Strona główna » BLOG

BLOG

Wyszukaj artykuł korzystając z naszej wyszukiwarki

Czy kleszcze mają skrzydła i latają ?

08-07-2020Wyświetleń: 8399

Wyobraź sobie scenę, w której krwiopijne kleszcze czyhają w ukryciu w trawach czy krzewach, by dopaść swoje ofiary wbijając się w ich skórę i wysysając życiodajny płyn. Jest to poruszające, prawda? Przyznasz więc, że sformułowanie latający kleszcz brzmi tym bardziej złowieszczo.  Brrr… Niezły horror. Ale skoro tu jesteś oznacza to, że miałeś z takimi stworzeniami styczność albo słyszałeś o nich. Może to również oznaczać, że chcesz wiedzieć więcej, by móc się odpowiednio przed nimi zabezpieczyć. Dobrze trafiłeś! Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Przeczytaj całość

Skuteczne sposoby na komary

08-07-2020Wyświetleń: 1588

Z czym kojarzy się nam lato? Z odpoczynkiem, wieczorami spędzanymi w ogrodzie, na balkonie, na łonie natury. Ze spotkaniami z rodziną i znajomymi, narodowym sportem Polaków – grillowaniem, z miłą atmosferą, które nikt i nic nie jest w stanie zakłócić.

No właśnie nie do końca. Bo wtedy pojawiają się one. Komary. I zaczyna się robić problem.

Przeczytaj całość
Sposób na komary - co odstrasza komary ?

Sposób na komary - co odstrasza komary ?

18-12-2018Wyświetleń: 3811
Komary bywają prawdziwym utrapieniem. Żywią się ludzką krwią, pozostawiając na ciele nieestetyczne i swędzące bąble, które są szczególnie dokuczliwe dla ludzi z alergią. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, aby zwalczyć komary i ograniczyć ich liczbę w domu lub w przestrzeni wokół. Jakie to sposoby?

Komary najczęściej pojawiają się w Polsce porą letnią, jednak często można je spotkać jeszcze wczesną jesienią. Zwykle zwabia ich zapach potu, a ściślej mówiąc, wydzielany przez ciało dwutlenek węgla. Owady te bardzo często zasiedlają także tereny trawiaste i lesie, jak również ujścia różnorodnych rzek. Atakują znienacka,a człowiek orientuje się, że miał do czynienia z komarem, zazwyczaj, dopiero gdy zauważy na swoim ciele sporego bąbla. Należy skutecznie zwalczać i odstraszać komary, gdyż mogą być one nosicielami różnorodnych chorób. Najczęściej zarazić się można chorobami groźnymi dla naszego zdrowia jak malaria, denga czy zika, będąc w podróży, w krajach tropikalnych, jednak przypadki zachorowań zdarzają się także w Polsce, gdyż komary potrafią przenosić też boreliozę. Komary bywają niebezpieczne również dla osób, które cierpią na różnorodne alergie skórne. Ich ugryzienie może powodować  silną opuchliznę w miejscu ukłucia, duży obrzęk, a także wysypkę alergiczna na całym ciele, stany zapalne skóry, zawroty głowy, nudności, gorączkę, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

 

Przeczytaj całość
Co to jest DEET i jak działa na komary ?

Co to jest DEET i jak działa na komary ?

12-10-2018Wyświetleń: 12642

DEET (nazwa chemiczna, N, N-dietylo-meta-toluamid) jest aktywnym składnikiem wielu produktów odstraszających komary i kleszcze. Jest szeroko stosowany do odstraszania gryzących szkodników, takich jak komary, kleszcze, moskity czy pchły ziemne. Każdego roku szacuje się, że jedna trzecia populacji świata używa środków odstraszających z DEET, aby chronić je przed chorobami przenoszonymi przez komary, takimi jak Malaria, Denga, Żółta Febra, Wirus Zachodniego Nilu, wirus Zika czy chorobami przenoszone przez kleszcze jak borelioza. Kleszczowe Zapalenie Mózgu, gorączka plamista Gór Skalistych.


Produkty zawierające DEET są obecnie dostępne dla publiczności w różnych płynach, płynach, aerozolach i impregnowanych materiałach (np. Chusteczki, rolki). Formulacje zarejestrowane do bezpośredniego stosowania na ludzką skórę zawierają od 5 do 99% DEET. Z wyjątkiem kilku zastosowań weterynaryjnych, DEET jest zarejestrowany do użytku przez konsumentów i nie jest stosowany w żywności.

DEET przeznaczony jest do bezpośredniego stosowania na skórze ludzi w celu odstraszania owadów. Zamiast je zabijać, DEET blokuje receptory insektów, które nie są w stanie nas wyczuć. Po opracowaniu przez US Army w 1946 roku DEET został zarejestrowany do użytku przez ogół społeczeństwa w 1957 roku.

 

Przeczytaj całość
Czym są repelenty na kleszcze i jak bada ich skuteczność

Czym są repelenty na kleszcze i jak bada ich skuteczność

21-09-2018Wyświetleń: 2433
Podstawą profilaktyki antykleszczowej jest stosowanie środków odstraszających (repelentów). Badania repelentów powinny jednoznacznie odpowiadać na pytanie, czy kleszcze są odstraszane przez dany preparat. Aktualnie stosowane metody badań można podzielić następująco: metody stosowane w nieobecności żywicieli i ich bodźców, metody wykorzystujące symulacje bodźców żywicieli, metody, w których wykorzystywani są żywiciele kleszczy. Badania z wykorzystaniem odpowiednio zabezpieczonego człowieka jako przynęty są najbardziej odpowiadające praktycznym warunkom stosowania repelentów. Często zachodzi jednak potrzeba badania produktów o nieznanej toksyczności dla człowieka i wtedy ich aktywność powinna być oceniana w układach doświadczalnych symulujących warunki ciała człowieka, ale bez jego udziału.
Przeczytaj całość
Odkleszczowe Zapalenie Mózgu

Odkleszczowe Zapalenie Mózgu

27-03-2018Wyświetleń: 1367
Jest to ostra wirusowa choroba zakaźna, która występuje w różnych postaciach klinicznych i dotyczy głównie ośrodkowego układu nerwowego. Chorobę wywołuje flawirus. Zbudowany jest on z jednołańcuchowego kwasu rybonukleinowego i trzech protein strukturalnych V1, V2 i V3. W Europie istnieją dwa podtypy tego wirusa, przy czym różnią się tylko minimalnie w zakresie V1 i V2. Nie dotyczy to struktury V3, która indukuje produkcję neutralizujących przeciwciał. Wschodni podtyp jest bardziej wirulentny od zachodniego i w przypadku zachorowania znacznie częściej powoduje zejście śmiertelne. Wirus ten szybko traci zakaźność przez wysuszenie, pasteryzację lub przez poddanie go działaniu środków chemicznych albo enzymatycznych. W normalnych warunkach może jednak przetrwać wiele miesięcy w mleku i maśle. Jednak głównym przenosicielem i rezerwuarem tego wirusa są kleszcze. W Europie znanych jest wiele rodzajów kleszczy, które mogą przenosić wirus zapalenia mózgu, ale praktycznie największe znaczenie ma Ixodes ricinus. Ixodes ricinus należy do rodziny kleszczy tarczowatych i jest najbardziej rozpowszechnionym przedstawicielem tej grupy.
Przeczytaj całość
Przejdź do strony głównej