Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Wenezuela: Szczepienia, malaria, zika oraz inne potencjalne zagrożenia, czyli co zabrać i jak ważne są repelenty na komary w Wenezueli?


Wybierasz się do Wenezueli?. Pewnie tak skoro znalazłeś się na tej stronie, więc zanim wsiądziesz do samolotu, przeczytaj tych kilka zdań poniżej, gdyż lecisz do kraju tropikalnego, w którym koniecznie należy przestrzegać pewnych, a niekiedy rygorystycznych zasad ochrony własnego zdrowia. Niestety w Wenezueli poza słońcem i palmami czeka na Ciebie też wiele groźnych, a niekiedy śmiertelnych egzotycznych chorób zakaźnych, głównie pasożytniczych przenoszonych przez komary, na które nie wynaleziono skutecznych szczepionek i są to m.in.:
 • Malaria, Denga, Filariozy, Leiszmanioza, Żółta Febra
 • Zika, Choroba Chagasa oraz równie groźna tzw. Ślepota rzeczna.
Wenezuela to kraj gdzie jest wilgotno i gorąco, a miejsca w których występują komary, wciąż się zmieniają i nawet jak ktoś wcześniej nie widział komarów w regionie to sytuacja może się zmienić w ciągu tygodnia. Temat profilaktyki i chorób przenoszonych przed komary jest często pomijalny i bagatelizowany przez podróżnych, a to ona może uchronić nas przed powiększeniem smutnej statystyki ofiar malarii czy dengi i powodem jest najczęściej mała wiedza o danym kraju, a przecież w kraju tropikalnym wystarczy tylko jedno ukąszenie komara, aby doszło do zachorowania na jedną z tych groźnych chorób. Mało kto zdaje sobie sprawę, że z powodu braku szczepień na malarię, leiszmanioza czy dengę najważniejszą rolę odgrywa właśnie tzw. profilaktyka nieswoista, która polega na utrudnieniu, zmniejszeniu i ochronie przed ukłuciami komarów i zalicza się do niej stosowanie przez podróżnych moskitier i przede wszystkim skutecznych repelentów na komary występowanie malarii  , które muszą posiadać odpowiednie stężenia i substancje rekomendowane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) oraz rejestrację produktu w Ministerstwie Zdrowia.

Jak więc się zabezpieczyć, co ze sobą zabrać, na co uważać oraz jakie szczepienia do Wenezueli są obowiązkowe i zalecane? Co zapobiega chorobom?. Za chwilę odpowiemy na te pytania, a Ty dowiesz się, jak bezpiecznie spędzić wymarzony urlop, aby do domu wrócić szczęśliwym… i zdrowym.

Malaria i Zika w Wenezueli


Ryzyko wystąpienia malarii i zika w Wenezueli jest duże niezależnie od pory roku, a największe  w Delcie Orinoko, nizinie Maracaibo, parkach i rezerwatach narodowych, rejonach wiejskich i zalesionych w stanach Apure, Anzoategui, Amazonas, Barinas, Bolivar, Monagas, Sucre, Tachira, Angel Falls, delcie Amacuro. Zobacz na aktualizację chorób tropikalnych w kraju do którego wyjeżdżasz występowanie malarii .


Wenezuela szczepienia
 
NALEŻY WIEDZIEĆ, ŻE MALARIA JEST ZAKAŹNĄ CHOROBĄ ŚMIERTELNĄ I W OBECNYM CZASIE BRAK JEST SZCZEPIONKI NA TĘ CHOROBĘ.
 
 • Malarię roznoszą komary z rodzaju Anopheles, których należy bezwzględnie unikać stosując repelenty marki Mugga DEET korzystać z moskitier oraz chemioprofilaktyki.
 • Malaria występuje niezależnie od pory roku, a największe możliwe natężenie ukąszeń przez komary jest w porze deszczowej i podeszczowej.
 • Malaria jest obecnie jedną z trzech najgroźniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Liczbę nowych zachorowań szacuje się na 300-500 milionów rocznie, a liczbę zgonów na 1,5-2,7 milionów każdego roku.
 • Denga to potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa, przyjmująca postać gorączki krwotocznej występująca u ludzi. Patogenem odpowiedzialnym za wywołanie choroby są wirusy dengi z rodziny Flaviviridae, przenoszone przez komary z rodzaju Aedes.Należy bezwzględnie ich unikać stosując repelenty marki Mugga DEET oraz korzystać z moskitier. Do głównych objawów poza wysoką gorączką należą silne bóle i sztywność stawów. Występuje endemicznie w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Ze względu na brak szczepionki i skutecznych leków antywirusowych możliwe jest tylko leczenie objawowe.

Wenezuela malaria
Mapa występowania malarii w Wenezueli  ( źródło www.fitfortravel.nhs.uk )

 


JAKIE SZCZEPIENIA DO WENEZUELI?


Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski – nie obowiązują.Natomiast szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.

Szczepienia zalecane – przeciwko następującym chorobom:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B
 • tężec + błonica
 • choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis)
 • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach

CO ZABRAĆ DO WENEZUELI

Poniżej przedstawiamy podstawowy ekwipunek, jaki powinien zabrać każdy turysta do Wenezueli.

Środek na komary tropikalne  na komary, moskity i inne insekty ( bez repelentów i leków malarycznych nawet nie myśl o wyjeździe – to podstawa – tym bardziej, że do dzisiaj nie ma szczepionki na malarię ). Wenezuela jest krajem gdzie występuje malaria przenoszona przez komary.

Moskitiera  przeciw komarom. W większości hotelów w standardzie są już moskitiery na łóżko, zdarzają się zazwyczaj zakurzone, brudne lub dziurawe. Zdarza się, że hotel nie ma takich moskitier lub będziemy spali pod namiotem. Moskitiera chroni życie, bo nie dopuszcza do śpiącego człowieka komarzyc szukających krwi.

Apteczka podróżna  zawierająca leki przeciwbólowe, plastry, środki odkażające oraz leki łagodzące problemy żołądkowe szczególnie przeciw biegunce.Na safari, w parku, na plaży, itp. miejscach podczas skaleczenia będziemy często skazani tylko na siebie i podręczny ekwipunek medyczny.

Żel antybakteryjny do rąk oraz nawilżone chusteczki. Żel stosujemy przed posiłkiem wcierając w ręce, a w szczególności zawsze tam, gdzie nie mamy dostępu do bieżącej wody np. na safari, parku lub w toalecie. W toaletach przy drodze nie ma zazwyczaj papieru i mydła. Żel i chusteczki chronią nas przed bakteriami szczególnie przed tzw. chorobą brudnych rąk,która ma wiele nazw. Raz określana jest amebozą innym razem czerwonką. Zarazić się nią można wszędzie, jednak największe ryzyko zachorowania istnieje właśnie w krajach tropikalnych.Czerwonką zarazić się możemy pijąc wodę lub spożywając jedzenie, które zakażone jest cystami pasożyta (Entamoeba histolytica),gdy dostaną się one do organizmu mogą zaatakować m.in. płuca, wątrobę lub mózg. Najczęściej jednak atakują jelita powodując tzw. zespół jelitowy. Ta postać czerwonki jeśli nie jest odpowiednio leczona może doprowadzić nawet do zgonu.

Emulsje do opalania z filtrem UVA/UVB min. SPF50 oraz pomadki do ustW strefie równikowej i podrównikowej jest bardzo ostre słońce i suche powietrze, które szybko może doprowadzić do poparzeń skóry, przegrzania ,a nawet udarów. Pamiętaj o smarowaniu balsamem uszu,a pomadkami ochronnymi ust, które najczęściej i najszybciej ulegają przesuszeniu i poparzeniu.

Okulary przeciwsłoneczne, a osoby z wadą wzroku-druga para okularów.

Książeczkę szczepień międzynarodowych - (między innymi zalecane szczepienie przeciw żółtej febrze)

Woreczki foliowe strunowe lub typu ZIPPktóre w czasie safari skutecznie chroniące rzeczy podręczne przed pyłem

Przewodnik z mapą o danym kraju w naszym języku  – dobrze wiedzieć gdzie jesteśmy i jakie są zwyczaje danego kraju.

Ważny paszport  (minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium kraju zagranicznego).

Kserokopię dowodu osobistego i paszportu

Numery telefonów  do lekarzy chorób tropikalnych w Polsce ( są w zakładce Lekarze chorób tropikalnych) oraz do ambasad i konsulatów. Poziom medycyny w krajach tropikalnych jest zazwyczaj niski dlatego w razie problemów lepiej kontaktować się z lekarzem w Polsce lub najbliższym konsulatem.

Kameraaparat fotograficzny, lornetka, latarka, zapasowe baterie do aparatu oraz karta pamięci.

Karty kredytowe  (najczęściej akceptowane są Visa, MasterCard, American Express).

Zaświadczenie medyczne  (w języku angielskim), jeśli chorujecie Państwo na jakiś poważne schorzenia

Należy rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego  (ubezpieczenie kosztów transportu, leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków)

Małe saszetki, torebki  z suwakiem na dokumenty i pieniądze oraz jakiś plecak szczególnie przyda się na Safari. Dokumenty należy trzymać albo hotelowym sejfie albo zawsze blisko siebie – najwięcej złodziei jest na bazarach.

Odzież  powinna być lekka, przewiewna i w jasnych kolorach. Powinniśmy zabrać długie spodnie,szorty,polar,sweter albo lekka kurtka,kostium kąpielowy, koszula z krótkim rękawem, koszula z długim rękawem, buty zakryte trekingowe lub adidasy,sandały,kapelusz albo czapka ( chronią nas przed groźnym słońcem ), płaszcz przeciwdeszczowy (wszystko z tkanin przewiewnych)

PROFILAKTYKA PODCZAS POBYTU W WENEZUELI

 
Chronić się przed ukąszeniem owadówStosować repelenty, korzystać z moskitier, unikać przebywania na otwartym terenie od zmierzchu do świtu. W pomieszczeniach z klimatyzacją lub gdzie nie ma moskitier używać w miarę możliwości siatki na okna. Zawsze kontrolować przed snem pomieszczenie czy nie ma insektów. Wychodząc w teren właściwie zabezpieczyć się w odzież (długie nogawki i rękawy).
 
alt

 
Chronić się przed nadmiernym słońcem: Należy pamiętać, że słońce w tropikach jest bardzo nisko, bardzo szybko się opalamy i przegrzewamy organizm. Dlatego należy ograniczyć przebywanie na plażach i otwartym słońcu w godzinach pomiędzy 11.00-16.00.Stosować wysokie filtry UVA/UVB, okrycia głowy i nosić okulary przeciwsłoneczne.

Nie brodzić i kąpać się w zbiornikach ze stojącą wodą: Zbiorniki ze stojącą wodą (jeziora,kanały,stawy,kałuże,sadzawki) to ulubiona kryjówka ślimaków przenoszących bilharcjozę (po malarii najczęściej występująca choroba tropikalna na świecie). Obecnie cierpi na nią 200-300 mln ludzi. Larwy przywry przenikają do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształca się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby. Wątroba jest miejscem osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Spożywać żywność i wodę wyłącznie z kontrolowanych źródeł: Myć ręce wodą z mydłem przed każdym posiłkiem i stosować żele antybakteryjne z minimalną zawartością alkoholu 60%.W terenie,gdzie nie mamy dostępu do wody zawsze stosujemy żele.Pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną.Unikać spożycia napojów i drinków z lodem niewiadomego pochodzenia.Unikać spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, że były pasteryzowane oraz żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców.Uważajmy na świeżo wyciskane soki.Unikajmy surowych warzyw (zwłaszcza liściastych), sałatek, owoców morza, mięsa, majonezu i lodów. Owoce myjemy i obieramy własnoręcznie. Jedzmy potrawy gotowane, pieczone lub smażone.

Unikać obrażeń ciała i drobnych skaleczeń:Unikać kontaktów z lokalnymi zwierzętami,a w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę, należy jak najszybciej przemyć ranę wodą utlenioną lub wodą z mydłem i skierować się do placówki służby zdrowia.Unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka, iniekcji niesterylnymi igłami ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C). Unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko zakażenia (choroby pasożytnicze, np. zespół larwy wędrującej ), picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu, jazdy przepełnionymi autobusami i mikrobusami.Zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i stosować foteliki samochodowe dla dzieci, korzystać z kasków podczas jazdy rowerami i motocyklami,korzystać z kasków podczas wycieczek w skalne góry.Dbać o higienę ciała.Stosować prezerwatywy, a najlepiej unikać stosunków seksualnych ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C, choroby skórne).
 
A CO PO POWROCIE?

 
Nie należy lekceważyć żadnej infekcji, która wystąpi w ciągu kilku miesięcy.W przypadku gorączki, biegunki, wysypki itp. należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zwracając uwagę lekarzowi na swój zagraniczny pobyt. Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie!
 
 
INNE PRZYDATNE INFORMACJE O TYM KRAJU.
 

(Boliwariańska Republika Wenezueli)
Stolica: Caracas
Waluta: bolivar fuerte (VEF);
Język urzędowy: hiszpański
 
Państwo położone w północnej Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy od zachodu z Kolumbią od południa z Brazylią, a od wschodu z Gujaną.
 
Ukształtowanie powierzchni Wenezueli jest zróżnicowane. Na północnym zachodzie rozciągają się silnie rozczłonkowane pasma górskie systemu Andów – na zachodzie Andy Północne, na północy Andy Karaibskie, m.in. Cordillera de Mérida, z najwyższym szczytem kraju Bolivar, sięgającym na wysokość 5002 m n.p.m., oraz graniczne Serra de Perijá (wysokość do 3750 m), rozdzielone śródgórskim zapadliskiem tektonicznym jeziora Maracaibo (wysłodzona zatoka morska) i Zatoki Wenezuelskiej. Środkową część kraju zajmuje Nizina Orinoko, pocięta gęstą siecią rzek, częściowo zabagniona. W centralnej części, na południe i południowy wschód od Orinoko po granicę z Brazylią i Gujaną rozciąga się Wyżyna Gujańska (wysokość maksymalna do 3014 m – Pico da Neblina), z ostańcowymi górami stołowymi Sierra Parima, Sierra Pacaraima, Sierra Marahuaca. Obszar górski jest aktywny sejsmicznie, mają miejsce częste trzęsienia ziemi. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, liczne zatoki (Wenezuelska, Paria, Triste, Cariaco) i półwyspy (Guajira, Paraguaná, Araya, Paria), miejscami laguny. Wyspy przybrzeżne, największa z nich to Margarita.Wenezuela leży w strefie klimatów równikowych z wyraźnie zaznaczającą się porą deszczową, która trwa tu od maja do października. Na Wyżynie Gujańskiej wilgotny klimat równikowy, przechodzący na północnym wschodzie w podrównikowy wilgotny. Na pozostałym obszarze przeważnie podrównikowy suchy, wysoko w górach występują strefowe górskie odmiany klimatu. Suma roczna opadów od 200-300 mm na północnym wschodzie, 800-1400 mm na Nizinie Orinoko do 2000 mm na Wyżynie Gujańskiej i 3000 mm na wschodnich stokach Cordillera de Mérida. Wahania temperatur pomiędzy najcieplejszym i najzimniejszym miesiącem roku są niewielkie. Ciepły Prąd Karaibski podnosi temperaturę na wybrzeżu do ok. 27 °C. Podobna temperatura charakteryzuje obszary pozostałej części kraju, średnie miesięczne temperatury powietrza wynoszą 24-28 °C. Jedynie w górach temperatura jest wyraźnie niższa. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju Caracas wynoszą: w styczniu 19 °C i 22 mm, w lipcu 21 °C i 97 mm.
 
Atrakcje turystyczne.
 
Delta Orinoko stanowi obok najwyższego wodospadu świata, Salto Angel, jedno najczęściej odwiedzających miejsc Wenezueli. To także druga pod względem wielkości (po Amazonce) delta rzeczna w Ameryce Południowej. Zajmuje powierzchnię ponad 30 tys. km kwadratowych. Uznaje się, że rejon delty Orinoko stanowi jeden z najbardziej dziewiczych obszarów na kuli ziemskiej. Pomijając największe miasto regionu, Tucupita, omawiany teren praktycznie w całości pokryty jest bujną dżunglą i kanałami.Angel Salto del, Salto Churn Meru, ang. Angel Falls, najwyższy wodospad na Ziemi, w Wenezueli, na Wyżynie Gujańskiej, na rzece Churn lub Carrao, w dorzeczu rzeki Caroni. Wysokość 1054 m (wg innych danych 979 m). Jego wody wypływają ze stoku płaskowyżu Auyn Tepu. Odkryty 1935 przez amerykańskiego lotnika J. Angela. Słynny obiekt turystyczny dostępny gł. drogą powietrzną, z uwagi na gęste lasy tropikalne.Jednym z najstarszym miejsc Caracas jest Plaza Bolvar. Jednak wokół placu pozostały tylko nieliczne zabudowania w stylu kolonialnym. Między nimi wznosi się wiele nowoczesnych budynków. Po środku usytuowano pomnik Simona Bolvara. Plac jest ulubionym miejsce manifestacji politycznych i procesji religijnych. Wznosi się tu także wiele ważnych budynków użyteczności publicznej, np. Katedra San Francisco z XVII w., Casa Amarilla o zachowanej, pierwotnej strukturze, mimo destrukcji, jakiej uległa po trzęsieniu ziemi w 1641 r.; Concejo Municipal – którego erekcji dokonał biskup Caracas w XVII w. jako budynku seminarium, a następnie postanowiono utworzyć tam pierwszy uniwersytet prowincji; Museo Caracas z XIX w.Złote kopuły i neoklasyczna fasada charakteryzuje budynek Narodowego Kapitolu, wznoszącego się na południowy zachód od Plaza Bolvar. Budynek stanowił miejsce urzędowania Guzmna Blanco od 1870 r. Jego najsławniejszą częścią jest Salon Owalny (Salón Elptico), z rzeźbionymi ścianami i portretami wielkich osobistości Wenezueli. Przechowywany jest tu także oryginalny Akt Niepodległości z 1811 r., zainstalowany w piedestale popiersia Simona Bolvara. Hall otaczającym salon wymalowane są sceny batalistyczne z najważniejszych bitew Wenezueli. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w stolicy jest dom, w którym urodził się Simon Bolvar. Cechuje go typowe, kolonialne wnętrze. Obok wznosi się Muzeum tego bojownika o wolność Wenezueli – Museo Bolivariano. Wystawione są tu pamiątki związane z uzbrojeniem, uniformami oraz sztandarami armii Bolvara. Na północ od Plaza Bolvar wznosi się Panteón Nacional. Początkowo budynek był przeznaczony na kościół, jednak w trakcie budowy zmieniono plany (pod wpływem słynnej osobistości Wenezueli – Guzmna Blanco) w 1874 r. Centralna nawa poświęcona jest Simonowi Bolvar’owi. Stoi tu także, wykonany z brązu, sarkofag tego bohatera narodowego. Sklepienie panteonu zostało pokryte w 1930 r. malowidłami ilustrującymi sceny z życia Bolvara. Zaś olbrzymi, kryształowy kandelabr, połyskujący ponad głowami zwiedzających, został zainstalowany tu w 1883 r., w setną rocznicę urodzin Bolvara. 1,5 km na wschód od Plaza Bolvar można przenieść się z historycznej do futurystycznej części Caracas. Rozciąga się tu rozległe prawdziwe miasto zieleni, park koncentrujący kompleks pięciu wznoszących się w niebo płyt, nieco apokaliptycznego stylu architektury, zwieńczonych przez dwie 53-piętrowe ośmiokątne wieże. Park Centralny Caracas jest dziełem sztuki i kultury. Zlokalizowane są tu muzea, kina i kompleks sztuki „performance” Complejo Cultural, a także teatr Ateneo de Caracas. Na jednej z wież znajduje się także punkt widokowy Mirador de la Torre Oeste, gdzie w poziomu 52 piętra można podziwiać panoramę całego miasta. We wschodniej części Parku Centralnego znajduje się Museo de Arte Contemporneo – od dawna uważane za najlepsze muzeum sztuki współczesnej w kraju, a nawet na całym kontynencie. W szesnastu ogromnych salach, na pięciu piętrach wystawione są dzieła wenezuelskiej sztuki, urozmaiconej niepospolitymi kolekcjami prac takich wielkich artystów jak Chagall, Matisse, Monet, Lger czy Miró. Dumą muzeum jest kolekcja ponad 100 sztychów Picassa, powstałych po 1930 r.Wyspa Margarita to aż 72 złociste plaże, turkusowe morze, świetne hotele i gościnni mieszkańcy. To raj dla miłośników plażowania, sportów wodnych i wielbicieli zabytków z czasów kolonialnych. Na turystów czekają piękne i znane plaże takie jak: Playa Puerto Cruz, Playa El Agua czy Playa El Tirano. Wyspa Margarita to również zakupowy raj, ponieważ jest strefą wolnocłową. Na Margaricie warto zobaczyć turystyczne miasto Porlamar z licznymi barami i restauracjami, dawny punkt obronny Castillo de San Carlos Borromeo, podwodną grotę Cueva El Bufon czy Santuario de la Virgen del Valle – miejsce kultu maryjnego.
 
Roślinność.
 
Roślinność bardzo urozmaicona. Wiecznie zielone, wilgotne lasy równikowe pokrywają 34% terytorium i występują głównie w delcie Orinoko. Na Nizinie Orinoko lasy (częściowo zrzucające liście w porze suchej) i sawanny, na Wyżynie Gujańskiej i przedgórzach Andów lasy liściaste i iglaste, na pozostałym obszarze sawanny i roślinność trawiasta (llanos). W obszarach suchych formacje kserofilne i półpustynne, wysokie partie gór porasta formacja paramo, reprezentowana m.in. przez kilkumetrową szarotkę frajlejon, przypominającą mały słonecznik. Wzdłuż wybrzeża dominującą roślinnością są namorzyny (lasy mangrowe). Ze zwierząt żyją tu m.in. niedźwiedzie andyjskie, oceloty, oposy, pekari, kajmany, w wodach przybrzeżnych delfiny. Istnieją trzy parki narodowe, największy to Simón Bolivar o powierzchni 190 tys. hektarów.
 
Wiza i przepisy wjazdowe
 
Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy wypełniają tzw. kartę przekroczenia granicy, w której należy wpisać cel pobytu w Wenezueli. Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w tym kraju bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu w chwili wjazdu wynosi sześć miesięcy. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny. W przypadku pobytu w Wenezueli w celu innym niż turystyczny (praca, nauka, biznes) należy mieć wizę wydaną przez Ambasadę Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie. Przepisy nie określają obowiązkowej minimalnej kwoty pieniędzy na okres pobytu.
 
Przepisy celne.
 
Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu;deklaracja celna, który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy.
 
Przepisy prawne.
 
Wymiany walut obcych (np. USD, EUR) można dokonywać wyłącznie w bankach lub w firmie Italcambio, uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji – jej biura znajdują się na lotnisku i w większych miastach (kantory wymiany walut zostały zlikwidowane). Dokonywanie wymiany walut w innych miejscach niż banki i Italcambio grozi przepadkiem walut i (zależnie od ich wartości) grzywną pieniężną lub karą pozbawienia wolności. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania lub przewożenia narkotyków i substancji odurzających. Za jego złamanie kodeks karny przewiduje kary od 8 do 16 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Pozostałe przepisy prawne nie odbiegają od standardowych.
 
Meldunek.
 
Istnieje obowiązek meldunkowy (w hotelu wypełnia się odpowiedni formularz).
 
Ubezpieczenia.
 
Uznawane są tylko ubezpieczenia renomowanych firm międzynarodowych. Ubezpieczenia firm polskich nie są honorowane.
 
Opieka medyczna.
 
Przy wjeździe na teren Wenezueli nie są wymagane szczepienia. Jeśli turysta podróżuje na południe kraju, wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze oraz zabezpieczenie przeciw malarii i dengue (odstraszacze komarów). Szczepienie przeciw żółtej febrze jest niezbędne przy wjeździe z terytorium Wenezueli do Brazylii. Ze względu na dość niski poziom higieny, zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce. Pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Wizyta w klinice kosztuje od 40 do 150 USD, dzień pobytu w szpitalu prywatnym – 400-550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne płatne są dodatkowo.
 
Informacje dla kierowców.
 
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz obowiązkowo miejscowe świadectwo zdrowia, które wraz z prawem jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów. Świadectwo zdrowia można otrzymać po wykonaniu odpowiednich badań w wyznaczonych do tego placówkach. Koszt badań to ok. 15 USD.
 
Podróżowanie po kraju.
 
Nie ma ograniczeń, jednak zawsze trzeba mieć przy sobie paszport.
 
Bezpieczeństwo turystów.
 
Występuje tu duże zagrożenie przestępczością pospolitą we wszystkich miejscach publicznych, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste. Należy unikać odwiedzania centrum Caracas po zmierzchu. Ze względu na rosnące zagrożenie przestępczością w popularnych miejscowościach turystycznych (np. wyspa Margarita) należy unikać afiszowania się z dobrami materialnymi (np. aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, itp.). Ze względu na liczne rabunki dokonywane na pasażerach korzystających z przygodnych okazji (samochodów prywatnych, nielicencjonowanych taksówek), należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu taksówki z lotniska do Caracas. Zaleca się korzystanie z taksówek zrzeszonych w organizacji Anfitriones de Venezuela, do której należą następujące korporacje taksówkarskie: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. Mają one wyłączną zgodę władz lotniska na świadczenie usług transportowych. Są to przeważnie samochody marki Ford Explorer, koloru czarnego, z umieszczonym na bocznych drzwiach żółtym owalnym logo z nazwą korporacji pośrodku.
 
Święta.


Nowy Rok, Karnawał (święto ruchome), Wielki Czwartek i Wielki Piątek (święto ruchome), 19 kwietnia – Deklaracja Niepodległości, 1 Maja – Święto Pracy, 24 czerwca – Rocznica bitwy pod Carabobo, 5 lipca – Dzień Niepodległości, 12 października – Dzień Indiańskiego Oporu, 25 grudnia – Boże Narodzenie.
 
 
 
Adres placówek konsularnych.
 
Ambasada Boliwariańskiej Republiki Wenezueli
ul. Rejtana 15 m.20-21, 02-516 Warszawa
tel. (22) 646 18 46, 646 87 60;
fax (22) 646 87 61
e-mail: embajada@venez.pl
 
Wydział Konsularny
tel. (22) 646 87 59 Polskie przedstawicielstwa:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Los Naranjos, Valle Arriba, 1060
Tel.: +58 212 9911461
Tel. dyżurny: +58 212 9911461
Faks: +58 212 9922164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.polemb.net
 
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Maracaibo
Wenezuela, Maracaibo, Urb. Lago Mar Beach, casa 15D-55,
Tel.: (00-58-261) 748-03-18
galazka@cantv.net

 

 

Powyższe informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Witaj, jestem Joanna
I chcę Cię poinformować, że już nie musisz się martwić o oryginalność repelentów na komary tropikalne z serii Mugga. Teraz kupisz je w oficjalnym sklepie marki.
Infolinia i pomoc w doborze repelentu:Pomoc w doborze repelentu:570 555 950 wew. 1
Strona w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Zobacz
ROZUMIEM