Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Komary
 

Komary (Culicidae) są owadami należącymi do rzędu Diptera (Dwuskrzydłe lub Muchówki), podrzędu Nematocera (Długoczułkie). Obecnie na świecie znanych jest ok. 3200 gatunków zgrupowanych w 3 podrodzinach: Anophelinae z 3 rodzajami (Anopheles, Bironella i Chagasia), Culicinae z 10 plemionami i 35 rodzajami oraz Toxorhynchinae z 1 rodzajem. Natomiast w Europie wykazano obecność 101 gatunków należących do 8 rodzajów (Snow i Ramsdale. W Polsce stwierdzono ich jak dotąd 47, skupionych w 6 rodzajach, w tym: 5 gatunków z rodzaju Anopheles, 4 gat. Aedes, 5 gat. Culex, 7 gat. Culiseta, 1 z rodzaju Coquillettidia oraz 25 z rodzaju Ochlerotatus. Culicidae rozprzestrzenione są na całej kuli ziemskiej: w tropikach, strefie umiarkowanej i za kołem arktycznym. Występują zarówno z dala od siedzib ludzkich, jak również w miastach. Komary, przez swoją agresywność i masowe występowanie, mogą stanowić prawdziwą plagę dla ludzi i zwierząt. W strefie klimatu umiarkowanego ich liczebność i dokuczliwość bywa nawet większa niż na obszarach tropikalnych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Culicidae mogą być i często są wektorami różnych groźnych dla zdrowia i życia ludzi patogenów nawet w naszej strefie klimatycznej, takich jak malaria czy arbowirusy . 

alt
Żródło: www.zdrowie.pap.pl


Jak wszystkie prawdziwe muchy, mają dwa skrzydła, ale w przeciwieństwie do innych much, skrzydełka komarów mają łuski. Kobiece gąbki komarów tworzą długą kłującą ssącą trąbkę. Samce różnią się od samic posiadaniem pierzastych anten i części gębowych nieodpowiednich do przekłuwania skóry. Głównym pokarmem komara jest nektar lub podobne źródło cukru.

Każdy gatunek komara ma łacińską nazwę naukową, na przykład Anopheles quadrimaculatus. Anopheles to "rodzajowa" nazwa grupy blisko spokrewnionych komarów, a  quadrimaculatus to nazwa gatunku, która reprezentuje grupę osobników o podobnej strukturze i fizjologii, zdolnych do krzyżowania się. Nazwy te są używane w sposób opisowy, dzięki czemu nazwa mówi coś o każdym komarze, na przykład  Anopheles  - greckie znaczenie bolesne lub krzywdzące  quadrimaculatus - łacina oznaczająca cztery plamy (4 ciemne plamy na skrzydłach). Niektóre gatunki mają tak zwane "pospolite nazwy", jak również naukowe nazwy, takie jak Ochlerotatus taeniorhynchus , "komara czarnoskórego bagna morskiego ".

Naukowcy (taksonomowie) nieustannie szukają nowych komarów, a także dokonują przeglądu wcześniej zidentyfikowanych okazów pod kątem nowych informacji lub cech charakterystycznych. Lepszy mikroskopijny sprzęt opracowany w ciągu ostatnich 20 lat poprawił zdolność taksonomisty do określania różnic między gatunkami. Ostatnio taka recenzja dr Johna Reinerta (2000) doprowadziła do zmiany nazwy wielu komarów należących do rodzaju  Aedes . Korzystanie z ulepszonych metod i ponad 30-letnie doświadczenie, że podwyższone podgrupy  Aedes ( Ochlerotatus) do statusu rodzaju. Będzie to wymagało przemianowania wielu komarów wcześniej nazwanych Aedes na rodzaj Ochlerotatus i przepisania wielu kluczy taksonomicznych ważnych dla entomologów zdrowia publicznego pracujących w zwalczaniu komarów.
 

Zobacz również inne groźne owady:

 

NAZWA "MOSQUITO"

 

Hiszpanie nazywali komary "muszkietami", a rodowici latynoscy Amerykanie nazywali je "zancudos". "Mosquito" to hiszpańskie lub portugalskie słowo oznaczające "małą muchę", a "zancudos", hiszpańskie słowo, "długonogie". Użycie słowa "komar" najwyraźniej pochodzi z Ameryki Północnej i pochodzi z około 1583 r. W Europie komary były nazywane "komarami" przez Anglików, "Les moucherons" lub "Les cousins" francuskich pisarzy, podczas gdy Niemcy używał nazwy "Stechmucken" lub "Schnacke". W krajach skandynawskich komary były wywoływane różnymi nazwami, w tym "myg" i "myyga", a Grecy nazywali je "konopus". W 300 roku pne Arystoteles określił komary jako "empis" w swojej "Historii Animalium", gdzie udokumentował ich cykl życia i zdolności metamorficzne. Współcześni pisarze posługiwali się nazwą Culex i zachowali ją dzisiaj jako nazwę rodzaju komara. Jaka jest poprawna liczba mnoga słowa "komar"? W języku hiszpańskim będzie to "komar", ale w języku angielskim "komary" (z "e") są poprawne.

Komary mogą być denerwującym, poważnym problemem w domenie człowieka. Kolidują z pracą i psują godziny wolnego czasu. Ich ataki na zwierzęta hodowlane mogą spowodować utratę wagi i zmniejszenie produkcji mleka. Niektóre komary są zdolne do przenoszenia chorób, takich jak malaria, żółta febra, denga, filarioza i zapalenie mózgu [St. Zapalenie mózgu Louis'a (SLE), zapalenie mózgu koni zachodnich (WEE), zapalenie mózgu wywołane przez LaCrosse (LAC), zapalenie mózgu w Japonii (JE), zapalenie wschodu koni (EEE) i wirus zachodniego Nilu (WNV) u ludzi i zwierząt.

Co na ugryzienia komarówkomar
komarzyca
komar tygrysi
ile żyje komar
co odstrasza komary
samiec komara
co na komary

widliszek
http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2005/115.pdf

WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Strona w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Zobacz
ROZUMIEM