Co zabrać na Dominikanę


Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i życia na Dominikanie są komary i owady, które mogą przenosić bardzo groźne choroby, takie jak malaria, denga czy zika. Aby się przed nimi uchronić weź ze sobą:

 

 • środki na komary tropikalne z DEEToraz balsam po ukąszeniach; 
 • zapas maseczek na twarz orazżel antybakteryjny !;
 • kostium kąpielowy;
 • czapkę z daszkiem lub kapelusz − chronią przed przegrzaniem;
 • wygodne buty! (Najlepiej sprawdzą się sportowe. Na wycieczki w teren na safari czy do dżungli możesz wziąć ze sobą buty trekkingowe. Nie zapomnij też o butach do wody - klapkach lub sandałach, przydadzą się w hotelu podczas wizyt w basenach, oceanie, a najbardziej podczas chodzenia po gorącym piasku);
 • własną małą apteczkę turystyczną - to podstawa szczególnie na plaży i podczas wycieczek w terenie. Weź ze sobą niezbędne leki, przeciwbólowe, plastry opatrunkowe, coś do odkażania i na biegunkę − te środki mogą przydać się wszędzie tam, gdzie będziesz skazany tylko na siebie;
 • przejściówkę do gniazdka;
 • opcjonalnie: moskitierę na komary (W wielu hotelach moskitiera powinna być standardem i wisieć nad łóżkiem, gdy jej nie ma to powinniśmy być na to przygotowani. To samo tyczy się małych dzieci - zabierajmy moskitiery na łóżeczka czy wózki);
 • emulsję z wysokim filtrem minimum 50 SPF , okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV oraz balsam po opalaniu ( słońce na Dominikanie jest bardzo nisko przez co jest zwiększone promieniowanie UV, które jest największym zagrożeniem i to przed nim należy się przede wszystkim chronić).


Obszerniejsze informacje oraz co należy zabrać opisaliśmy poniżej.


Inne informacje o Dominikanie:
 • Dominikana klimat

 

Kenia - gotowa lista rzeczy do spakowania.


Liczbę przedmiotów należy dopasować pod kątem długości pobytu, rodzaju bagażu oraz ilości planowanego prania.

 

Dokumenty:

 • ważny paszport;
 • wiza;
 • dowód osobisty;
 • karta płatnicza;
 • pieniądze;
 • potwierdzenie rezerwacji noclegu; 
 • bilety na samolot;
 • ubezpieczenie podróży - warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie;
 • specjalna dyskretna saszetka turystyczna RIFD na dokumenty; 
 • umowa usługi turystycznej - określa miejsce pobytu, trasę wycieczki, czas trwania oraz program imprezy turystycznej itd.
  Międzynarodowa książeczka szczepień;
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ ( Karta zapewnia nam takie same warunki leczenia jak obywatelom danego kraju. ) 
 • inne dokumenty np. bilety na łódkę, autobus;
 • skany/zdjęcia ważnych dokumentów zapisane na telefonie lub poczcie elektronicznej;
 

Obywatele  polscy udający się do Kenii muszą uzyskać wizę pobytową. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują wyłącznie e- wizy, o które można wnioskować na stronie: www.evisa.go.ke. Wypełniając wniosek o wizę nie należy stosować polskich znaków diakrytycznych. Z obowiązku uzyskania wizy zwolnione są dzieci w wieku poniżej 16 lat. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Paszport musi być ważny przy wjeździe oraz wyjeździe do Kenii (zalecany okres ważności to co najmniej 6 miesięcy).

 

Ubrania:

 • t-shirty;
 • odzież do spania;
 • koszulki bez ramion;
 • biustonosze - również sportowy;
 • legginsy;
 • krótkie spodenki;
 • stroje kąpielowe / kąpielówki;
 • koszula i spodnie trekkingowe;
 • długie spodnie;
 • bielizna osobista;
 • skarpetki;
 • czapka z daszkiem lub kapelusz;
 • okulary przeciwsłoneczne;
 • ręcznik kąpielowy;
 • cienka kurtka przeciwdeszczowa;
 • sandały / klapki / japonki;
 • buty sportowe i trekkingowe;
 • chusta czy rodzaj szalu przyda się na safari, by uchronić się przed kurzem;
 • garnitur i buty wyjściowe ( jeżeli jest to podróż biznesowa );

Jakie ubrania i buty będą potrzebne zależy od regionu, który chcesz odwiedzić.Do walizki zapakuj ubrania z naturalnych i przewiewnych materiałów.Ile elementów garderoby, skarpetek i bielizny osobistej wziąć ze sobą? Załóż, że każdego dnia będziesz zakładał świeżą rzecz, weź więc tyle, ile dni zamierzasz spędzić na wakacjach + zapasowe dwie. Dzięki temu zachowasz komfort i wygodę.

co zabrać i spakoać do meksyku

 

Kosmetyki:

 • szampon i odżywka do włosów;
 • żel pod prysznic;
 • pasta do zębów;
 • szczoteczka do zębów;
 • chusteczki nawilżone;
 • antyperspirant;
 • krem do opalania minimum z filtrem UV SPF 50;
 • krem po opalaniu;
 • krem nawilżający do twarzy;
 • pomadka do ust, najlepiej z filtrem UV;
 • mocny środek na komary z deet;
 • balsam po ukąszeniu owadów;
 • grzebień / szczotka;
 • małe lusterko;
 • obcinaczka do paznokci;
 • pęseta;
 • pianka do golenia;
 • perfumy;
 • waciki do demakijażu;
 • mały spray do odkażania decki klozetowej i kabin przed bakteriami i grzybami;
 • środki higieniczne: podpaski, tampony itp;
 • perfumy lub mgiełka do ciała;
 • kosmetyki do makijażu: podkład, puder, tusz do rzęs, cień do powiek;
 • opcjonalnie: nić dentystyczna, zestaw do golenia, okulary korekcyjne/soczewki + płyn;

Kosmetyki można przewozić bez ograniczeń w bagażu rejestrowanym głównym, czyli w dużej walizce. W bagażu podręcznym czyli zabieranym na pokład samolotu - kosmetyki płynne, wszelkie żele, pasty, emulsje, aerozole itp. muszą być przewożone w pojemnikach o objętości do 100 ml każdy, a wszystkie pojemniczki muszą być umieszczone w specjalnej przezroczystej kosmetyczce o maksymalnej pojemności 1 litra.
 

Apteczka turystyczna - jakie leki zabrać do Kenii?

 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;
 • leki przeciwbiegunkowe lub węgiel aktywowany;
 • leki na receptę oraz nasze choroby przewlekłe;
 • probiotyk;
 • leki antymalaryczne ( jeżeli są przepisane );
 • środek odkażający rany;
 • plastry z opatrunkiem;
 • gaza, bandaże;
 • środek na oparzenia skóry;
 • wapno, elektrolity;
 • środki antykoncepcyjne;
 • chusteczki higieniczne;
Jeżeli lecą z nami dzieci to dodatkowo:
 • leki przeciwbólowe na gardło dla dzieci
 • spray do nosa
 • leki jak powyżej, lecz dla dzieci

Tabletki na gardło - duża ilość lodu w drinkach i zmiana klimatu powoduje problemy z gardłem.
Jeżeli stosujemy lek przeciwmalaryczny Malarone, lepiej nie stosować aspiryny ( są informacje, że mogą wchodzić ze sobą w reakcję ).

Każdy bagaż podróżny bezwzględnie powinien zawierać także małą apteczkę turystyczną z wyposażeniem szczególnie, gdy wyjeżdżamy do krajów sub i tropikalnych, gdzie kontakt ze służbami medycznymi może być bardzo utrudniony ze względu na odległości i teren, w jakim będziemy przebywali ( safari, dżungla, plaża, góry ). W takich sytuacjach będziemy skazani tylko i wyłącznie na siebie lub towarzyszące nam osoby. Wszędzie tam, ze względu na temperatury mogą nas zastać zasłabnięcia oraz przykre urazy, np. skaleczenia, złamania, zwichnięcia, ugryzienia przez zwierzęta czy ukąszeniach przez owady i gady - węże, meduzy, skorpiony. Często ze względu na zmianę flory bakteryjnej będziemy mieli też problemy żołądkowe ( potocznie nazwane: "Zemsta Faraona", "Zemsta Sułtana", "Zemsta Montezum" itp. dla rodaków po prostu " Biegunka podróżnych "), na które możemy z czystym sumieniem polecieć leki Nifuroksazyd Hasco, 200 mg, dla dzieci Tasectan 250 mg plus jakiś probiotyk
 

Elektronika:


Co warto zabrać do Kenii, jeżeli chodzi o elektronikę? Oto kolejna przydatna lista.

 • telefon;
 • ładowarka do telefonu;
 • power bank;
 • laptop i ładowarka;
 • adapter do gniazdka;
 • ewentualnie: dobry aparat fotograficzny z ładowarką, zapasowe karty SD i akumulatory do ładowania, kamera GoPro z ładowarką i akcesoriami, kamera do nagrywania pod wodą;

Akcesoria:

 • mały plecak / torba;
 • dyskretka saszetka na dokumenty i pieniądze;
 • słuchawki;
 • igła i nici;
 • wodoodporne etui na telefon;
 • zawieszka na bagaż;
 • etui na okulary przeciwsłoneczne;
 • książka lub czytnik e-booków;
 • mała latarka LED;
 • zatyczki do uszu;
 • opcjonalnie: Opaska do na oczy do snu, poduszka podróżna na szyję;
 •  

Co jeszcze warto wiedzieć o Kenii?

 

Kenia - bezpieczeństwo turystów.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:

 • na pogranicze Kenii z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym
 • do hrabstwa Lamu (włączając w to wyspy archipelagu Lamu)
 

W Kenii, w tym w Nairobi i Mombasie występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi ze strony grup powiązanych z somalijskim Al-Szabaab. W całym kraju wysoki jest także poziom przestępczości pospolitej. Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, restauracjach, barach i centrach handlowych, podczas widowisk sportowych, a także w obiektach kultu religijnego, lotniskach, hotelach i zatłoczonych miejscach w pobliżu atrakcji turystycznych. Ponadto należy unikać demonstracji i innych dużych zgromadzeń publicznych, które mogą mieć nieprzewidywalny przebieg.

W hrabstwach Garissa oraz Lamu, w szczególności na pograniczu z Somalią, mogą mieć miejsce operacje kenijskich sił zbrojnych i ataki ze strony ugrupowań somalijskich. Występuje tam wysokie zagrożenie porwaniami. Na pograniczu z Sudanem Południowym i Etiopią operować mogą uzbrojone grupy. Na terenach wiejskich, w szczególności na północy i wschodzie Kenii, dochodzić może do starć na tle etnicznym oraz pomiędzy pasterzami i ludnością osiadłą. Problemem pozostaje przestępczość pospolita.  Zdarzają się napady z bronią w ręku. Częstym zjawiskiem są drobne kradzieże: wyrywanie torebek, aparatów fotograficznych, zrywanie biżuterii, kradzieże samochodów. Kradzieże dokonywane są też przez otwarte okna pojazdów podczas oczekiwania na światłach lub w korkach ulicznych. Zaleca się pozostawianie przedmiotów wartościowych  i dokumentów w sejfach hotelowych i posługiwanie się kopiami dokumentów tożsamości. Nie zaleca się opuszczania miejsca noclegu po zmroku. Należy uważać na wszelkiego rodzaju oszustów i naciągaczy.

W przypadku podejmowania podróży do parków narodowych oraz wszelkich rezerwatów przyrody, włączając parki narodowe: Aberdare, Amboseli, Laikipia, Nakuru, Masai Mara, Mt. Kenya, Samburu, Shimba Hills oraz Tsavo zaleca się, aby wyprawy odbywać w zorganizowanych grupach.  Nie zaleca się nawiązywania bliskich kontaktów z dziećmi (zwłaszcza z tzw. dziećmi ulicy), robienia im zdjęć, czy rozdawania słodyczy.
 

Opieka medyczna


Od osób przybywających z Europy nie jest wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Może ono być potrzebne, jeśli turysta ma zamiar wjechać do Kenii z innych krajów afrykańskich. W większych miastach usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne. Są to usługi świadczone przez podmioty prywatne, w pełni odpłatne. Pobyt w szpitalu i leczenie operacyjne są bardzo kosztowne dlatego też przed przyjazdem do Kenii trzeba wykupić ubezpieczenie zdrowotne, najlepiej pokrywające koszt transportu lotniczego na terenie Kenii. Dodatkowo warto posiadać zabezpieczone środki na pokrycie niezbędnych usług medycznych. Na prowincji standard świadczonych usług medycznych jest niski. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zaleca się picie wody butelkowanej. W całym kraju występuje zagrożenie HIV/AIDS.

W Kenii opieka psychiatryczna jest bardzo słabo rozwinięta, praktycznie niedostępna poza Nairobi. Zaleca się aby osoby ze zdiagnozowanymi schorzeniami nie podróżowały same do Kenii. W krajach sąsiadujących z Kenią: Ugandzie i w Tanzanii odnotowano przypadki eboli.
 

Informacje ważne dla kierowców

 

Obowiązuje ruch lewostronny. Aby poruszać się samochodem po Kenii, można przez 3 miesiące korzystać z polskiego prawa jazdy, jednak należy posiadać jego tłumaczenie na język angielski sporządzone przez tłumacza przysięgłego lub przed przyjazdem uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. Po upływie tego okresu należy wystąpić o kenijskie prawo jazdy. Zaleca się sprawdzenie lokalizacji stacji benzynowych na trasach oddalonych od głównych miast. Należy starać się dotrzeć do miejsca noclegu przed zmrokiem, który zapada przed 19.00. Zły stan dróg, nadmierna prędkość i nieostrożny sposób jazdy kenijskich kierowców, a także zły stan techniczny wielu pojazdów to przyczyny wielu poważnych wypadków drogowych.

W porze deszczowej lokalne drogi są przejezdne tylko dla samochodów z napędem na cztery koła. Podczas podróży samochodem do niektórych odległych miejscowości (m.in. Garissy i nad Jezioro Turkana, Lamu, Marsabit) należy korzystać z eskorty uzbrojonych policjantów lub żołnierzy.


Prawo
 

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi zagrożone jest karą pozbawienia wolności  do 10 lat lub wysoka grzywną. Przywóz dronów i używanie dronów w Kenii wymaga uzyskania  specjalnych zezwoleń. Przywóz, używanie dronów, które nie zostały zarejestrowane, używanie dronów bez licencji pilota, zagrożone jest karą pozbawienia wolności lub grzywną nawet do wysokości 20 tys. USD. Zabronione jest fotografowanie obiektów publicznych, w tym budynków ambasad. Ze względu na walkę z kłusownictwem, posiadanie wyrobów z kości słoniowej zagrożone jest wysokimi karami, nawet do 10 tys. dolarów. Homoseksualizm jest nielegalny. Zakazane jest palenie w miejscach publicznych, poza wyznaczonymi strefami. Dotyczy to również hoteli oraz restauracji. Złamanie zakazu karane jest wysoką grzywną.


Przydatne informacje

 

Nie ma problemów z wymianą walut zachodnich na miejscową i odwrotnie. Kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych; w bankach pobierana jest prowizja. Powszechne są płatności kartami płatniczymi. W Kenii popularny jest system płatności za pośrednictwem telefonii komórkowej tzw. M-pesa. W wypadku dłuższych pobytów warto założyć konto M-pesa. Opłaty za wszelkie usługi, zwłaszcza w hotelach, są wysokie. Najlepszą porą roku do podróżowania po Kenii jest okres grudzień-marzec. Pora deszczowa tradycyjnie występowała dwukrotnie: październik i listopad oraz kwiecień i maj. Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień.  Występują duże różnice temperatur i wilgotności, zwłaszcza między położonym wyżej centrum kraju a wybrzeżem.
 

 

Często zadawane pytania


Czego wystrzegać się w Kenii?
 • Należy wystrzegać się tanich jadłodajni ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego. Bez problemów można zaopatrywać się w artykuły spożywcze w supermarketach. 
 • Należy wystrzegać się  samotnego zwiedzania kenijskich wiosek, ani samotnego poruszania się transportem publicznym.
 • Zagrożenie wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową jest w Kenii bardzo wysokie - unikajmy!
 • Biżuterię i firmowe rzeczy zostawmy w domu, nie chodźmy cały czas z najnowszym telefonem na wierzchu, aparat wyciągajmy tylko wtedy, gdy musimy zrobić zdjęcie.
 • Uważajmy na dzikie zwierzęta, szczególnie przy hotelach czy na plaży - małpy!
 • W Kenii zdarzają się kradzieże pieniędzy z pokoi - trzymajmy je zawsze przy sobie.

Jakie są obyczaje w Kenii?

Wybrzeże Kenii, w tym Mombasa to obszary zamieszkałe przez ludność muzułmańską, cudzoziemcy powinni przestrzegać określonych norm, szczególnie podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego. Należy zwracać uwagę na ubiór: noszenie krótkich spódnic, strojów plażowych poza miejscami turystycznymi jest uznawane za niestosowne. Opalanie się topless nawet na plażach hotelowych jest niedozwolone.

 

 • Powyższe porady są jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł jak WHO, EDCD, IAMAT.ORG, MSZ oraz wieloletniego doświadczenia autora i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
 • Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie.
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Witaj, jestem Joanna
I chcę Cię poinformować, że już nie musisz się martwić o oryginalność repelentów na komary tropikalne z serii Mugga. Teraz kupisz je w oficjalnym sklepie marki.
Infolinia i pomoc w doborze repelentu:Pomoc w doborze repelentu:570 555 950 wew. 1
Strona w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Zobacz
ROZUMIEM