MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na kleszcze i komary
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony występowania malarii
oraz w profilaktyce przeciw kleszczom.

Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Kenia: Szczepienia, malaria, denga oraz inne potencjalne zagrożenia, czyli co zabrać i jak ważne są repelenty na komary w Kenii?


Publikacja 17 listopada 2019   Autor: Arkadiusz Ostojski 
alt  3 minuty czytania. Wybierasz się do Kenii?. Pewnie tak skoro znalazłeś się na tej stronie, więc zanim wsiądziesz do samolotu, przeczytaj tych kilka zdań poniżej, gdyż lecisz do kraju tropikalnego, w którym koniecznie należy przestrzegać pewnych, a niekiedy rygorystycznych zasad ochrony własnego zdrowia. Niestety w Kenii poza słońcem i palmami czeka na Ciebie też wiele groźnych, a niekiedy śmiertelnych egzotycznych chorób zakaźnych, głównie pasożytniczych przenoszonych przez komary, na które nie wynaleziono skutecznych szczepionek i są to m.in.:
 
 • Malaria, Leiszmaniozy, Onchocerkoza, Schistosomatoza, Chikungunya,
 • Denga, Śpiączka afrykańska, Gorączka Zachodniego Nilu, Ślepota rzeczna.


Kenia to kraj gdzie jest wilgotno i gorąco, a miejsca w których występują komary, wciąż się zmieniają i nawet jak ktoś wcześniej nie widział komarów w regionie to sytuacja może się zmienić w ciągu tygodnia. Temat profilaktyki i chorób przenoszonych przed komary jest często pomijalny i bagatelizowany przez podróżnych, a to ona może uchronić nas przed powiększeniem smutnej statystyki ofiar malarii czy dengi i powodem jest najczęściej mała wiedza o danym kraju, a przecież w kraju tropikalnym wystarczy tylko jedno ukąszenie komara, aby doszło do zachorowania na jedną z tych groźnych chorób. Mało kto zdaje sobie sprawę, że z powodu braku szczepień na malarię, leiszmanioza czy dengę najważniejszą rolę odgrywa właśnie tzw. profilaktyka nieswoista, która polega na utrudnieniu, zmniejszeniu i ochronie przed ukłuciami komarów i zalicza się do niej stosowanie przez podróżnych moskitier i przede wszystkim skutecznych repelentów na komary występowanie malarii , które muszą posiadać odpowiednie stężenia i substancje rekomendowane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) oraz rejestrację produktu w Ministerstwie Zdrowia.

Jak więc się zabezpieczyć, co ze sobą zabrać, na co uważać oraz jakie szczepienia do Kenii są obowiązkowe i zalecane? Co zapobiega chorobom?. Za chwilę odpowiemy na te pytania, a Ty dowiesz się, jak bezpiecznie spędzić wymarzony urlop, aby do domu wrócić szczęśliwym… i zdrowym.

 
Malaria w Kenii
Ryzyko wystąpienia malarii w Kenii jest bardzo wysokie na terenie całego kraju, niezależnie od pory roku
Gatunki malarii: Zarodziec sierpowaty (Plasmodium falciparum), 85%, Zarodziec ruchliwy (Plasmodium vivax), 5% -10%, Zarodziec owalny (Plasmodium ovale).- 5%
Największe w rejonach zalesionych i wiejskich, w niektórych rejonach obserwuje się występowanie malarii szczególnie Plasmodium falciparum opornej na leki.

Kenia należy do krajów o największej ilości zachorowań i zgonów na malarię świecie. Źródło: malaria.com  występowanie malarii  
 
alt         Warto wiedzieć ! 
 • Na malarię do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznej szczepionki.
 • Malaria jest obecnie jedną z trzech najgroźniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Liczbę nowych zachorowań szacuje się na 300-500 milionów rocznie, a liczbę zgonów na 1,5-2,7 milionów każdego roku.
 • Malaria jest poważnym problemem zdrowotnym i stanowi główną, zakaźną przyczynę śmierci osób podróżujących do tropiku.Najcięższy przebieg malaria ma u dzieci oraz kobiet w ciąży.W samej Afryce malaria zabija co minutę jedno dziecko.
 • W rzadkich przypadkach malarią można się zarazić podczas transfuzji krwi.
 • Malarię roznoszą komary z rodzaju Anopheles, których należy bezwzględnie unikać stosując repelenty z DEET 30-50% korzystać z moskitier oraz chemioprofilaktyki.
 • Malaria występuje niezależnie od pory roku, a największe możliwe natężenie ukąszeń przez komary jest w porze deszczowej i podeszczowej.
 

Profilaktyka antymalaryczna 


Przed wyjazdem w rejon występowania malarii zaleca się wizytę u lekarza celem uzyskania porady w zakresie profilaktyki przeciwmalarycznej:

 • Noszenie odpowiedniego ubrania, szczególnie w terenach zalesionych jak safari, dżungla itp.  (długie nogawki i rękawy),
 • Unikanie przebywania w okresie największej aktywności komarów, świtu do zmierzchu. 
 • Stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji, a gdy jej nie ma - moskitier ( w namiotach i nad łóżkami)
 • Zalecana chemioprofilaktyka
 • Profilaktyka nieswoista: repelenty z 30-50%  DEET, moskitiery, ogólna ochrona przed ukłuciami komarów
 • Lekoodporność : chlorochina - dotyczy malarii Zarodźca sierpowatego (Plasmodium falciparum )
Źródło: Na podstawie ogólnych zaleceni WHO

 

Jakie wykonać szczepienia do Kenii?
 • Szczepienia obowiązkowe  do Kenii przy podróży z Polski – nie obowiązują.

 

Szczepienia zalecane do Kenii 
 
Żółta gorączka Szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.Ogólnie zalecana dla wszystkich podróżnych w wieku powyżej 9 miesięcy. Szczepienie wykonuje  się na 10 dni przed wyjazdem do do kraju, gdzie występuje Żółta Febra. Po otrzymaniu szczepionki otrzymamy Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (International Certificates of Vaccination), tzw. żółta książeczka

Jak dochodzi do zakażenia: Ukąszenie komara z rodzaju Aedes, Haemagogus lub Sabethes
Wirusowe zapalenie wątroby typu A Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) to inaczej żółtaczka pokarmowa lub choroba brudnych rąk.Wystarczy zjeść skażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę, by się zarazić.Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest częstym zakażeniem wśród osób podróżujących do krajów rozwijających się.

Jak dochodzi do zakażenia: Spożycie zakażonej wody lub żywności,bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem – przy nieprzestrzeganiu zasad higieny.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B ) to inaczej żółtaczka wszczepienna lub zapalenie wątroby typu B.Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt krwi zakażonego z błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą.Występuje w każdej części świata.

Jak dochodzi do zakażenia: Podczas skaleczenia i kontaktu z zakażoną krwią np. interwencji chirurgicznych, kontaktów seksualnych,przekłuwania skóry np. uszu, wykonywania tatuażu i piercing
Dur brzuszny Dur brzuszny to ogólnoustrojowa choroba zakaźna.Jej główne ogniska występowania to Afryka, Azja południowo-wschodniej oraz Daleki Wschód.Każdego roku na świecie występuje około 22 milionów przypadków duru brzusznego.Szczepionka przeciw durowi brzusznemu jest skuteczna w 50% -80% dlatego zaleca się także dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem, a także picie tylko czystej wody z pewnego źródła najlepiej butelkowanej i unikanie kontaktu z nieczystościami skażonymi bakteriami. Bardzo ważne jest mycie rąk przed jedzeniem, ponieważ dur brzuszny (podobnie jak np. czerwonka), należy do tzw. chorób brudnych rąk.

Jak dochodzi do zakażenia: Spożycie zakażonej wody lub żywności, bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem – przy nieprzestrzeganiu zasad higieny.
Wścieklizna Zakażenie wścieklizną występuje przez przeniesienie wirusa ze śliną do rany, najczęściej kąsanej (uszkodzona skóra, błony śluzowe, spojówka).Wirus wścieklizny przenosi się zwykle poprzez ugryzienie zwierzęcia przez inne zwierzę lub człowieka przez zwierzę.Niemal 99% śmiertelnych przypadków wścieklizny ma miejsce w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Problem jest najmocniej nasilony w Indiach. W kraju tym co 30 minut z powodu zakażenia wirusem wścieklizny umiera jedna osoba.Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną (można jedynie złagodzić jej objawy w warunkach szpitalnych), ponieważ nie odkryto do tej pory preparatów, które mogłyby wyleczyć chorego.

Jak dochodzi do zakażenia: Ugryzienie zwierzęcia,uszkodzenia skóry albo przez błony śluzowe jamy ustnej, nosa i spojówek
Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest rzadką przypadłością (lecz bardzo groźna) która atakuje opony mózgowo-rdzeniowe.Brak właściwego leczenia choroby, powoduje śmierć chorego lub poważne uszkodzenia organizmu. Nawet odpowiednie leczenie nie zawsze daje gwarancję pełnego wyleczenia.Podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych powinny wzbudzić silne i narastające bóle głowy, z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. U niektórych chorych obserwuje się światłowstręt. 

Jak dochodzi do zakażenia: Do zakażenia dochodzi poprzez bliskość z osobą zarażoną.Zwykle rozsiewający chorobotwórcze drobnoustroje drogą kropelkową.
 

Tężec

Tężec to choroba zakaźna, ale nie zaraźliwa, wywoływana przez rozwijającą się w warunkach beztlenowych bakterię - Clostridium tetani. Schorzenie występuje jako powikłanie po skaleczeniu lub zranieniu zarówno u ludzi jak i zwierząt. Do zakażenia tężcem dochodzi przede wszystkim w warunkach beztlenowych, które stwarzają głównie głębokie rany i skaleczenia.

Jak dochodzi do zakażenia: Zakażenie następuje na skutek zanieczyszczenia zranionej skóry odchodami zwierząt domowych lub innymi materiałami, które zawierają bakterie.
Błonica Błonica inaczej dyfteryt, jest chorobą zakaźną, którą wywołują bakterie moczugowca błonicy. Schorzenie to ma ciężki przebieg, a jej konsekwencją może być nawet śmierci.Jeśli doszło już do zakażenia błonicą i postawiono odpowiednią diagnozę, wówczas chory musi zostać natychmiastowo hospitalizowany

Jak dochodzi do zakażenia: Zakażenie następuje na drodze kropelkowej oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub nosicielem
Cholera  Cholera stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego i jest głównym wskaźnikiem braku rozwoju społecznego. Szacuje się, że rocznie na cholerę zapada 3-5 mln ludzi na całym świecie, a 100-120 tys. umiera.Największe zagrożenie cholerą jest w Afryce, południowej Azji i w Ameryce Łacińskiej

Jak dochodzi do zakażenia: Rozprzestrzenia się przez skażone pożywienie i wodę.Rzadko poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem
Inne choroby Należy być także na bieżąco z rutynowymi szczepieniami. Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych oraz tzw. szczepień przypominających.
Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych ze szczepieniami. W celu uzyskania pełnej informacji w tym zakresie, należy skontaktować się z lekarzem.


Inne groźne choroby w Kenii
 

Większość z chorób w Kenii przenoszą owady, a w szczególności komary przed którymi należy się bezwzględnie chronić.
 • Gorączka doliny Rift
 • Denga
 • Zika
 • AIDS
 • Leiszmaniozy
 • Onchocerkoza
 • Schistosomatoza
 • Chikungunya
 • Filariozy
 • Śpiączka afrykańska,
 • Gorączka Zachodniego Nilu,
 • Ślepota rzeczna

Uwaga: Zika jest poważnym zagrożeniem w Kenii. Infekcja gorączką Zika podczas ciąży może powodować poważne wady wrodzone. Dlatego kobiety w ciąży nie powinny podróżować do Kenii. Partnerzy kobiet w ciąży i par planujących ciążę powinni zapoznać się z odpowiednią profilaktyką .
Co zabrać do Kenii

 

 

Repelenty z DEET 30 - 50% na komary Repelenty z DEET 30- 50% na komary, moskity i inne insekty ( bez repelentów i leków malarycznych nawet nie myślmy o wyjeździe – należy wiedzieć, że do dzisiaj nie wynaleziono szczepionki na malarię ). Kenia jest krajem gdzie występuje malaria przenoszona przez komary.
Moskitiera przeciw komarom  W większości hotelów w standardzie są już moskitiery na łóżko, zdarzają się zazwyczaj zakurzone, brudne lub dziurawe. Zdarza się, że hotel nie ma takich moskitier lub będziemy spali pod namiotem. Moskitiera chroni życie, bo nie dopuszcza do śpiącego człowieka komarzyc szukających krwi.
Apteczka podróżna Apteczka turystyczna zawierająca plastry, środki odkażające, środki dezynfekcyjne do odkażania wody oraz leki ( czytaj niżej ). Na safari, w parku, na plaży  itp. miejscach podczas skaleczenia będziemy często skazani tylko na siebie i podręczny ekwipunek medyczny.
Żel antybakteryjny do rąk  Żel stosujemy w każdej sytuacji przed posiłkiem, gdzie nie mamy dostępu do czystej bieżącej wody np. w dżungli, na safari, po toalecie lub w miejscach gdzie nie jesteśmy pewni wody kranowej jaka występuje w ośrodku lub hotelu. Zalecenia WHO dla podróżujących to min. 60% zawartości alkoholu w produkcie. Żel chroni nas przed tzw. chorobami brudnych rąk m.in  rotawirusami, norowirusami, drobnoustrojami z rodzaju Shigella, Salmonella czy Escherichia itp.   
Preparaty do opalania  Środki do opalania z filtrami o faktorze minimum SPF 30 - 50  UVA/UVB plus ochronne pomadki do ust. W strefie równikowej i podrównikowej między godz. 11.00 - 16.00 intensywność działania promieniowania jest 150 razy wyższa niż rano czy wieczorem, a skóra narażona jest na szybką utratę wilgoci. Intensywność promieniowania jakiemu poddawana jest nasza skóra zależy od strefy geograficznej, a czym bliżej równika, tym większe natężenie UVB i UVA. Suche powietrze szybko może do poparzeń skóry, przegrzania ,a nawet udarów. 
Leki  Zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu, leki przeciwmalaryczne, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe itp. W przypadku leków w postaci płynnej ( zawiesiny, syropy) prosimy pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml - w bagażu podręcznym, schowane w specjalny foliowy worek z zamknięciem. Leki powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa ( kradzieże, zaginięcia bagażu ) w bagażu podręcznym,
Międzynarodowa Książeczka Szczepień Międzynarodowa Książeczka Szczepień (International Certificate of Vaccination and Prophylaxis) jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym przebycie szczepień m.in na żółtą febrę ( żółtą gorączkę ) lub innej formy profilaktyki przed podróżą.Książeczka bywa nazywana „żółtą książeczką” lub „medycznym paszportem turysty”. Aktualnie obowiązujący w naszym kraju wzór tego dokumentu został ustalony przez Ministerstwo Zdrowia w 2010.
Okulary  Okulary przeciwsłoneczne, a osoby z wadą wzroku - druga para okularów
Dokumenty  Ważny paszport  (minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium kraju zagranicznego), Kserokopię dowodu osobistego i paszportu.
Ubezpieczenie turystyczne  Polisa podróżna (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Przewodnik o danym kraju w naszym języku Dobrze wiedzieć gdzie jesteśmy i jakie są zwyczaje danego kraju.
Numery telefonów Numery telefonów  do lekarzy chorób tropikalnych w Polsce ( są w zakładce Lekarze chorób tropikalnych) oraz do ambasad i konsulatów.Poziom medycyny w krajach tropikalnych jest zazwyczaj niski dlatego w razie problemów lepiej kontaktować się z lekarzem w Polsce lub najbliższym konsulatem.
Zaświadczenie medyczne  Zaświadczenie medyczne  (w języku angielskim), jeśli chorujemy na jakiś poważne schorzenia ( np. wyniki badań cukru czy wyniki krwi przy zakrzepicy ) 
Elektronika  Kamera, aparat fotograficzny, lornetka, latarka, zapasowe baterie do aparatu oraz karta pamięci. Przejściówki do kontaktów.Bardzo przydatny będzie też przedłużacz 
Karty płatnicze  W razie zgubienia, kradzieży warto mieć dwie karty płatnicze 
Małe saszetki, torebki Dyskretna saszetka z RIFF pod odzież na  karty, dokumenty i pieniądze. Mała torebka lub plecak przyda się na Safari. Dokumenty należy trzymać albo hotelowym sejfie albo zawsze blisko siebie – najwięcej złodziei jest na bazarach.
Odzież Odzież powinna być lekka, przewiewna i w jasnych kolorach. Powinniśmy zabrać długie spodnie, szorty, polar, sweter albo lekka kurtka, kostium kąpielowy, koszula z krótkim rękawem, koszula z długim rękawem, buty zakryte trekingowe lub adidasy, sandały lub klapki, kapelusz albo czapka ( chronią nas przed groźnym słońcem ), płaszcz przeciwdeszczowy.


 

Profilaktyka podczas pobytu w Kenii 

 
Ochrona przed przed ukąszeniem owadów szczególnie komarów:
Należy stosować repelenty z deet 30-50%, korzystać z moskitier, unikać przebywania na otwartym terenie od zmierzchu do świtu. Zawsze kontrolować przed snem pomieszczenie czy nie ma insektów. W terenie lub o zmierzchu właściwie zabezpieczyć się w odzież (długie nogawki i rękawy).
Chronić się przed nadmiernym słońcem:  Należy pamiętać, że słońce w tropikach jest bardzo nisko, bardzo szybko się opalamy i przegrzewamy organizm. Dlatego należy ograniczyć przebywanie na plażach i otwartym słońcu w godzinach pomiędzy 11.00-16.00.Stosować wysokie filtry UVA/UVB 30-50, okrycia głowy i nosić okulary przeciwsłoneczne.
Nie brodzić i kąpać się w zbiornikach ze stojącą wodą: 
Zbiorniki ze stojącą wodą ( jeziora, kanały, stawy, kałuże, sadzawki ) to ulubiona kryjówka ślimaków przenoszących bilharcjozę (po malarii najczęściej występująca choroba tropikalna na świecie). Obecnie cierpi na nią 200-300 mln ludzi. Larwy przywry przenikają do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształcają się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby. Wątroba jest miejscem osiągnięcia dojrzałości płciowej.
Unikać obrażeń ciała i drobnych skaleczeń: 
Unikać kontaktów z lokalnymi zwierzętami, a w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę, należy jak najszybciej przemyć ranę wodą utlenioną lub wodą z mydłem i skierować się do placówki służby zdrowia.Unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka, iniekcji niesterylnymi igłami ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C). Unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko zakażenia chorób pasożytniczych, np. zespołu larwy wędrującej , który wywołują larwy nicieni zwierzęcych, które wędrują w skórze. Nie zaleca się leżenia bezpośrednio na piasku lub ziemi oraz chodzenia boso. Największe zagrożenie występuje w krajach o wilgotnym i gorącym klimacie (Indie, Tajlandia, Malezja, Indonezja).

 

Unikać kontaktów ze zwierzyną :  

Większość zwierząt unika ludzi, ale mogą zaatakować, jeśli są chore, czują się zagrożone lub chronią swoje potomstwo. Pogryzienia i zadrapania zwierząt mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak wścieklizna.Nie należy dotykać jedzenia zwierząt, nie zezwalać zwierzętom na lizanie otwartych ran, twarzy czy rąk,unikać gryzoni, ich moczu i kału.Jeśli obudzimy się w pokoju z nietoperzem, natychmiast należy udać się do lekarza. Wszystkie zwierzęta mogą stanowić zagrożenie, ale należy zachować szczególną ostrożność w stosunku do psów, nietoperzy, małp, zwierząt morskich, takich jak meduzy i węże. Jeśli zostaniemy ugryzieni lub zadrapani przez zwierzę, natychmiast umyjmy ranę mydłem i czystą wodą i koniecznie udajmy się do lekarza. Pamiętajmy,że wścieklizna to śmiertelna choroba, którą należy szybko leczyć, a niektórych krajach  leczenie może być niedostępne. 

Spożywać żywność i wodę wyłącznie z kontrolowanych źródeł:
Myć ręce wodą z mydłem przed każdym posiłkiem i stosować żele antybakteryjne z minimalną zawartością alkoholu 60%.W terenie, gdzie nie mamy dostępu do wody zawsze stosujemy żele. Nie należy dotykać oczu, nosa ani ust jeśli brudnymi rękami. Pić napoje firmowo zamknięte, znanych międzynarodowych koncernów oraz wodę z pewnego źródła butelkowaną lub zawsze przegotowaną. Unikać spożycia napojów i drinków z lodem niewiadomego pochodzenia.Unikać spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, że były pasteryzowane oraz żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców.Uważajmy na świeżo wyciskane soki.Unikajmy surowych warzyw (zwłaszcza liściastych), sałatek, owoców morza, mięsa, majonezu i lodów. Owoce myjemy i obieramy własnoręcznie. Jedzmy potrawy gotowane, pieczone lub smażone.Dokładnie myć ręce po wyjściu z toalety i przed posiłkamiA co po powrocie z Kenii ?

Nie należy lekceważyć żadnej infekcji, która wystąpi w ciągu kilku miesięcy po powrocie. W przypadku gorączki, biegunki, wysypki,zmian skórnych nie poddających się leczeniu, uczucia poruszania się jakiś ciał obcych pod skórą lub w oku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zwracając uwagę na swój zagraniczny pobyt w kraju tropikalnym. Jeśli twój lekarz przepisał Ci lek przeciwmalaryczny kontynuuj przyjmowanie pozostałych tabletek po powrocie do domu. Jeśli zbyt wcześnie przestaniesz przyjmować lek, nadal możesz zachorować.Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie! 

 

 

 
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
UWAGA !!Ze względu na ograniczenia produktów MUGGA w wielu rejonach Polski, a jednocześnie ogromną ilość zapytań i zamówień przez klientów indywidualnych postanowiliśmy otworzyć oficjalny sklep on-line. Wszystkie oryginalne produkty z serii MUGGA dostępne są pod poniższym linkiem
ZOBACZ W SKLEPIE