Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Portugalia ( Madera ): Szczepienia, denga oraz inne potencjalne zagrożenia, czyli co zabrać i jak ważne są repelenty na komary na Maderze?


Z potencjalnie groźnych chorób tropikalnych występujących na Maderze są to Denga i Leiszmanioza, a ryzyko wystąpienia ich jest niezależne od pory roku, na obszarze całej wyspy z nasileniem w południowej części wyspy.

Madera szczepienia
 
Denga to potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa, przyjmująca postać gorączki krwotocznej występująca u ludzi. Patogenem odpowiedzialnym za wywołanie choroby są wirusy dengi z rodziny Flaviviridae, przenoszone przez komary z rodzaju Aedes.Należy bezwzględnie ich unikać stosując repelenty z DEET oraz korzystać z moskitier. Do głównych objawów poza wysoką gorączką należą silne bóle i sztywność stawów. Występuje endemicznie w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Ze względu na brak szczepionki i skutecznych leków antywirusowych możliwe jest tylko leczenie objawowe.

 
Madera malaria
Mapa występowania dengi na Maderze ( źródło www.fitfortravel.nhs.uk )

 

JAKIE SZCZEPIENIA NA MADERĘ?


Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski – nie obowiązują.

Szczepienia zalecane – przeciwko następującym chorobom:

  • tężec + błonica
  • polio
  • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach

CO ZABRAĆ NA MADERĘ

Poniżej przedstawiamy podstawowy ekwipunek, jaki powinien zabrać każdy turysta na Maderę.

Repelentyna komary, moskity i inne insekty ( bez repelentów i leków malarycznych nawet nie myśl o wyjeździe – to podstawa – tym bardziej, że do dzisiaj nie ma szczepionki na malarię ). Madera jest wyspą gdzie występuje denga przenoszona przez komary.

Moskitieraprzeciw komarom. W większości hotelów w standardzie są już moskitiery na łóżko, zdarzają się zazwyczaj zakurzone, brudne lub dziurawe. Zdarza się, że hotel nie ma takich moskitier lub będziemy spali pod namiotem. Moskitiera chroni życie, bo nie dopuszcza do śpiącego człowieka komarzyc szukających krwi.

Apteczka podróżnazawierająca leki przeciwbólowe, plastry, środki odkażające oraz leki łagodzące problemy żołądkowe szczególnie przeciw biegunce.Na safari, w parku, na plaży, itp. miejscach podczas skaleczenia będziemy często skazani tylko na siebie i podręczny ekwipunek medyczny.

Żel antybakteryjny do rąkoraz nawilżone chusteczki. Żel stosujemy przed posiłkiem wcierając w ręce, a w szczególności zawsze tam, gdzie nie mamy dostępu do bieżącej wody np. na safari, parku lub w toalecie. W toaletach przy drodze nie ma zazwyczaj papieru i mydła. Żel i chusteczki chronią nas przed bakteriami szczególnie przed tzw. chorobą brudnych rąk,która ma wiele nazw. Raz określana jest amebozą innym razem czerwonką. Zarazić się nią można wszędzie, jednak największe ryzyko zachorowania istnieje właśnie w krajach tropikalnych.Czerwonką zarazić się możemy pijąc wodę lub spożywając jedzenie, które zakażone jest cystami pasożyta (Entamoeba histolytica),gdy dostaną się one do organizmu mogą zaatakować m.in. płuca, wątrobę lub mózg. Najczęściej jednak atakują jelita powodując tzw. zespół jelitowy. Ta postać czerwonki jeśli nie jest odpowiednio leczona może doprowadzić nawet do zgonu.

Emulsje do opalania z filtrem UVA/UVB min. SPF50 oraz pomadki do ust. W strefie równikowej i podrównikowej jest bardzo ostre słońce i suche powietrze, które szybko może doprowadzić do poparzeń skóry, przegrzania ,a nawet udarów. Pamiętaj o smarowaniu balsamem uszu,a pomadkami ochronnymi ust, które najczęściej i najszybciej ulegają przesuszeniu i poparzeniu.

Okulary przeciwsłoneczne,a osoby z wadą wzroku-druga para okularów.

Książeczkę szczepień międzynarodowych- (między innymi zalecane szczepienie przeciw żółtej febrze)

Woreczki foliowe strunowe lub typu ZIPP, które w czasie safari skutecznie chroniące rzeczy podręczne przed pyłem

Przewodnik z mapą o danym kraju w naszym języku – dobrze wiedzieć gdzie jesteśmy i jakie są zwyczaje danego kraju.

Ważny paszport (minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium kraju zagranicznego).

Kserokopię dowodu osobistego i paszportu

Numery telefonówdo lekarzy chorób tropikalnych w Polsce ( są w zakładce Lekarze chorób tropikalnych) oraz do ambasad i konsulatów. Poziom medycyny w krajach tropikalnych jest zazwyczaj niski dlatego w razie problemów lepiej kontaktować się z lekarzem w Polsce lub najbliższym konsulatem.

Kamera, aparat fotograficzny, lornetka, latarka, zapasowe baterie do aparatu oraz karta pamięci.

Karty kredytowe(najczęściej akceptowane są Visa, MasterCard, American Express).

Zaświadczenie medyczne(w języku angielskim), jeśli chorujecie Państwo na jakiś poważne schorzenia

Należy rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (ubezpieczenie kosztów transportu, leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków)

Małe saszetki, torebki z suwakiem na dokumenty i pieniądze oraz jakiś plecak szczególnie przyda się na Safari. Dokumenty należy trzymać albo hotelowym sejfie albo zawsze blisko siebie – najwięcej złodziei jest na bazarach.

Odzież powinna być lekka, przewiewna i w jasnych kolorach. Powinniśmy zabrać długie spodnie,szorty,polar,sweter albo lekka kurtka,kostium kąpielowy, koszula z krótkim rękawem, koszula z długim rękawem, buty zakryte trekingowe lub adidasy,sandały,kapelusz albo czapka ( chronią nas przed groźnym słońcem ), płaszcz przeciwdeszczowy (wszystko z tkanin przewiewnych)

PROFILAKTYKA PODCZAS POBYTU NA MADERZE

 
Chronić się przed ukąszeniem owadów: Stosować repelenty, korzystać z moskitier, unikać przebywania na otwartym terenie od zmierzchu do świtu. W pomieszczeniach z klimatyzacją lub gdzie nie ma moskitier używać w miarę możliwości siatki na okna. Zawsze kontrolować przed snem pomieszczenie czy nie ma insektów. Wychodząc w teren właściwie zabezpieczyć się w odzież (długie nogawki i rękawy).
 
Chronić się przed nadmiernym słońcem: Należy pamiętać, że słońce w tropikach jest bardzo nisko, bardzo szybko się opalamy i przegrzewamy organizm. Dlatego należy ograniczyć przebywanie na plażach i otwartym słońcu w godzinach pomiędzy 11.00-16.00.Stosować wysokie filtry UVA/UVB, okrycia głowy i nosić okulary przeciwsłoneczne.

Nie brodzić i kąpać się w zbiornikach ze stojącą wodą: Zbiorniki ze stojącą wodą (jeziora,kanały,stawy,kałuże,sadzawki) to ulubiona kryjówka ślimaków przenoszących bilharcjozę (po malarii najczęściej występująca choroba tropikalna na świecie). Obecnie cierpi na nią 200-300 mln ludzi. Larwy przywry przenikają do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształca się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby. Wątroba jest miejscem osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Spożywać żywność i wodę wyłącznie z kontrolowanych źródeł: Myć ręce wodą z mydłem przed każdym posiłkiem i stosować żele antybakteryjne z minimalną zawartością alkoholu 60%.W terenie,gdzie nie mamy dostępu do wody zawsze stosujemy żele.Pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną.Unikać spożycia napojów i drinków z lodem niewiadomego pochodzenia.Unikać spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, że były pasteryzowane oraz żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców.Uważajmy na świeżo wyciskane soki.Unikajmy surowych warzyw (zwłaszcza liściastych), sałatek, owoców morza, mięsa, majonezu i lodów. Owoce myjemy i obieramy własnoręcznie. Jedzmy potrawy gotowane, pieczone lub smażone.

Unikać obrażeń ciała i drobnych skaleczeń:Unikać kontaktów z lokalnymi zwierzętami,a w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę, należy jak najszybciej przemyć ranę wodą utlenioną lub wodą z mydłem i skierować się do placówki służby zdrowia.Unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka, iniekcji niesterylnymi igłami ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C). Unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko zakażenia (choroby pasożytnicze, np. zespół larwy wędrującej ), picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu, jazdy przepełnionymi autobusami i mikrobusami.Zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i stosować foteliki samochodowe dla dzieci, korzystać z kasków podczas jazdy rowerami i motocyklami,korzystać z kasków podczas wycieczek w skalne góry.Dbać o higienę ciała.Stosować prezerwatywy, a najlepiej unikać stosunków seksualnych ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C, choroby skórne).
 
A CO PO POWROCIE?

 
Nie należy lekceważyć żadnej infekcji, która wystąpi w ciągu kilku miesięcy.W przypadku gorączki, biegunki, wysypki itp. należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zwracając uwagę lekarzowi na swój zagraniczny pobyt. Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie!
 
INNE PRZYDATNE INFORMACJE O WYSPIE


Ustój polityczny: niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie.
Język urzędowy:portugalski
Powierzchnia: 797 km²
Liczba ludności: 245 806
Jednostka monetarna: Euro
Strefa czasowa: czas polski minus 1 godz.
Kod telefoniczny: +35
Długość wybrzeża: 140 km.
Najwyższy punkt: Pico Ruivo (1861 m n.p.mp)
Ważne miasta: Funchal,Santana, Câmara de Lobos, Machico
 
Wiadomości ogólne.
 
Madera położona jest na Oceanie Atlantyckim, ok. 800 km od wybrzeża Afryki i 1000 km od Lizbony. Warto wiedzieć, że nazwa Madera to nie dotyczy tylko pojedynczej wyspy,  a całego archipelagu. W jego skład wchodzą oprócz matczynej Madery wyspa Porto Santo słynąca z przepięknych piaszczystych plaż oraz dwie niezamieszkane wyspy – Ilhas Desertas oraz Ilhas Selvagens. Madera zajmuje łączną powierzchnię 736.8 km2, ma 56 km długości (wschód – zachód) oraz 23 km szerokości (północ-południe)
 
Na Maderze panuje beztroski śródziemnomorski klimat, a umiarkowany poziom wilgotności nadaje jej wyjątkowych subtropikalnych cech. Dzięki uprzywilejowanemu położeniu geograficznemu, temperatury przez cały rok oscylują między 17°C zimą  28°C latem. Nie bez powodu Maderę nazywa się krainą „wiecznej wiosny”. Potwierdzają to nieustannie kwitnące rośliny oraz spragnieni słońca turyści. A warto wiedzieć, że sezon turystyczny trwa tutaj okrągły rok! Różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą również jest niewielka. Temperatura wody (dzięki wpływom ciepłego prądu zatokowego) waha się w granicach 22°C
Ciekawostką klimatyczną jest występowanie tutaj dwóch różnych mikroklimatów. Górzysta rzeźba terenu powoduje, że często podczas gdy na południowym wybrzeżu (wraz z stolicą Funchal) jest piękne letnie słońce, północną stronę zalegają gęste chmury deszczowe, dla których barierę stanowią łańcuchy górskie.
Możemy tutaj wyróżnić także trzy strefy klimatyczne, które zależą od wysokości, na jakiej się znajdujemy. Wraz z wysokością powietrze jest chłodniejsze i coraz bardziej rozrzedzone. Mimo tego, że prawie pod same szczyty można podjechać samochodem, na górze wieją silne wiatry. Jeśli chcemy zdobywać szczyty, warto zabrać ze sobą zamknięte obuwie, długie spodnie oraz kurtkę.
 
Wiza i przepisy wjazdowe.
 
Osoby przybywający z krajów, które są częścią Unii Europejskiej i członkami Traktatu Shengen mają możliwość nieograniczonego wjazdu. W przypadku Polaków wystarczy Dowód Osobisty. Odwiedzający z państw członkowskich Unii, ale nie będącymi sygnatariuszami tego traktatu potrzebują ważnego paszportu, a w niektórych przypadkach, wizy lub pozwolenia na pobyt i pracę na Maderze
 
Opieka medyczna.
 
Przy wjeździe na Maderę nie są wymagane szczepienia.Turyści przybywający z krajów UE mogą skorzystać z bezpłatnej lub tylko częściowo odpłatnej pomocy medycznej. Podstawą udzielenia takiej pomocy jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę taką wyrobić można bezpłatnie w oddziałach NFZ. Najczęściej na kartę po złożeniu odpowiednich dokumentów trzeba kilka dni poczekać. Zaleca się rozpocząć starania o kartę przynajmniej 2 tygodnie przed wyjazdem.W przypadku hospitalizacji koszty pokrywane są do wyskości polisy wykupionej przez ubezpieczonego. Za wizyty lekarskie należy zapłacimy na miejscu. Powinniśmy domagać się dokładnego rachunku, aby po powrocie bez problemu uzyskać zwrot wydatków. Apteki -W języku portugalskim zwane farmácia. Sprzedawane są tam leki na receptę i bez recepty. Apteki pracują pn.–pt. 9.00–19.00 z przerwą w godz. 13.00–15.00. W soboty apteki pracują w godzinach 9.00–12.30.Dentyści-Informacji na temat usług dentystycznych udzielą nam biura informacji turystycznej np. w Funchal: Avenida Arriaga 18, (211902, pn.–pt. 9.00–20.00, sb.–nd. 9.00–18.00
 
Informacje dla kierowców.
 
Na Maderze warto wynająć samochód . Jest to konieczne, jeśli chce się zobaczyć najpiękniejsze zakątki . Niektóre firmy mają swoje biura bezpośrednio na lotnisku.Wypożyczalni samochodów jest wiele, dlatego warto odwiedzić kilka oraz znaleźć najlepszą ofertę. Ceny bywają różne nawet w wypożyczalniach położonych bardzo blisko siebie. Naprawdę nie ma konieczności rezerwowania samochodu przed wyjazdem. Na miejscu można się targować. Wypożyczalnie są skłonne obniżyć wyjściową cenę lub dorzucić dzień gratis.
 
Zasady ruchu drogowego.
 
Ruch jest prawostronny. Kierowca i pasażerowie obowiązkowo powinni mieć zapięte pasy. Gdy podróżujemy z dzieckiem do 12 r. życia. lub 150m wzrostu, powinniśmy wypożyczyć także dziecięcy fotelik.
 
Za wyjątkiem autostrad, większość dróg jest krętych. Poruszając się po takich drogach trzeba być cały czas uważnym. Lepiej jest zjechać na bok i ustąpić spieszącym się pojazdom. Miejscowi kierowcy taksówek czy autobusów mają zwyczaj trąbić zniżając się do ostrych zakrętów.
 
Policja wyrywkowo (choć rzadko) testuje kierowców alkomatem. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 5 mg/l.
 
Występuje tutaj kilka rodzajów dróg: Via Rapida: limit 120 km/h, Via Expresso 80 km/h, drogi wiejskie 100 km/h, miejskie 50 km/h, tereny zabudowane 90 km/h.
 
Aby wynająć samochód musimy posiadać przynajmniej rok prawo jazdy oraz mieć skończone 21 lat.
 
Do wypożyczalni koniecznie zabierzmy paszport oraz prawo jazdy.
 
Pytajmy dokładnie o ceny, ponieważ cena po dodaniu ubezpieczenia i podatku może być o wiele wyższa. Czasem biura oferują nam dodatkowe ubezpieczenie w razie wypadku, ale jeśli wyjeżdżamy z biurem podróży to mamy zazwyczaj takie ubezpieczenie w naszym pakiecie.
 
Bezpieczeństwo turystów.
 
Przestępczość na Maderze jest niewielka. Kradzieże zdarzają się naprawdę rzadko. Bez obaw możemy wypożyczyć samochód i zwiedzać wyspę na własną rękę. Należy uważać na ostre zakręty oraz bezwzględnie przestrzegać znaków drogowych.
Placówki dyplomatyczne.
 
Ambasada RP w Lizbonie
Avenida das Descobertas, 2
1400-092 Lisboa, Portugal
Tel: +351 21 3012350
+351 21 3014200
+351 21 3041410
Fax: +351 21 3041429

 

 
Powyższe informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie bez powiadomienia.
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Witaj, jestem Joanna
I chcę Cię poinformować, że już nie musisz się martwić o oryginalność repelentów na komary tropikalne z serii Mugga. Teraz kupisz je w oficjalnym sklepie marki.
Infolinia i pomoc w doborze repelentu:Pomoc w doborze repelentu:570 555 950 wew. 1
Strona w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Zobacz
ROZUMIEM