Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Malaria szczepienia



Jak dotąd nie wyprodukowano skutecznej szczepionki na malarię są natomiast leki przeciwmalaryczne oraz oraz szeroki wachlarz profilaktyczny w postaci m.in skutecznych środków na komary .W profilaktyce wykorzystuje się: chlorochinę, proguanil, chlorochinę z proguanilem, meflochinę, atowakwon z proguanilem, doksycyklinę i prymachinę. Pirymetamina oraz pirymetamina w połączeniu z sulfadoksyną przepisywane, niestety, przez wielu lekarzy ze względu na niską cenę nie są obecnie zalecane. Przygniatająca większość szczepów Plasmodium falciparum jest oporna na pirymetaminę i sulfadoksynę oraz chlorochinę. W przypadku stosowania chlorochiny lub meflochiny pierwszą dawkę leku należy przyjąć 1-2 tygodnie przed wyjazdem w strefę zagrożenia.Dla prymachiny, doksycykliny, proguanilu, chlorochiny w połączeniu z proguanilem, atowakwonu w połączeniu z proguanilem profilaktykę wystarczy rozpocząć 1-2 dni przed możliwą ekspozycją. Proguanil, doksycyklinę, prymachinę, chlorochinę z proguanilem, atowakwon z proguanilem stosuje się raz dziennie. Chlorochinę imeflochinę przyjmuje się raz w tygodniu.
Chlorochinę, proguanil, chlorochinę z proguanilem, meflochinę oraz doksycyklinę stosuje się jeszcze przez 4 tygodnie po opuszczeniu strefy malarycznej. Prymachinęmożna odstawić 4. dnia po opuszczeniu strefy zagrożenia, a atowakwon z proguanilem 7. dnia. Profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych przed pobytem w strefie zagrożenia, w jego trakcie i po jego zakończeniu stanowi najważniejszy element zapobiegania malarii. Rekomendowana chemioprofilaktyka zależy od regionu geograficznego i często jest modyfikowana. Aktualne informacje o zagrożeniu malarią i chemioprofilaktyce przeciw malarii należy uzyskiwać w Poradniach Medycyny Podróży i z fachowej literatury medycznej lub stron internetowych WHO (World Health Organization) i CDC (Centers for Disease Control and Prevention) oraz profesjonalnych doniesień

 

Prace nad szczepionką przeciw malarii


W Malawi rozpoczęto pierwszy pilotażowy masowy program szczepień przeciw malarii. Po raz pierwszy na świecie, szczepionka na szeroką skalę będzie podawana w krajach Afryki: Malawi, Ghanie oraz Kenii. Szczepionka przeciw malarii znana jako RTS,S będzie podawana dzieciom do 2 roku życia.

Szczepionka RTS,S ma pobudzić układ odpornościowy organizmu do zwalczania Plasmodium falciparum, pasożyta odpowiedzialnego za występowanie malarii, gdy ten po raz pierwszy dostanie się do krwiobiegu gospodarza ludzkiego i/lub gdy pasożyt zainfekuje komórki wątroby. Została ona opracowana w celu zapobiegania zakażeniu przez pasożyta, jego dojrzewaniu i podziałom w wątrobie, po których pasożyt ponownie dostałby się do krwioobiegu, by następnie zainfekować krwinki czerwone, wywołując objawy choroby.
RTS,S jest najbardziej zaawansowaną na świecie szczepionką przeciwko malarii znajdującą się w fazie rozwoju klinicznego w skali globalnej. Powstała ona w 1987 r. dzięki pracom naukowców zatrudnionych w laboratoriach GSK. Wczesny etap klinicznych prac rozwojowych przebiegał we współpracy z Walter Reed Army Institute for Research. W styczniu 2001 r., dzięki grantowi przyznanemu PATH przez Fundację Billa i Melindy Gates, firmy GSK i PATH nawiązały publiczno-prywatne partnerstwo w celu opracowania szczepionki zawierającej RTS,S dla niemowląt i małych dzieci żyjących w endemicznych dla malarii regionach Afryki Subsaharyjskiej.

 

Zobacz również:

 

Ochrona przed malarią

 
  • Należy min. używać repelentów w celu uniknięcia pogryzienia przez komary zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, podczas przebywania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.Jedną z najlepiej poznanych substancji rekomendowanych przez WHO i odstraszających insekty jest deet, a największą skutecznością charakteryzują się repelenty zawierające 30–50% DEET. Takie preparaty zapewniają kilkugodzinną ochronę przed ukłuciami komarów oraz innych owadów i zalecane są dla osób dorosłych (z wyjątkiem podróżujących kobiet w ciąży). Większe stężenia DEET nie podnoszą efektywności preparatów, zaś mniejsza zawartość tego związku chemicznego powoduje, że czas działania repelentu jest krótki. To z kolei wiąże się z koniecznością częstego nanoszenia środka, co jest rozwiązaniem niewygodnym w podróży.Do najsilniejszych repelentów na rynku należy Mugga 50
  • Skuteczny sposób na komary to także odpowiedni ubiór chroniący przed pokąsaniem przez komary (ubrania jasne, najlepiej zakrywające ciało z długimi nogawkami i rękawami, zakrywające stopy, nakrycie głowy),
  • Jeżeli jest to możliwe zawsze należy używać moskitier, a jeżeli jest to wycieczka objazdowa lub spanie w terenie jest to obowiązek. 
  • Należy obniżać temperatury i wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych
  • Unikać przebywania w miejscach i czasie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu
  • W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską.



Może Cię też zainteresować:  Wirus Zika

 

Zobacz najsilniejsze środki na komary tropikalne z serii Mugga 50

 

 

alt

 



Uwaga!

  • Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !

  • Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.

WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter