Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Mauretania: Szczepienia, malaria, denga oraz inne potencjalne zagrożenia, czyli co zabrać i jak ważne są repelenty na komary w Mauretanii?W Mauretanii występuje kilka groźnych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary, moskity oraz muchy, na które do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznej szczepionki.Chrobry te stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia,a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Najgroźniejsze z nich to:
 • Malaria,
 • Denga,
 • Filariozy,
 • Leiszmanioza,
 • Śpiączka afrykańska
 • oraz równie groźna tzw. Ślepota rzeczna
Ryzyko wystąpienia malarii w Mauretanii jest niezależnie od pory roku na teranie całego kraju, a największe  w południowych prowincjach kraju; brak transmisji choroby w rejonach Dakhlet-Nouadhibou, Inchiri, Adrar, Tiris-Zemmour

Mauretania szczepienia
 
NALEŻY WIEDZIEĆ, ŻE MALARIA JEST ZAKAŹNĄ CHOROBĄ ŚMIERTELNĄ I W OBECNYM CZASIE BRAK JEST SZCZEPIONKI NA TĘ CHOROBĘ.
 
 • Malarię roznoszą komary z rodzaju Anopheles, których należy bezwzględnie unikać stosując repelenty marki Mugga DEET korzystać z moskitier oraz chemioprofilaktyki.
 • Malaria występuje niezależnie od pory roku, a największe możliwe natężenie ukąszeń przez komary jest w porze deszczowej i podeszczowej.
 • Malaria jest obecnie jedną z trzech najgroźniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Liczbę nowych zachorowań szacuje się na 300-500 milionów rocznie, a liczbę zgonów na 1,5-2,7 milionów każdego roku.
 • Denga to potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa, przyjmująca postać gorączki krwotocznej występująca u ludzi. Patogenem odpowiedzialnym za wywołanie choroby są wirusy dengi z rodziny Flaviviridae, przenoszone przez komary z rodzaju Aedes.Należy bezwzględnie ich unikać stosując repelenty marki Mugga DEET oraz korzystać z moskitier. Do głównych objawów poza wysoką gorączką należą silne bóle i sztywność stawów. Występuje endemicznie w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Ze względu na brak szczepionki i skutecznych leków antywirusowych możliwe jest tylko leczenie objawowe.

Mauretania malaria
Mapa występowania malarii w Mauretanii ( źródło www.fitfortravel.nhs.uk )


JAKIE SZCZEPIENIA DO MAURETANII?


Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski – nie obowiązują.Natomiast szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.

Szczepienia zalecane – przeciwko następującym chorobom:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B
 • tężec + błonica
 • choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis)
 • dur brzuszny
 • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach

 


CO ZABRAĆ DO MAURETANII

Poniżej przedstawiamy podstawowy ekwipunek, jaki powinien zabrać każdy turysta do Mauretanii:

Repelentyna komary, moskity i inne insekty ( bez repelentów i leków malarycznych nawet nie myśl o wyjeździe – to podstawa – tym bardziej, że do dzisiaj nie ma szczepionki na malarię ). Mauretania jest krajem gdzie występuje malaria przenoszona przez komary.

Moskitieraprzeciw komarom. W większości hotelów w standardzie są już moskitiery na łóżko, zdarzają się zazwyczaj zakurzone, brudne lub dziurawe. Zdarza się, że hotel nie ma takich moskitier lub będziemy spali pod namiotem. Moskitiera chroni życie, bo nie dopuszcza do śpiącego człowieka komarzyc szukających krwi.

Apteczka podróżnazawierająca leki przeciwbólowe, plastry, środki odkażające oraz leki łagodzące problemy żołądkowe szczególnie przeciw biegunce.Na safari, w parku, na plaży, itp. miejscach podczas skaleczenia będziemy często skazani tylko na siebie i podręczny ekwipunek medyczny.

Żel antybakteryjny do rąkoraz nawilżone chusteczki. Żel stosujemy przed posiłkiem wcierając w ręce, a w szczególności zawsze tam, gdzie nie mamy dostępu do bieżącej wody np. na safari, parku lub w toalecie. W toaletach przy drodze nie ma zazwyczaj papieru i mydła. Żel i chusteczki chronią nas przed bakteriami szczególnie przed tzw. chorobą brudnych rąk,która ma wiele nazw. Raz określana jest amebozą innym razem czerwonką. Zarazić się nią można wszędzie, jednak największe ryzyko zachorowania istnieje właśnie w krajach tropikalnych.Czerwonką zarazić się możemy pijąc wodę lub spożywając jedzenie, które zakażone jest cystami pasożyta (Entamoeba histolytica),gdy dostaną się one do organizmu mogą zaatakować m.in. płuca, wątrobę lub mózg. Najczęściej jednak atakują jelita powodując tzw. zespół jelitowy. Ta postać czerwonki jeśli nie jest odpowiednio leczona może doprowadzić nawet do zgonu.

Emulsje do opalania z filtrem UVA/UVB min. SPF50 oraz pomadki do ust. W strefie równikowej i podrównikowej jest bardzo ostre słońce i suche powietrze, które szybko może doprowadzić do poparzeń skóry, przegrzania ,a nawet udarów. Pamiętaj o smarowaniu balsamem uszu,a pomadkami ochronnymi ust, które najczęściej i najszybciej ulegają przesuszeniu i poparzeniu.

Okulary przeciwsłoneczne,a osoby z wadą wzroku-druga para okularów.

Książeczkę szczepień międzynarodowych- (między innymi zalecane szczepienie przeciw żółtej febrze)

Woreczki foliowe strunowe lub typu ZIPP, które w czasie safari skutecznie chroniące rzeczy podręczne przed pyłem

Przewodnik z mapą o danym kraju w naszym języku – dobrze wiedzieć gdzie jesteśmy i jakie są zwyczaje danego kraju.

Ważny paszport (minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium kraju zagranicznego).

Kserokopię dowodu osobistego i paszportu

Numery telefonówdo lekarzy chorób tropikalnych w Polsce ( są w zakładce Lekarze chorób tropikalnych) oraz do ambasad i konsulatów. Poziom medycyny w krajach tropikalnych jest zazwyczaj niski dlatego w razie problemów lepiej kontaktować się z lekarzem w Polsce lub najbliższym konsulatem.

Kamera, aparat fotograficzny, lornetka, latarka, zapasowe baterie do aparatu oraz karta pamięci.

Karty kredytowe(najczęściej akceptowane są Visa, MasterCard, American Express).

Zaświadczenie medyczne(w języku angielskim), jeśli chorujecie Państwo na jakiś poważne schorzenia

Należy rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (ubezpieczenie kosztów transportu, leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków)

Małe saszetki, torebki z suwakiem na dokumenty i pieniądze oraz jakiś plecak szczególnie przyda się na Safari. Dokumenty należy trzymać albo hotelowym sejfie albo zawsze blisko siebie – najwięcej złodziei jest na bazarach.

Odzież powinna być lekka, przewiewna i w jasnych kolorach. Powinniśmy zabrać długie spodnie,szorty,polar,sweter albo lekka kurtka,kostium kąpielowy, koszula z krótkim rękawem, koszula z długim rękawem, buty zakryte trekingowe lub adidasy,sandały,kapelusz albo czapka ( chronią nas przed groźnym słońcem ), płaszcz przeciwdeszczowy (wszystko z tkanin przewiewnych)

PROFILAKTYKA PODCZAS POBYTU W MAURETANII

 
Chronić się przed ukąszeniem owadów: Stosować repelenty, korzystać z moskitier, unikać przebywania na otwartym terenie od zmierzchu do świtu. W pomieszczeniach z klimatyzacją lub gdzie nie ma moskitier używać w miarę możliwości siatki na okna. Zawsze kontrolować przed snem pomieszczenie czy nie ma insektów. Wychodząc w teren właściwie zabezpieczyć się w odzież (długie nogawki i rękawy).
 
Chronić się przed nadmiernym słońcem: Należy pamiętać, że słońce w tropikach jest bardzo nisko, bardzo szybko się opalamy i przegrzewamy organizm. Dlatego należy ograniczyć przebywanie na plażach i otwartym słońcu w godzinach pomiędzy 11.00-16.00.Stosować wysokie filtry UVA/UVB, okrycia głowy i nosić okulary przeciwsłoneczne.

Nie brodzić i kąpać się w zbiornikach ze stojącą wodą: Zbiorniki ze stojącą wodą (jeziora,kanały,stawy,kałuże,sadzawki) to ulubiona kryjówka ślimaków przenoszących bilharcjozę (po malarii najczęściej występująca choroba tropikalna na świecie). Obecnie cierpi na nią 200-300 mln ludzi. Larwy przywry przenikają do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształca się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby. Wątroba jest miejscem osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Spożywać żywność i wodę wyłącznie z kontrolowanych źródeł: Myć ręce wodą z mydłem przed każdym posiłkiem i stosować żele antybakteryjne z minimalną zawartością alkoholu 60%.W terenie,gdzie nie mamy dostępu do wody zawsze stosujemy żele.Pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną.Unikać spożycia napojów i drinków z lodem niewiadomego pochodzenia.Unikać spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, że były pasteryzowane oraz żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców.Uważajmy na świeżo wyciskane soki.Unikajmy surowych warzyw (zwłaszcza liściastych), sałatek, owoców morza, mięsa, majonezu i lodów. Owoce myjemy i obieramy własnoręcznie. Jedzmy potrawy gotowane, pieczone lub smażone.

Unikać obrażeń ciała i drobnych skaleczeń:Unikać kontaktów z lokalnymi zwierzętami,a w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę, należy jak najszybciej przemyć ranę wodą utlenioną lub wodą z mydłem i skierować się do placówki służby zdrowia.Unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka, iniekcji niesterylnymi igłami ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C). Unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko zakażenia (choroby pasożytnicze, np. zespół larwy wędrującej ), picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu, jazdy przepełnionymi autobusami i mikrobusami.Zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i stosować foteliki samochodowe dla dzieci, korzystać z kasków podczas jazdy rowerami i motocyklami,korzystać z kasków podczas wycieczek w skalne góry.Dbać o higienę ciała.Stosować prezerwatywy, a najlepiej unikać stosunków seksualnych ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C, choroby skórne).
 
A CO PO POWROCIE?

 
Nie należy lekceważyć żadnej infekcji, która wystąpi w ciągu kilku miesięcy.W przypadku gorączki, biegunki, wysypki itp. należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zwracając uwagę lekarzowi na swój zagraniczny pobyt. Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie!
 
INNE PRZYDATNE INFORMACJE O TYM KRAJU.


MAURETANIA (Mauretańska Republika Islamska)
Stolica: Nawakszut
Waluta: ouguiya (MRO) = 5 khoume;
Język urzędowy: arabski
Inne języki: francuski
 
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
 
Obywatele polscy udający się do Mauretanii objęci są obowiązkiem wizowym. Dla ubiegających się o wizę do Mauretanii właściwa jest akredytowana w Polsce Ambasada Mauretanii w Berlinie: 10117 Berlin, Kommandantenstrasse 80, tel.: + (49 30) 2 06 58 83, faks: + (49 30) 2 067 47 50, e-mail: ambarim.berlin@gmx.de. Wizę można uzyskać też w niektórych innych mauretańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych, na przykład w Ambasadzie Mauretanii w Rabacie (Maroko). Sugerujemy wcześniejszy kontakt z daną placówką i upewnienie się, czy złożenie wniosku wizowego będzie możliwe. Nie ma praktyki wydawania wiz na granicy.
 
PRZEPISY CELNE
 
Wwóz alkoholu jest zakazany. Ouguiya jest walutą niewymienialną, a jej wywóz z kraju jest prawnie zabroniony. Nie ma natomiast ograniczeń przy wwozie i wywozie walut obcych. Wartość posiadanych dewiz należy jednak zadeklarować na granicy przy wjeździe. Ich wywóz z Mauretanii jest możliwy po okazaniu deklaracji wwozu oraz dowodów wymiany walut. Kurs wymiany dewiz jest na ogół jednolity w bankach, hotelach i legalnie działających kantorach.
Przepisy wjazdowe i celne ulegają zmianom. Przed podróżą należy zaktualizować szczegółowe informacje celne w Ambasadzie Mauretanii.
 
MELDUNEK
 
Nie ma obowiązku meldunkowego.
 
UBEZPIECZENIE
 
Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju.
 
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
 
Mimo oficjalnych deklaracji o braku zagrożeń epidemiologicznych w Mauretanii występuje ameboza, a także ogniska cholery i trądu; na południu, przy granicy z Senegalem – również malaria. Mogą występować ogniska wścieklizny, także w miastach. Wskazane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A. Pora deszczowa (początek: lipiec/sierpień) powoduje wzrost zagrożenia chorobami. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę oraz pić wyłącznie wodę przegotowaną (lub mineralną z pewnego źródła), owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Ośrodki opieki medycznej są płatne. Należność za standardową wizytę lekarską nie przekracza równowartości 20 EUR. Jedynie w miastach Nawakszut i Nuadibu znajdują się prywatne szpitale o stosunkowo przyzwoitym standardzie.

 
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
 
Wymagane jest ubezpieczenie pojazdu i międzynarodowe prawo jazdy. W myśl miejscowego prawodawstwa – w razie wypadku winny jest zawsze użytkownik pojazdu nieubezpieczonego. Pojazd jest rekwirowany przez policję, bez możliwości odzyskania.
 
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
 
Stanowczo odradza się wyjeżdżanie poza główne ośrodki miejskie i najważniejsze szlaki komunikacyjne oraz samotne poruszanie się po kraju (zob. bezpieczeństwo). Drogi główne są w dobrym stanie, zagrożeniami dla uczestników ruchu drogowego są jednak brak umiejętności miejscowych kierowców, zły stan techniczny pojazdów, brak oświetlenia ulicznego i zwierzęta wybiegające na drogę. Poruszanie się samochodem nocą jest szczególnie niebezpieczne. Istnieje dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych i samochodowych (minibusy, duże taksówki, samochody terenowe). Dostęp do wielu obszarów możliwy jest jedynie samochodem terenowym, zwłaszcza w porze deszczowej.
Infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta, zaopatrzenie w sklepach – podstawowe. Nie wszędzie jest woda bieżąca, chociaż w większości wiosek są studnie. Koszty utrzymania (woda, żywność, transport) są wysokie.
Większość powierzchni kraju to obszary pustynne, co należy uwzględnić przy planowaniu podróży (odpowiednie zapasy wody, paliwa, nakrycie głowy, chusta zasłaniająca twarz od piasku, krem z mocnym filtrem).
 
BEZPIECZEŃSTWO
 
Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie www.msz.gov.pl
i placówki www.rabat.msz.gov.pl
W związku z niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w całym regionie, aktywnością ugrupowań terrorystycznych wyspecjalizowanych w porwaniach cudzoziemców, wojną domową i francuską interwencją wojskową w sąsiednim Mali (styczeń 2013), Mauretania stała się bardzo niebezpiecznym celem podróży. Stanowczo odradza się obywatelom polskim wszelkie podróże turystyczne do tego kraju, a w przypadku konieczności wyjazdu – zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, ograniczenie pobytu do największych skupisk miejskich i osi komunikacyjnych na wybrzeżu, bieżące śledzenie sytuacji bezpieczeństwa (np. poprzez informacje na stronach MSZ i Ambasady RP w Rabacie) oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat.
 
INNE PRZYDATNE INFORMACJE
 
Na pobyt w Mauretanii należy zaopatrzyć się w gotówkę i czeki podróżne. Sieć bankomatów jest bardzo ograniczona, a karty VISA są akceptowane jedynie w nielicznych miejscach.
Sprzedaż i spożywanie alkoholu są zabronione.
Około trzech czwartych powierzchni Mauretanii zajmuje pustynia, z klimatem zwrotnikowym, suchym. Jedynie na zachodzie kraju panuje klimat oceaniczny, z wpływami prądu kanaryjskiego.
 
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
 
Brak polskiej placówki dyplomatycznej
 
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rabacie (Maroko).
 
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Nawakszut
konsul honorowy: El Khalil Ould Oumar (język konsula arabski, francuski, hiszpański, angielski)
Mauretania, Nawakszut, Ilot V, n˚ 33 Sud, B.P. 6579
Tel.: (00-222) 524-11-09/10 Tel.: (00-222) 630-24-20 (kom.) Faks: (00-222) 529-20-60
ouldoumar@gmail.com

 

 

Powyższe informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie bez powiadomienia.
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Witaj, jestem Joanna
I chcę Cię poinformować, że już nie musisz się martwić o oryginalność repelentów na komary tropikalne z serii Mugga. Teraz kupisz je w oficjalnym sklepie marki.
Infolinia i pomoc w doborze repelentu:Pomoc w doborze repelentu:570 555 950 wew. 1
Strona w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Zobacz
ROZUMIEM