![]() |
Autor: Arkadiusz Ostojski ![]() |
Spis treści:
Podróż do Wenezueli to wspaniałe przeżycie, pełne niezapomnianych wrażeń, ale jest to też czas beztroski, który pozwala zapomnieć nam o czyhającym niebezpieczeństwie zarówno ze strony miejscowej ludności, jak i niebezpiecznych zwierząt i owadów — szczególnie komarów. Dlatego wybierając się do Wenezueli, należy odpowiednio przygotować się pod kątem profilaktyki zdrowotnej w podróży, co umożliwi nam to należyty komfort i zminimalizuje ryzyko komplikacji zdrowotnych, a w wyjątkowych sytuacjach uchroni nawet przed utratą zdrowia i życia.
Więc jeżeli jesteśmy już zdecydowani na podróż, czas zastanowić się, co zabrać do Wenezueli?
W subtropikalnych i tropikalnych rejonach świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na wszelkie choroby zakaźne oraz zatrucia bakteryjne, przegrzania słoneczne, ugryzienia przez drapieżniki, ukąszenia owadów, poparzenia przez rośliny czy meduzy. W rejonach tych warunki sanitarne są czasem na bardzo niskim poziomie, podobnie jak opieka medyczna, która w skrajnych przypadkach może być nawet całkowicie niedostępna. Sprzyja to łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób (zwanych potocznie tropikalnymi), które mogą pokrzyżować nawet najciekawsze plany urlopowe. W wielu sytuacjach będziemy skazani tylko i wyłącznie na siebie.
Podstawą bezpiecznej podróży oraz wakacji w krajach o niskim poziomie medycznym i sanitarnym jest profilaktyka, a większość problemów zdrowotnych w podróży łączy wspólna cecha: można im skutecznie zapobiegać odpowiednim przygotowaniem. W medycynie podróży zawsze sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Co roku w rejony, w których występują różne zagrożenia dla zdrowia, wyjeżdża tysiące Polaków, a badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowodzą, że połowa z nich miała problemy zdrowotne spowodowane wyjazdem, w związku z tym, to właśnie podróżni powinni mieć możliwość uzyskania jak największej ilości informacji z zakresu profilaktyki zakażeń oraz wskazówek dotyczących zastosowania ich w praktyce, szczególnie w przypadku wyjazdów do krajów subtropikalnych i tropikalnych. Dlatego osobom planującym podróż do Wenezueli – państwa, które wykazuje wysoki stopnień zagrożenia dla zdrowia, zaleca się szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Niestety, na chwilę obecną nie ma szczepionek przeciwko najgroźniejszym chorobom, które przenoszą komary, jak: malaria, denga czy zika, ale na inne warto się zaszczepić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że egzotyczny wyjazd może się dla nich skończyć groźną dla zdrowia i życia chorobą.
Turyści powinni mieć świadomość zagrożeń i pamiętać, że przed wyjazdem, jak i w czasie pobytu obowiązują pewne zasady, które pozwolą ustrzec się przed niebezpieczeństwem. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić sobie i swoim bliskim komfort i bezpieczeństwo podczas podroży w regiony, gdzie takie ryzyko istnieje.
Komary nie muszą być widoczne, ale istnieją i wystarczy tylko jedno ukąszenie, aby zniszczyć nam urlop pytaniem: czy wrócę do domu zdrowa / zdrowy?
Artykuł 13 ustawy o turystyce z 23 sierpnia 1997 r. obliguje biura podróży do informowania o zagrożeniach chorobami tropikalnymi oraz udzielenia, choć skróconych wskazówek, jak zabezpieczać się przed tego rodzaju problemami zdrowotnymi. Jeżeli jednak biuro podróży nie dopełni tego obowiązku, osoba zainteresowana powinna pamiętać o zasięgnięciu informacji we własnym zakresie.
Za granicą informowanie swoich klientów o niebezpieczeństwach oraz zagrożeniach płynących ze zwiedzania krajów tropikalnych jest normą powszechnie przestrzeganą przez biura podróży. Informacje przekazywane są na podstawie danych z krajowych Ośrodków Medycyny Tropikalnej, Inspekcji Sanitarnych, Światowej Organizacji Zdrowia, Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Ministerstwa Spraw Zewnętrznych. W Polsce jednak większość biur nie informuje dogłębnie podróżnych, w jaki sposób należy się zabezpieczyć, jakie są niebezpieczeństwa oraz w jaki sposób im przeciwdziałać. Krajowa baza informacji o zagrożeniach jest dosyć uboga, a grupy osób, które usiłują zmienić ten stan rzeczy to zawodowi podróżnicy i wysoko wyspecjalizowani lekarze medycyny podróży, których zawsze należałoby odwiedzić przed takim wyjazdem – listę poradni i lekarzy znaleźć można w zakładce „Poradnie i lekarze”. Zachęcamy także do zapoznania się z listą chorób, które Polacy najczęściej przywożą z tropikalnych wakacji. Najpopularniejsze z nich to: dur brzuszny, wirusowe zapalenia wątroby, salmonelloza, leiszmanioza, czerwonka, choroby skóry, zapalenia opon mózgowych, malaria, żółta febra, denga i HIV. Ryzyko zakażenia się tropikalną chorobą zależy oczywiście od rodzaju wypoczynku i przeprowadzonej profilaktyki. Lekarze medycyny podróży cały czas podkreślają, że osoby przebywające w ośrodkach all inclusive, także są narażone na niebezpieczeństwo związane z ryzykiem zachorowania na tropikalne choroby. Posłużmy się prostym przykładem: kelner, podający turyście drinka z lodem ze skażonej wody, może przyczynić się do zakażenia klienta amebą. Zatem niezależnie od celu i charakteru wyjazdu, w trosce o własne bezpieczeństwo, turyści powinni szczepić się oraz stosować środki zapobiegawcze, takie jak repelenty na komary, preparaty do opalania czy żele antybakteryjne. Pomoże to zniwelować problemy zdrowotne, a także ułatwi zapobieganie im w przyszłości.
Pomimo występowania zagrożeń, które nierzadko kończą się pobytem w szpitalu, wg badania Sanofi Pasteur, aż 70 procent Polaków bagatelizuje zabezpieczenia przed wyjazdem w strefę międzyzwrotnikową. Pytani następnie przez lekarzy, dlaczego tak zaniedbali własne zdrowie — twierdzą, że wydatek rzędu 300-500 zł nie mieścił się w urlopowym budżecie, gdzie wycieczka kosztuje często kilkadziesiąt tysięcy. Należy jednak zdać sobie sprawę, iż taka jednorazowa zapobiegliwość może uchronić nas przed śmiertelnymi chorobami tropikalnymi. Warto więc na kilka tygodni przed wakacjami marzeń umówić się w poradni medycyny podróży na wykonanie badań i sprawdzenie, jakie szczepienia do Wenezueli są wymagane i zalecane.
Bardzo istotną czynnością jest też rejestracja w systemie Odyseusz, gdyż w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mogło się z nami skontaktować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.
W przygotowaniu zdrowotnym do wyjazdu bez wątpienia pomoże nam zapoznanie się z informacjami na temat danego kraju. Powinniśmy sprawdzić, na jakie ewentualne zagrożenia jesteśmy narażeni. Przydatne jest sporządzenie listy potrzebnych rzeczy na wyjazd. Należy wybrać się z wizytą do specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących, gdzie podczas konsultacji lekarz medycyny podróży udzieli kilku fachowych i bardzo przydatnych wskazówek, między innymi:
Uwaga! Do poradni medycyny podróży należy zgłosić się w terminie około 4-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Taki okres pozwoli na sprawne zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz przeprowadzenie koniecznych szczepień. Jeżeli natomiast nie masz już czasu na taką wizytę, postaraj się zastosować do innych zaleceń przedstawionych w tym poradniku.
W celu dobrego przygotowania należy naświetlić lekarzowi pewne aspekty, takie jak:
Czasem do ustalenia wskazań lekarskich potrzebny jest nawet szczegółowy plan wycieczki. Na taką wizytę warto zabrać zatem także dokładny program podróży, a nie tylko listę odwiedzanych krajów.
Bardziej rozszerzone listy, co spakować do Wenezueli opisujemy poniżej.
W Wenezueli na komary należy stosować tylko sprawdzone środki z dużą zawartością substancji czynnej.
Liczbę przedmiotów należy dopasować pod kątem długości pobytu, rodzaju bagażu oraz ilości planowanego prania.
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę Wenezueli?
W Wenezueli korzystajmy tylko z wysokich filtrów SPF
Do Wenezueli warto zabrać przede wszystkim leki przyjmowane na co dzień z powodu chorób przewlekłych.
W Wenezueli nie w każdym hotelu w pokojach są też podwieszone moskitiery, które chronią nas w nocy podczas snu przed groźnymi moskitami i komarami, dlatego dodatkowo warto zaopatrzyć się w Mugga elektro — specjalne urządzenie do kontaktu, które zabija komary w pomieszczeniach.
Stopień zagrożenia przestępczością podczas pobytu i podróżowania w Wenezueli uzależniony jest od regionu kraju, do którego się udajesz. Stanowczo odradzamy wszelkie podróże na obszary przy granicy z Kolumbią i Brazylią. Są to tereny pozostające pod wpływem grup przestępczych i gangów narkotykowych – porwania, kradzieże i morderstwa są tam na porządku dziennym. W przypadku ewentualnych problemów w tym rejonie Ambasada RP nie będzie w stanie udzielić Ci niezbędnej pomocy. W pozostałych regionach kraju również nie jest bezpiecznie. Odradzamy podróże, które nie są niezbędne i zdecydowanie nie zalecamy podejmowania samodzielnych podróży turystycznych, w tym podróży autostopem.
W Wenezueli w dalszym ciągu dochodzi do brutalnych aktów przemocy. Wielu Wenezuelczyków nosi broń, zdarzają się napady, kradzieże, a czasem porwania. Do dużej liczby drobnych przestępstw dochodzi również ze strony wszechobecnych na ulicach miast motocyklistów. Na lotniskach i przejściach granicznych zalecamy zachowanie ostrożności. Należy ignorować natarczywe osoby, które oferują transport (osoby te mogą próbować groźbą wymusić wydanie kosztowności).
Obecnie najlepiej strzeżonymi regionami turystycznymi w Wenezueli są wyspy Los Roques oraz rezerwat Canaima i znajdujący się w nim Salto Ángel – szczególnie, jeśli wyjazd w te miejsca organizowany jest przez oficjalne i sprawdzone biuro podróży. W obszarach tych od dłuższego czasu nie doszło do przestępstw, porwań, morderstw itp. W stolicy kraju, Caracas, najbezpieczniej poruszać się po dzielnicach La Castellana, Los Palos Grandes, Altamira i Las Mercedes. Centrum miasta oraz dzielnice największych slumsów, takie jak Petare czy Catia, w dalszym ciągu są miejscami bardzo niebezpiecznymi, zdecydowanie odradzamy przebywanie tam w ciągu dnia i po zmroku.
Sytuacja bezpieczeństwa w Wenezueli zdecydowanie różni się od sytuacji w Polsce, dlatego dobrze zaplanuj swoją podróż, a przede wszystkim zawsze i wszędzie przestrzegaj przynajmniej podstawowych zasad bezpieczeństwa:
Podróżowanie po kraju nie jest bezpieczne ani komfortowe. Szczególnie poza Caracas, na rzadko występujących stacjach mogą się zdarzyć braki paliwa (często jest ono również gorszej jakości). W Wenezueli istnieją dwa rodzaje stacji benzynowych: dotowane, na których benzyna jest bezpłatna, oraz „komercyjne", na których benzyna jest dostępna za opłatą w dolarach. Jeśli planujesz podróżować po Wenezueli samochodem zawsze miej ze sobą dodatkowy zbiornik z zapasową ilością paliwa.
Na znacznych obszarach kraju często występują przerwy w dostawie prądu i wody, które mogą potrwać nawet kilka dni. Należy o tym pamiętać i zawsze mieć ze sobą zapas wody.
W ostatnim czasie sytuacja polityczna w kraju jest dość stabilna, jednak w każdym momencie można spodziewać się eskalacji napięć społecznych. Demonstracje i protesty są powszechne, zwłaszcza w dużych miastach, mogą one przybrać gwałtowny charakter. W związku z tym zalecamy bezwzględne unikanie zgromadzeń publicznych i uważne śledzenie sytuacji bezpieczeństwa w kraju. Podczas demonstracji drogi są często blokowane, co powoduje zakłócenia w transporcie publicznym i usługach. Unikaj takich miejsc i sytuacji. Śledź lokalne wiadomości i zachowaj czujność. W przypadku, gdyby zdarzyła się taka sytuacja — postępuj zgodnie z instrukcjami władz lokalnych.
W Wenezueli posiadanie, używanie bądź handel narkotykami są surowo zabronione, a kary za posiadanie każdego rodzaju narkotyków są bardzo surowe. Złamanie przepisów w tym zakresie skutkuje dotkliwymi karami, w tym do 2 lat tymczasowego aresztowania przed rozpoczęciem rozprawy, a następnie karą więzienia od 8 do 15 lat. Warunki w wenezuelskich więzieniach są trudne i niebezpieczne, należą do najgorszych w regionie.
Korupcja
Przedstawiciele służb porządkowych w Wenezueli różnią się od policji w Polsce i raczej nie są godni zaufania. Korupcja jest powszechna, możesz zostać zatrzymany w celu wymuszenia łapówki.
Fotografowanie
W Wenezueli prawo zabrania fotografowania strategicznie ważnych miejsc lub budynków, takich jak pałac prezydencki, obiekty wojskowe, budynki rządowe i lotniska.
Infrastruktura w Wenezueli nie jest przystosowana do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Podjazdy dla wózków inwalidzkich są dostępne tylko w kilku ekskluzywnych hotelach i restauracjach. Prawie żadne biuro, sklep czy bank nie zapewnia specjalnych udogodnień, a toalety przystosowane dla wózków inwalidzkich praktycznie nie istnieją. Dostępnych jest bardzo niewiele miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami.
Związki jednopłciowe w prawie wenezuelskim są nielegalne. Publiczne okazywanie uczuć najprawdopodobniej zostanie źle przyjęte i może przyciągnąć niechcianą uwagę mieszkańców lub sił bezpieczeństwa, szczególnie w policyjnych punktach kontrolnych. Należy pamiętać, że lokalne ustawodawstwo nie uznaje związków nieheteronormatywnych w żadnym charakterze ani nie przyznaje żadnych praw obywatelskich partnerom tej samej płci jako najbliższym krewnym.
Powyższe porady są jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł jak WHO, EDCD, IAMAT.ORG, MSZ oraz wieloletniego doświadczenia autora i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie.