MUGGA ® - OFICJALNY SKLEP

Skuteczne i sprawdzone środki na kleszcze i komary
Rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony występowania malarii
oraz w profilaktyce przeciw kleszczom.

Strona główna1 » CHOROBY ZAKAŹNE I PASOŻYTNICZE2 » Choroby odkleszczowe 3 » Borelioza 4 » Jak wygląda rumień wędrujący po kleszczu.

Rumień po kleszczu - Zobacz jak wygląda rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza ?


Rumień po kleszczu to kolista wysypka, która często pojawia się we wczesnych stadiach boreliozy – występuje u 50-80% pacjentów. Podobnie jak inne objawy związane z tą chorobą, rumień nie ma jednego określonego kształtu i może różnić się wyglądem, natężeniem, świądem. Może nie dawać żadnych dolegliwości poza zaczerwienieniem, ale czasem też swędzi lub piecze. Jest uważany za pierwszy i najważniejszy objaw boreliozy, a dzięki niemu łatwo wykryć miejsce, w które wgryzł się kleszcz, ale przyczyny powstawania rumienia na skórze nie muszą koniecznie być związane z kleszczem. Może to być wynik alergii, silnych emocji lub stresu, a z drugiej strony przyczyna może leżeć w poważnej chorobie lub stanie zapalnym skóry. Nie da się też dokładnie określić, po jakim czasie się ujawnia i jak długo się utrzymuje. Wynika to z wielu czynników środowiskowych i osobniczo zmienne. Ważne, by wiedzieć co robić, gdy się pojawi.


Więcej informacji o boreliozie :

Jak wygląda rumień po ukąszeniu kleszcza?


Rumień od kleszcza zwany potocznie wędrujący to duża wysypka, zwykle mierząca około 5 cm, która z biegiem czasu odczyn stopniowo się rozszerza. Rumień może pojawić się w miejscu, w którym nie widzieliśmy kleszcza - na skórze głowy, nodze, twarzy, ręce, plecach, w pachwinie, pośladkach czy na brzuchu. W konsekwencji jedno miejsce po ugryzieniu kleszcza może promieniować na 30 cm! Niektórzy ludzie o ciemniejszej karnacji mogą mieć wysypkę, która wygląda jak siniak.


       Charakterystyczne objawy dla rumienia po ukąszeniu kleszcza to:

 • centralny punkt ugryzienia,
 • zaczerwieniona skóra,
 • mocniej zarysowane, czerwone końce wysypki,
 • żółte plamy podskórne w miejscu wysypki,
 • nieregularny kształt,
 • opuchlizna
 • brak świądu,
 • brak pieczenia,brak bólu.
 

jak wygląda rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza

Rumień po ugryzieniu kleszcza - zdjęcia różnych postaci

Wiele osób zauważa ślad, guzy lub zaczerwienienie natychmiast po ukąszeniu kleszcza, ale zwykle te zmiany i obraz ustępują po kilku dniach i nie są oznaką boreliozy. Wraz z pojawieniem się niespecyficznych zmian skórnych warto również wypatrywać dodatkowych objawów, które w połączeniu mogą świadczyć o wczesnym etapie poważnej choroby odkleszczowej. Zalicza się do nich:

 • gorączkę,

 • ból głowy,

 • dreszcze,

 • bóle stawów,

 • obrzęk węzłów chłonnych.


Wędrujący rumień - kiedy się pojawia?

 

Pierwszym objawem boreliozy jest reakcja skórna w miejscu ugryzienia kleszcza, zwana rumieńcem wędrującym. Może pojawić się już po 2-3 dniach od ukąszenia pasożyta i rozszerzać się przez kolejne 7-10 dni. Powszechnie uważa się, że 50-80% chorych na boreliozę doświadcza tej początkowej zmiany skórnej, charakteryzującej się wysypką rumieniową o docelowym kształcie, która powinna mierzyć co najmniej 5 cm szerokości, aby zakwalifikować się jako rumień.W rzeczywistości odsetek ten jest wyraźnie zawyżony, ponieważ większość pacjentów nie zauważa wysypki, a już na pewno nie w jej klasycznej formie, która jest często określana jako „oko byka”. Ostatnie doniesienia potwierdzają, że w większości przypadków prezentacja dermatologiczna jest amorficzną, płaską, rozszerzającą się wysypką.

Zamiast rumienia wędrującego kilka dni po ugryzieniu kleszcza mogą pojawić się niegroźne zmiany skórne, które są wynikiem reakcji na ślinę pasożyta. Przeważnie jednak mają one mniej niż 1 cm średnicy i znikają jeden dzień po ukąszeniu.

rumień wędrujący od uryzienia klaeszczarumień wędrujący od kleszcza
 

Rumień wędrujący po kleszczu u dziecka

 

Zarówno dorośli, jak i młodsi pacjenci doświadczają takich samych objawów, jeśli chodzi o rumień. Kleszcz wgryzając się w skórę początkowo nie powoduje żadnego dyskomfortu, szczególnie u dzieci. Warto pamiętać o tym, że młode osoby są częściej narażone na pojawienie się u nich boreliozy, ponieważ pasożyty chowają się w ich włosach, fałdach ubrań, butach. Dzieci wolniej też zasygnalizują wystąpienie objawów grypopodobnych czy zmian skórnych, dlatego w okresie od marca do października rodzice muszą bacznie obserwować swoje pociechy.


Rumień wędrujący leczenie


Rumień po kleszczu jest charakterystycznym objawem boreliozy. Jeśli istnienie podejrzenie tej choroby, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza w sprawie rozpoczęcia leczenia. Opieka medyczna jest szczególnie ważna, jeśli pacjent ma też inne objawy wczesnej fazy boreliozy, które są zazwyczaj grypopodobne.

Leczenie rumienia jest ściśle połączone z kuracją przeciwko boreliozie i polega na podaniu odpowiedniej dawki antybiotyków. Jeśli wysypka jest swędząca lub nieprzyjemna, można spróbować użyć leków antyhistaminowych, aby złagodzić objawy. W mniej wymagających przypadkach stosuje się zimne kompresy w celu schłodzenia obszaru wysypki. Jednak przed użyciem jakiegokolwiek leku na wysypkę należy skontaktować się z lekarzem.

Nawet jeśli lekarz zdiagnozuje boreliozę na podstawie rumienia wędrującego, przeprowadzi także dodatkowo badanie krwi w celu potwierdzenia rozpoznania. Test immunoenzymatyczny (ELISA) wykrywa przeciwciała bakterii wywołujących boreliozę. Jest to najczęściej używany test.Boreliozę leczy się doustnymi antybiotykami, takimi jak doksycyklina lub amoksycylina. Leczenie trwające od 14 do 21 dni skutecznie leczy chorobę u większości osób.
 

Borelioza, a rumień


Rumień migrujący nie jest reakcją na ugryzienie przez kleszcza, ale zewnętrzną oznaką rzeczywistej infekcji boreliozą jest zaczerwienie. Kiedy po raz pierwszy pojawia się wysypka, choroba prawdopodobnie zaczęła rozprzestrzeniać się w ciele. Czerwone zmiany skórne są dowodem na to, że wirus właśnie rozmnaża się w organizmie i niszczy tkanki, z którymi ma styczność.

Rumień wędrujący jest spowodowany wyłącznie przez boreliozę i ugryzienie kleszcza. Chociaż istnieją inne wysypki, które wyglądają jak rumień, to jednak doświadczony lekarz jest w stanie od razu zauważyć między nimi różnice.
 

Rumień po ugryzieniu kleszcza - perspektywy

 

U większości ludzi rumień wędrujący zanika w ciągu 3-4 tygodni, niekiedy przed zakończeniem terapii antybiotykowej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że u niektórych może trwać nawet miesiącami pomimo leczenia. W boreliozie przewlekłej wysypka może przenieść się na inne części ciała, które nigdy nie były pogryzione przez kleszcza. Rumień wędrujący powinien całkowicie ustąpić po udanym wyleczeniu boreliozy.
 

Jak zabezpieczyć się przed boreliozą


Niestety, nie ma skutecznego szczepienia na boreliozę wciąż trwają prace nad jej wynalezieniem, a jedynym sposobem na zminimalizowaniem ryzyka zachorowania jest ochrona przed ukąszeniem kleszcza. 
 

 • Należy stosować skuteczne preparaty na kleszcze w celu uniknięcia ugryzienia przez kleszcze. Jedną z rekomendowanych substancji przez WHO odstraszających insekty jest deet, a największą skutecznością charakteryzują się repelenty zawierające 30–50% DEET, które zapewniają kilkugodzinną ochronę.
 • Nosić odpowiedni ubiór chroniący przed pokąsaniem przez kleszcze (ubrania jasne, nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszule z długim rękawem
 • Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,
 • Po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało ( szczególną uwagę należy zwrócić na okolice zgięcia łokci, pachwin oraz miejsca za kolanami w tym również przejrzeć włosy ) po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.
 • Aby mieć pewność, że nic nam nie umknęło warto wejść pod prysznic.
 • Dobrze jest także wyprać odzież.
 • Wszelkie podejrzane znamiona, których wcześniej nie miało się na ciele, powinny wzbudzić niepokój. Należy niezwłocznie udać się do lekarza.


Do najsilniejszych repelentów na rynku należy preparat na kleszcze Mugga.

 
 

alt


 
Uwaga!

 • Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
 • Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.

 

  


 
WRÓĆ

Udostępnij na: