Ryzyko wystąpienia malarii w Syrii występuje od maja do października na ograniczonych terenach wzdłuż północnej granicy kraju, szczególnie w regionie El Hasaka.
Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski – nie obowiązują.Natomiast szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.
Szczepienia zalecane – przeciwko następującym chorobom:
SYRIA (Syryjska Republika Arabska)
Stolica: Damaszek
Waluta: funt syryjski (SYP)
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski, francuski
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Obywatele polscy powinni ubiegać się o wizy pobytowe i tranzytowe w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Osoby udające się do Jordanii mogą otrzymać wizy na granicy jordańsko-syryjskiej lub w przedstawicielstwie tego kraju w Damaszku. Cudzoziemcy wjeżdżający z terenu Syrii do Iraku muszą uzyskać odpowiednie zezwolenie w tutejszym biurze imigracyjnym; należy wówczas podać nazwę przejścia granicznego, przez które zamierza się opuścić Syrię. Z uwagi na zdarzające się problemy z uzyskaniem wizy wjazdowej do Libanu (np. kobiety poniżej 30. roku życia) oraz dość długotrwałe procedury wizowe w libańskiej placówce dyplomatycznej w Damaszku wskazane jest ubieganie się o wizę w Ambasadzie Libanu w Warszawie Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, nie ma również wymagań dotyczących posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wyjeździe drogą lotniczą od podróżnych pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 1500 SYP, drogą lądową – 500 SYP. Przed przekroczeniem granicy należy upewnić się, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy świadczące o jakimkolwiek związku z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów mających związek z tym krajem, a nawet pieczątek z egipskich i jordańskich przejść granicznych z Izraelem), ponieważ grozi to zawróceniem z granicy. Władze syryjskie zezwalają obecnie na wjazd do Syrii zorganizowanych grup religijno-turystycznych, które w planie podróży zakładają również wcześniejszy pobyt w Izraelu, jednakże warunkiem jest uprzednie uzyskanie stosownego zezwolenia w damasceńskim oddziale Ministerstwa Turystyki przez miejscowego przedstawiciela organizatora.
PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonych środków płatniczych. Cudzoziemcy planujący wywieźć z Syrii walutę obcą w kwocie przekraczającej 5000 USD powinni jej posiadanie zadeklarować przy wjeździe. Obowiązuje zakaz wywozu waluty syryjskiej w kwocie wyższej niż 500 SYP. Zakazany jest wywóz przedmiotów o wartości historycznej. Nie wolno także wywozić żywności konserwowej. W Syrii nie jest naliczany podatek VAT, przez co nie można ubiegać się o jego zwrot przy wywozie zakupionych produktów.
PRZEPISY PRAWNE
Obrót dewizami, poza wyznaczonymi miejscami, jest zakazany; kara za przestępstwa dewizowe wynosi od 2 lat pozbawienia wolności. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy własnym samochodem, gdyż w razie wypadków drogowych z udziałem pieszych postępowania sądowe są praktycznie zawsze rozstrzygane na ich korzyść, a zasądzane kary – wysokie.
MELDUNEK
Turysta objęty jest obowiązkiem meldunkowym, jeżeli przebywa w Syrii ponad 15 dni. W miejscowym biurze imigracyjnym należy okazać paszport i uzyskać stosowną pieczęć, uprawniającą najczęściej do dalszego, 30-dniowego pobytu. Na ogół jest to procedura dość prosta. W przypadku wizy wielokrotnej 15-dniowy okres liczony jest każdorazowo od daty kolejnego wjazdu. Upływ terminu ważności dokumentu, na podstawie którego cudzoziemiec przebywa w Syrii, może się wiązać z przykrymi konsekwencjami (np. cofnięciem z granicy z poleceniem uregulowania formalności meldunkowych). W przypadku pobytów w hotelach formalności załatwiane są bezpośrednio przez administrację obiektu.
UBEZPIECZENIE
Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe. Ze względu na dość skomplikowany system finansowo-bankowy mogą wystąpić problemy z akceptacją polskich polis ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie pojazdu turyści zmotoryzowani regulują w ramach pobieranej na granicy opłaty za wjazd.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Z uwagi na niskie zagrożenie epidemiologiczne szczepienia nie są wymagane. Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) zobowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV, przy czym uznawane jest jedynie badanie wykonane w miejscowym szpitalu (koszt ok. 500 SYP). W przypadku podejmowania pracy niezbędne jest ponadto przedłożenie RTG płuc (również wykonanego na miejscu). Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem, ponieważ suchy i gorący klimat powoduje częste podrażnienia dróg oddechowych i oczu. W okresie letnim następuje znaczny wzrost zachorowań na amebozę. Profilaktyka wymaga szczególnej dbałości o higienę przygotowywania posiłków, zwłaszcza owoców i warzyw; niewskazane jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się z reguły wszystkim nieprzyzwyczajonym do miejscowej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie 3-4 dni. Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. Koszt wizyty podstawowej wynosi najczęściej 500 SYP, specjalistycznej – 1000-2000 SYP. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Prywatne szpitale zapewniają lepszą opiekę medyczną; opłata za dobę pobytu wynosi od 2500 do 3500 SYP. Ponieważ znaczna część lekarzy kształciła się w europejskich lub amerykańskich uczelniach, z łatwością można porozumieć się po angielsku lub francusku. Miejscowe apteki oferują szeroki wybór farmaceutyków, głównie rodzimej produkcji, w bardzo niskich cenach. Większość produktów jest dostępna bez recepty (w tym antybiotyki). Część z aptek pełni dyżur całodobowy.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Kierowcy przejeżdżający przez Syrię nawet tranzytem (do 48 godzin) powinni dysponować międzynarodowym prawem jazdy. Za wjazd samochodem osobowym z silnikiem benzynowym pobierana jest opłata graniczna w wysokości 200 USD za miesiąc. Nie zaleca się podróżowania samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi opłatami wjazdowymi (275 USD za każdy tydzień pobytu). Benzyna bezołowiowa jest ogólnodostępna, olej napędowy – tylko dla posiadaczy specjalnego zezwolenia. Należy zwracać uwagę na miejsce tankowania paliwa – w mniejszych, przydrożnych stacjach jego jakość może znacznie odbiegać od obowiązujących norm. W przypadku kolizji, awarii pojazdu, czy konieczności wezwania policji drogowej należy dzwonić pod ogólnokrajowy numer alarmowy 115 (możliwe trudności z uzyskaniem połączenia).Poza licznymi strefami wojskowymi, po Syrii można podróżować bez ograniczeń. Niezbędny jest ważny dokument tożsamości (np. paszport z ważną wizą i stemplem z przejścia granicznego). Wykluczone jest podróżowanie bez specjalnej przepustki na Wzgórza Golan i przebywanie w ok. 40-kilometrowym pasie bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Izraelem. W większych miastach i strefach podmiejskich opłaca się korzystać z licznych i tanich taksówek – koszt kilkukilometrowego przejazdu wynosi średnio ok. 50-75 SYP. Bardzo tania, choć mało wygodna jest komunikacja minibusami. Dobrze funkcjonuje dalekobieżna komunikacja autobusowa, a opłaty za przejazd nie są wygórowane. Pomiędzy większymi miastami funkcjonuje także kolej, której część taboru zapewnia komfortowe warunki, a koszt przejazdu jest nieco niższy od kosztu przejazdu autobusem. Niewskazane są dłuższe, piesze wędrówki poza miastami, gdyż można zostać zatrzymanym przez patrol policyjny i oskarżonym o włóczęgostwo, co grozi nawet wydaleniem z kraju.
BEZPIECZEŃSTWO
Sytuacja w Syrii jest bardzo niestabilna. Konflikt wewnętrzny rozprzestrzenił się po całym kraju docierając również do Damaszku. Wzrosła liczba aktów przemocy o charakterze zbrojnym, zamachów terrorystycznych, eksplozji w miejscach publicznych, takich jak budynki rządowe i centra handlowe. Na ulicach miast toczą się regularne walki zbrojne, coraz częściej dochodzi do porwań (w tym również chrześcijan). W kraju trwają operacje wojskowe z wykorzystaniem czołgów, samolotów i rakiet. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo użycia broni chemicznej lub biologicznej. Ze względu na nałożone sankcje oraz sytuację bezpieczeństwa, międzynarodowe i regionalne linie lotnicze zawiesiły swoje loty do Syrii. Lotnisko w Aleppo jest zamknięte, dojazd do lotniska w Damaszku jest niebezpieczny. Wiele głównych dróg, w tym Tartous-Latakia, Tartous-Homs, Latakia-Aleppo, Homs-Hama, Homs-Damaszek zostało czasowo zamkniętych. Na głównych trasach drogowych ustawione zostały liczne posterunki zarówno sił bezpieczeństwa jak i WAS. Drogi prowadzące do przejścia z Irakiem, Jordanią i Turcją są nieprzejezdne. Przejścia graniczne Syrii z Irakiem, oraz Syrii z Turcją narażone są na ataki rebeliantów i ugrupowań terrorystycznych. Niektóre przejścia graniczne zostały zamknięte lub dostęp do nich jest znacznie utrudniony. Przejezdna pozostaje droga do Bejrutu oraz lądowe przejście graniczne z Libanem w Masnaa.
Osoby, które decydują się na pozostanie w Syrii lub przyjazd do tego kraju wbrew ostrzeżeniom MSZ powinni mieć świadomość, iż polski MSZ nie będzie w stanie udzielić pomocy konsularnej, jak również nie posiada możliwości zorganizowania ewakuacji z tego kraju. Zaleca się pozostawanie w domach oraz zachowanie szczególnych środków ostrożności. Zabrania się filmowania i fotografowania obiektów rządowych, wojskowych lub innych wrażliwych budynków. Należy zawsze posiadać przy sobie paszport. Eskalacja konfliktu doprowadziła również do wzrostu przestępczości, brutalnych napadów, plądrowania mieszkań, porwań samochodów i ludzi.
Obywatele polscy, którzy przebywają w Syrii powinny upewnić się czy dopełnili wszelkich formalności zezwalających na pobyt jak i wyjazd z tego kraju: należy dopilnować, aby w dokumencie podróży mieć ważny stempel wyjazdowy, oraz ważną kartę pobytową (tzw. iqamę), jej brak może skutecznie uniemożliwić opuszczenie Syrii; osoby niepełnoletnie powinny posiadać zgodę ojca na opuszczenie kraju, wystawioną przez urząd syryjski.
Obywatele polscy, którzy zdecydowali się powrócić do Syrii, powinni bezwarunkowo zgłaszać ten fakt do Ambasady RP w Bejrucie oraz rejestrować swój powrót w systemie e-konsulat. Należy posiadać ważne dokumenty podróży (w przypadku gdy dokument utraci ważność podczas pobytu w Syrii, wystawienie nowego dokumentu może być poważnie utrudnione, a jego doręczenie wręcz niemożliwe). Obywatele polscy nie posiadający ważnego paszportu polskiego jak również ważnego zezwolenia na pobyt, będą mieli trudności z opuszczeniem kraju.
Wszyscy zagraniczni dziennikarze potrzebują specjalnej zgody władz syryjskich, o wizy należy się ubiegać w Ambasadzie SAR w Warszawie.
Sytuacja na granicy Syria-Irak jest niestabilna. Ruch graniczny został znacznie ograniczony do niektórych kategorii osób (przedsiębiorców). Zdecydowanie odradza się podejmowania prób przekraczania granicy tych państw.
Wiele przejść granicznych Syria-Turcja znajduje się pod kontrolą opozycji, niektóre zostały całkowicie lub czasowo zamknięte. Tereny te objęte się walkami zbrojnymi.
Przejścia graniczne Syria-Jordania podlegają czasowym zamknięciom.
Przejścia graniczne Syria-Liban pozostają otwarte, sytuacja na przejściu Masnaa jest stabilna, droga Damaszek – Bejrut pozostaje przejezdna.
INNE PRZYDATNE INFORMACJE
W związku z wprowadzeniem sankcji międzynarodowych, na terenie całego kraju nie akceptowane są żadne formy płatności bezgotówkowej. Wymiany waluty na miejscową można dokonać w hotelu, banku lub kantorze. Kurs waluty miejscowej jest bardzo niestabilny i waha się od 80 do 95 SYP.
Telefonia komórkowa jest często blokowana lub połączenia są bardzo niskiej jakości uniemożliwiając sprawną komunikację. Wszyscy polscy operatorzy oferują roaming na Syrię (niektórzy również na rozmowy wychodzące). Przewidując dłuższy pobyt, najlepiej zaopatrzyć się w kartę telefoniczną typu pre-paid. W punkcie sprzedaży należy okazać ważny dokument tożsamości. Połączenia międzynarodowe z tego typu telefonów są nieco droższe od telefonii stacjonarnej, lecz znacznie tańsze od połączeń roamingowych.
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłosić swoją podróż w systemie e-konsulat..
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Syryjskiej Republice Arabskiej
ambasador: Michał Murkociński
Syria, Damaszek, Abou Roumaneh, Baha Eddin Aita Str. P.O. Box 501,
Tel.: +963 11 3336010 Tel.: +963 11 3333010 Tel.: +963 11 15558 Faks: +963 11 3315318
damaszek.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.damaszek.msz.gov.pl
Powyższe informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie bez powiadomienia.